Ellevild Amin Chiakha: Nok den værste følelse

FC Københavns Amin Chiakha leverede en stor præstation i torsdagens opgør mod Hearts.



PARKEN (Tipsbladet): Amin Chiakha var dagens mand i skysovs efter at være blevet tilvalgt fra start til opgøret mod Hearts.

Angriberen takkede for tilliden og scorede kort inde i anden halvleg målet, som bragte FC København på sejrskurs. Scoringen skulle dog igennem et VAR-tjek for offside.

Det fik det til at løbe koldt ned af ryggen på Amin Chiakha.

– Det er det værste. Man har lige jublet ned mod fansene, og så står dommeren og venter på svar fra VAR-rummet. Det er nok den værste følelse, fordi man håber bare på, at der er mål, siger Amin Chiakha og tilføjer:

– Jeg tænker bare: “please, please, please lad der være mål.” Jeg vil så gerne score, og jeg var heldigvis ikke offside, selvom den var tæt. Det signalerede dommeren også, men heldigvis gik det min vej i dag.

Generelt var Amin Chiakha involveret i en hel del, da det også var ham, der fremtvang straffesparket, som Kevin Diks scorede på. Faktisk kunne han være blevet tildelt et straffe mere, da han fik et skub i ryggen i løbet af første halvleg.

Her forblev fløjten hos kampens dommer dog tavs.

– Jeg føler, der er straffe på den første. Jeg kommer i høj fart, og så skal der ikke meget til, at man falder. Han kommer lidt i ryggen af mig, men ja. På nummer to er der klokkeklart straffe. Jeg løber fra min forsvarsspiller, tager den udenom keeper og så er der ikke rigtig noget at snakke om. Jeg er lidt overrasket over, han ikke dømmer den første gang.

Foto: Alamy.

Uanset kan Amin Chiakha være stolt af sin aften, der nu bringer ham op på tre scoringer i to Conference League-kampe. Det får ham dog ikke til at kravle på væggene nede i omklædningsrummet, fortæller Thomas Delaney.

– Jeg tror, succesen gør ham godt. Han virker ikke som en, der er ved at løfte sig fra jorden. Det var en god kamp, og jeg er rigtig glad på hans vegne, hvor ikke meget gik skævt, siger midtbanekrigeren, der selv har prøvet at komme fra ungdomsrækkerne i FCK og få et gennembrud.

– Det kilder jo i maven. Jeg går ud fra, at Amin stadig har en følelse af, at det er nyt at starte ind i Parken foran så mange mennesker. Jeg kan selv huske, at det var en ydmyg følelse, selvom angribere skal være dumme, arrogante og stædige.

Også cheftræner Jacob Neestrup var begejstret for sin unge målmager.

– Han kommer ind med en ungdommelig opportunisme, som vi kender fra FC København. Jeg synes, han er dygtig i vores pres og er lidt et miks af en spiller, der kan arbejde mellem linjerne og bag modstanderen. En ting er scoringen, men jeg er også meget tilfreds med de ting, han bidrager med i spillet og i hans pres.

19-årige Amin Chiakha står noteret for fire scoringer i denne sæson.





Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

To trænere færdige i Superliga-klub

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

FC København-stjerne frifundet

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Højbjerg med kæmpe ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Rigtig træls melding om Óskarsson

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

– Har du snakket med din mor?

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude