Ellevild Amin Chiakha: Nok den værste følelse

FC Københavns Amin Chiakha leverede en stor præstation i torsdagens opgør mod Hearts.



PARKEN (Tipsbladet): Amin Chiakha var dagens mand i skysovs efter at være blevet tilvalgt fra start til opgøret mod Hearts.

Angriberen takkede for tilliden og scorede kort inde i anden halvleg målet, som bragte FC København på sejrskurs. Scoringen skulle dog igennem et VAR-tjek for offside.

Det fik det til at løbe koldt ned af ryggen på Amin Chiakha.

– Det er det værste. Man har lige jublet ned mod fansene, og så står dommeren og venter på svar fra VAR-rummet. Det er nok den værste følelse, fordi man håber bare på, at der er mål, siger Amin Chiakha og tilføjer:

– Jeg tænker bare: “please, please, please lad der være mål.” Jeg vil så gerne score, og jeg var heldigvis ikke offside, selvom den var tæt. Det signalerede dommeren også, men heldigvis gik det min vej i dag.

Generelt var Amin Chiakha involveret i en hel del, da det også var ham, der fremtvang straffesparket, som Kevin Diks scorede på. Faktisk kunne han være blevet tildelt et straffe mere, da han fik et skub i ryggen i løbet af første halvleg.

Her forblev fløjten hos kampens dommer dog tavs.

– Jeg føler, der er straffe på den første. Jeg kommer i høj fart, og så skal der ikke meget til, at man falder. Han kommer lidt i ryggen af mig, men ja. På nummer to er der klokkeklart straffe. Jeg løber fra min forsvarsspiller, tager den udenom keeper og så er der ikke rigtig noget at snakke om. Jeg er lidt overrasket over, han ikke dømmer den første gang.

Foto: Alamy.

Uanset kan Amin Chiakha være stolt af sin aften, der nu bringer ham op på tre scoringer i to Conference League-kampe. Det får ham dog ikke til at kravle på væggene nede i omklædningsrummet, fortæller Thomas Delaney.

– Jeg tror, succesen gør ham godt. Han virker ikke som en, der er ved at løfte sig fra jorden. Det var en god kamp, og jeg er rigtig glad på hans vegne, hvor ikke meget gik skævt, siger midtbanekrigeren, der selv har prøvet at komme fra ungdomsrækkerne i FCK og få et gennembrud.

– Det kilder jo i maven. Jeg går ud fra, at Amin stadig har en følelse af, at det er nyt at starte ind i Parken foran så mange mennesker. Jeg kan selv huske, at det var en ydmyg følelse, selvom angribere skal være dumme, arrogante og stædige.

Også cheftræner Jacob Neestrup var begejstret for sin unge målmager.

– Han kommer ind med en ungdommelig opportunisme, som vi kender fra FC København. Jeg synes, han er dygtig i vores pres og er lidt et miks af en spiller, der kan arbejde mellem linjerne og bag modstanderen. En ting er scoringen, men jeg er også meget tilfreds med de ting, han bidrager med i spillet og i hans pres.

19-årige Amin Chiakha står noteret for fire scoringer i denne sæson.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

UEFA med vild ændring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria