Knust af dansk klub: Han sad bare og græd

Klubbens fans kastede sig over cheftrænerens søn efter nederlaget til Silkeborg IF.



Rumænsk fodbold fik et ordentligt hak i tuden tidligere på efteråret, da FCSB fik ørerne i maskinen mod Silkeborg IF.

I Conference League krydsede holdene klinger to gange, og det blev begge gange til sejre på 5-0 til Silkeborg IF. Den samlede sejr på 10-0 satte også en negativ rekord i Rumænien, da et lignende resultat ikke er set siden 1992 henover to opgør i europæisk sammenhæng.

Efter nederlaget på hjemmebane fik FCSB også fansene på nakken. Det gik særligt hårdt ud over den daværende cheftræner, Nicolae Dicăs, søn, Marco Dică.

– Fansene forbandede ham. Da jeg kom ind i omklædningsrummet sad han og græd, siger Nicolae Dică ifølge Pro Sport.

Marco Dică spiller ikke en engang for FCSB, men fansene lod åbenbart også deres vrede gå ud over cheftrænerens søn. Det har fået Nicolae Dică til at løfte flere pegefingre overfor klubbens fans.

– Dem der kommer til stadion skal forstå, at vi, trænere og spillere, har familier, børn, mødre, fædre, søskende og brødre som lider med os. Når de kommer på stadion bør de tænkte, at vi måske også har børn. Mit søn tog også til kampen, og han blev forbandet.

– Han led formentlig mere end mig, fordi jeg så ham efter kampen mod Silkeborg. Jeg talte om kampen, men opdagede, at min assistent tog ham med ned i omklædningsrummet. Da jeg kom derned græd han. Jeg fortalte ham, at han ikke behøvedes græde mere, siger Nicolae Dică ifølge Pro Sport.

Nicolae Dică er siden blevet afskediget som cheftræner i FCSB. Den rumænske storklub blev dog fornyligt igen nævnt i en dansk sammenhæng. Det kan du læse mere om her





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt