Neestrup vil undgå Sparta Prag-deja-vu

FC København spiller onsdag aften første kamp mod tjekkiske Banik Ostrava i jagten på at spille sig i Conference Leagues ligaspil.



PARKEN (Tipsbladet): I sidste uge kom FC København noget overraskende bagud, da de mødte Brunos Magpies i anden runde af Conference League-kvalifikationen. I denne runde tager FCK mod Banik Ostrava, der gennem en fjerdeplads i den tjekkiske liga har spillet sig til en tur i Conference League-kvalifikationen. 

I sidste sæson skulle FCK også spille sig forbi tjekkisk modstand for at kvalificere sig til europæisk-gruppespil, hvor det dengang krævede et resultat i Prag, fordi FCK ikke fik tilspillet sig en sejr i den første hjemmekamp. Det skal ikke gentage sig, og derfor jagter FCK en sejr i morgendagens kamp mod Banik Ostrava.

– Jeg forventer en kamp, vi skal forsøge at få et godt udgangspunkt i, og det er selvfølgelig en sejr. Når jeg kigger tilbage på sidste år, var det en streg i regning, da vi tog til Prag, at vi ikke formåede at vinde kampen hjemme. Det havde gjort mange ting nemmere på udebane, så det er en kamp, vi skal have et godt udgangspunkt fra, og det er en sejr, udtaler FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup.

Banik Ostrava er ikke nogen storklub i Tjekkiet, hvor de også har fået en blandet start på sæsonen med en sejr og et nederlag. Alligevel har FCK forberedt sig godt på, hvad de kommer til at møde i de kommende kampe. Her er det især tjekkernes offensiv, der har været et fokus på fra FCK´s side.

– De har et rigtig godt omstillingsspil og en rigtig god fart. Så har de mange offensive profiler og en bred trup. De har meget stor fleksibilitet, som gør det svært at forudsige, hvad de kommer med til Parken, siger Jacob Neestrup.

FCK skal videre fra denne runde

Ambitionen for "løverne" er klar denne sæson: de skal ramme ligaspillet i Conference League; alt andet vil være en skuffelse. Lodtrækningen har ligeledes været fordelagtig, hvor man kunne være endt med at trække taberen af kampen mellem Ajax-Panathinaikos.

FCK forventer selv, at de spiller sig videre fra kampene. Den nyslåede far, Rasmus Falk, mener, at FCK er bedre end modstanderen fra Tjekkiet.

– Jeg forventer, at når de to kampe er spillet, så er vi videre til næste runde. Det eneste, der tæller, det er, at vi skal i det gruppespil. Jeg håber, det bliver kampe, hvor vi tager initiativet og viser, at vi er det niveau over dem, udtaler Rasmus Falk.

Hvis FC København vinder samlet over Banik Ostrava, så venter vinderen af kampen mellem Kilmarnock-Tromsø.





‘Han har potentialet til toppen af Premier League’




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

– En sindssygt fed følelse

Jacob Rasmussen i chokskifte

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Dansk klub i kæmpe transferscoop

‘Han ligner en spiller for FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne