PARKEN (Tipsbladet): I sidste uge kom FC København noget overraskende bagud, da de mødte Brunos Magpies i anden runde af Conference League-kvalifikationen. I denne runde tager FCK mod Banik Ostrava, der gennem en fjerdeplads i den tjekkiske liga har spillet sig til en tur i Conference League-kvalifikationen.
I sidste sæson skulle FCK også spille sig forbi tjekkisk modstand for at kvalificere sig til europæisk-gruppespil, hvor det dengang krævede et resultat i Prag, fordi FCK ikke fik tilspillet sig en sejr i den første hjemmekamp. Det skal ikke gentage sig, og derfor jagter FCK en sejr i morgendagens kamp mod Banik Ostrava.
– Jeg forventer en kamp, vi skal forsøge at få et godt udgangspunkt i, og det er selvfølgelig en sejr. Når jeg kigger tilbage på sidste år, var det en streg i regning, da vi tog til Prag, at vi ikke formåede at vinde kampen hjemme. Det havde gjort mange ting nemmere på udebane, så det er en kamp, vi skal have et godt udgangspunkt fra, og det er en sejr, udtaler FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup.
Banik Ostrava er ikke nogen storklub i Tjekkiet, hvor de også har fået en blandet start på sæsonen med en sejr og et nederlag. Alligevel har FCK forberedt sig godt på, hvad de kommer til at møde i de kommende kampe. Her er det især tjekkernes offensiv, der har været et fokus på fra FCK´s side.
– De har et rigtig godt omstillingsspil og en rigtig god fart. Så har de mange offensive profiler og en bred trup. De har meget stor fleksibilitet, som gør det svært at forudsige, hvad de kommer med til Parken, siger Jacob Neestrup.
FCK skal videre fra denne runde
Ambitionen for "løverne" er klar denne sæson: de skal ramme ligaspillet i Conference League; alt andet vil være en skuffelse. Lodtrækningen har ligeledes været fordelagtig, hvor man kunne være endt med at trække taberen af kampen mellem Ajax-Panathinaikos.
FCK forventer selv, at de spiller sig videre fra kampene. Den nyslåede far, Rasmus Falk, mener, at FCK er bedre end modstanderen fra Tjekkiet.
– Jeg forventer, at når de to kampe er spillet, så er vi videre til næste runde. Det eneste, der tæller, det er, at vi skal i det gruppespil. Jeg håber, det bliver kampe, hvor vi tager initiativet og viser, at vi er det niveau over dem, udtaler Rasmus Falk.
Hvis FC København vinder samlet over Banik Ostrava, så venter vinderen af kampen mellem Kilmarnock-Tromsø.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
– Det er et møghold!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid