Neestrup vil undgå Sparta Prag-deja-vu

FC København spiller onsdag aften første kamp mod tjekkiske Banik Ostrava i jagten på at spille sig i Conference Leagues ligaspil.



PARKEN (Tipsbladet): I sidste uge kom FC København noget overraskende bagud, da de mødte Brunos Magpies i anden runde af Conference League-kvalifikationen. I denne runde tager FCK mod Banik Ostrava, der gennem en fjerdeplads i den tjekkiske liga har spillet sig til en tur i Conference League-kvalifikationen. 

I sidste sæson skulle FCK også spille sig forbi tjekkisk modstand for at kvalificere sig til europæisk-gruppespil, hvor det dengang krævede et resultat i Prag, fordi FCK ikke fik tilspillet sig en sejr i den første hjemmekamp. Det skal ikke gentage sig, og derfor jagter FCK en sejr i morgendagens kamp mod Banik Ostrava.

– Jeg forventer en kamp, vi skal forsøge at få et godt udgangspunkt i, og det er selvfølgelig en sejr. Når jeg kigger tilbage på sidste år, var det en streg i regning, da vi tog til Prag, at vi ikke formåede at vinde kampen hjemme. Det havde gjort mange ting nemmere på udebane, så det er en kamp, vi skal have et godt udgangspunkt fra, og det er en sejr, udtaler FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup.

Banik Ostrava er ikke nogen storklub i Tjekkiet, hvor de også har fået en blandet start på sæsonen med en sejr og et nederlag. Alligevel har FCK forberedt sig godt på, hvad de kommer til at møde i de kommende kampe. Her er det især tjekkernes offensiv, der har været et fokus på fra FCK´s side.

– De har et rigtig godt omstillingsspil og en rigtig god fart. Så har de mange offensive profiler og en bred trup. De har meget stor fleksibilitet, som gør det svært at forudsige, hvad de kommer med til Parken, siger Jacob Neestrup.

FCK skal videre fra denne runde

Ambitionen for "løverne" er klar denne sæson: de skal ramme ligaspillet i Conference League; alt andet vil være en skuffelse. Lodtrækningen har ligeledes været fordelagtig, hvor man kunne være endt med at trække taberen af kampen mellem Ajax-Panathinaikos.

FCK forventer selv, at de spiller sig videre fra kampene. Den nyslåede far, Rasmus Falk, mener, at FCK er bedre end modstanderen fra Tjekkiet.

– Jeg forventer, at når de to kampe er spillet, så er vi videre til næste runde. Det eneste, der tæller, det er, at vi skal i det gruppespil. Jeg håber, det bliver kampe, hvor vi tager initiativet og viser, at vi er det niveau over dem, udtaler Rasmus Falk.

Hvis FC København vinder samlet over Banik Ostrava, så venter vinderen af kampen mellem Kilmarnock-Tromsø.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

– Det er en katastrofe for Brøndby

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glem det, Leicester!

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Thomas Frank er favorit til jobbet

Nu er han pludselig syg

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Mathias Zanka går viralt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Barcelona – Atletico

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern