Real Betis slagtes efter FCK-kamp

Spanske medier er hårde ved Real Betis, som igen gik fra banen uden sejr i Conference League.



Flere end 47.000 håbefulde tilskuere havde torsdag aften taget plads på Benito Villamarín Stadium i Sevilla.

Her bragede Real Betis sammen med FC København, men på trods af en spansk favoritværdighed endte opgøret i en pointdeling. Hjemmeholdet bragte sig ellers foran ved Abde Ezzalzouli, mens Kevin Diks fra ellevemeterpletten sikrede FCK et enkelt point.

Real Betis' manglende sejre i Europa får til gengæld en hård medfart i de spanske medier dagen derpå.

"Betis er en skygge af sig selv i Europa" og "de spillede nærmest ikke fodbold, og de har nu vist sig ikke at være en bejler til Conference League," lyder det i eksempelvis AS, mens også Marca svinger pisken.

"Betis enten kan ikke eller vil ikke spille i Europa," lyder den hårde dom, mens deres spil også får en omgang med spanskrøret: "deres konservative og uambitiøse fodbold endte med at blive straffet af en rival, der med få midler fik uafgjort. Alarmklokkerne ringer:"

Real Betis tabte deres første opgør i Europa på udebane mod Legia Warszawa og har dermed et point for to kamp. Noget bedre fat har man i den hjemlige La Liga, hvor Manuel Pellegrinis tropper er placeret på syvendepladsen.

Kampens Real Betis-målscorer Abde Ezzalzouli er heller ikke enig i, at præstationen var lige til skraldespanden.

– Uafgjort er et dårligt resultat, men jeg mener, vi spillede en god kamp. Vi kom tættere på end dem, men straffesparket udmattede os. Vi skal bare klø på, siger kantspilleren ifølge Estadio Deportivo.

Han erkender dog, at der skal andre boller på suppen, hvis man vil avancere fra Conference Leagues ligaspil.

– Vi har intet andet valg end at have som mål at vinde de resterende fire kampe, som vi har tilbage af turneringen. Det skal vi arbejde hen imod, siger han ifølge Estadio Deportivo.

For at gå videre skal Real Betis placerer sig blandt de øverste 24 hold. De første otte går direkte i 1/8-delsfinalerne, mens nummer otte til 24 mødes i 1/16-delsfinalerne.

Lige nu er Real Betis med sit ene point placeret som nummer 27. FC København er også uden for pladserne, der giver avancement. Københavnerne har også et point efter to kampe på plads 25 og møder næste gang İstanbul Başakşehir.





På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

‘En dyr fejl’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Det virker bare lidt mærkeligt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Det kan ende helt galt

Afvist af United

Brøndby-duo skal væk

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter



Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Henter Emil Riis

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-handel er gået i hårdknude

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold



Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket



FCK-retur droppet

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’