Træner efter nedsmeltning i Silkeborg: Jeg er flov

FCSB-træner Nicolae Dica fortryder, at han lod syv spillere blive i Rumænien efter ydmygelse.



Det rumænske hold FCSB blev torsdag aften ydmyget med et nederlag på 0-5 på udebane mod Silkeborg i Conference League.

Det var en lettere slukøret FCSB-træner Nicolae Dica, der på pressemødet efter opgøret mod Silkeborg, svingede om sig med negative ord om sit holds præstation.

– Det var en dårlig præstation. Jeg har ikke oplevet en større ydmygelse, og jeg er flov over den her præstation, siger den rumænske træner.

Syv af de spillere, som normalt ville være på banen for rumænerne, blev sparet til kampen i Danmark. Årsagen er formentlig, at klubben er placeret i bunden af den hjemlige liga.

Beslutningen om at lade spillere blive hjemme, fortryder Nicolae Dica bagefter.

– Jeg tror da, at vi havde haft en større chance, hvis vi havde nogle af de spillere med, og jeg fortryder nu, at jeg ikke havde det.

– Man skal huske, at det er hårdt for spillerne med sådan en rejse, men det skal ikke være en undskyldning, siger han.

FCSB havde ellers lagt en plan mod Silkeborg, som træneren havde stor respekt for, men planen blev på ingen måde fulgt.

– Vi vidste, at Silkeborg var et godt hold, og vi forventede en hård kamp. De var bevidste om deres stil, og de var gode som hold. Vi var for dårlige, og vi kunne ikke slå tilbage på deres tidlige føring. Vi lykkedes ikke med det, vi havde øvet, siger Nicolae Dica.

Silkeborg-træner Kent Nielsen mener dog ikke, at de manglende profiler på FCSB-holdet skal tage noget fra den præstation, som hans hold leverede torsdag aften.

– Det er stadig en stor klub. Uanset hvem de har med, så er der høj kvalitet og dygtighed. Hvis man kigger på kampen mellem FC Midtjylland og Lazio, så har Lazio jo heller ikke den samme startellever, som de havde weekenden før.

– Jeg tænker bestemt ikke, at FCSB har undervurderet os. Der er meget snak om, at rotation er nødvendigt i et tætpakket program, siger Kent Nielsen.

Selv om man vinder 5-0 i en europæisk gruppespilskamp, så er det ikke ensbetydende med, at alt var, som det skulle være. For Kent Nielsen mener stadig, at der er ting, som Silkeborg skal gøre bedre.

– Det var langt fra en perfekt kamp, men der var mange ting, der lykkedes, og vi havde en høj kvalitet. Det meste sad i skabet. Der skal lyde en stor ros til spillerne. Det var en fantastisk oplevelse, siger han.

Næste opgave for Silkeborg bliver på søndag, når holdet skal en tur til Odense i Superligaen, inden det igen går løs i Conference League, hvor holdet drager til Rumænien til endnu et møde med FCSB.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’