Zdenek Pospech går imod FCK i aften

Den tidligere FC København- og Banik Ostrava-spiller Zdenek Pospech tager tjekkernes parti, når hans to tidligere klubber tørner sammen i Conference League.



Onsdag aften fortsætter FC Københavns jagt på europæisk gruppespil, når Banik Ostrava gæster Parken i klubbernes første møde.

Jacob Neestrup lagde dagen før kampen vægt på, at man skal sikre sig et godt udgangspunkt i egen fold, mens man også skal være på vagt overfor tjekkernes omstillingsspil – læs interviewet her.

På forhånd er FC København udråbt til favoritter, og den del er klubbens tidligere højreback Zdenek Pospech meget enig i.

– Der er ingen grund til at lyve overfor dig selv eller dække over modstanderens styrker. FCK har mere erfaring og har spillet i Champions League sidste år, så de er klare favoritter til at vinde dobbeltopgøret. Banik har selvfølgelig kvalitet, men det bliver uhyggelig svært for dem, siger han til sport.cz.

Ud over at have spillet knap tre år i FC København fra januar 2008 til 2011, så har Zdenek Pospech, der i dag er blevet 45 og indstillede karrieren for seks år siden, også en fortid i Banik Ostrava.

Fra 2001 til 2005 var han en stor profil i klubben, og derfor vælger han også at tage landsmændenes parti onsdag aften.

– Jeg hepper altid på tjekkisk hold i Europa. Selvom jeg spillede i FCK i lang tid og nød min tid der, så vil jeg heppe på Banik. Jeg ønsker det samme fra de andre tjekkiske hold, og det gælder også i dette dobbeltopgør.

Den tidligere højreback kommer også med nogle gode råd til Banik Ostravas spillere i jagten på videre avancement.

– Den første kamp i København er meget vigtig. Spillerne skal ikke panikke, hvis de lukker et mål eller to ind. Det bliver vigtigt ikke at åbne kampen unødigt op, og så få et godt resultat med til returkampen. Selv et nederlag på 2-0 vil ikke være vanvittigt i forhold til at få revanche, dermed ikke sagt, at Banik bare skal tabe. Det taler dog for en dansk sejr, siger Zdenek Pospech.

I løbet af sin tid i FC København blev det til tre danske mesterskaber og en pokaltitel. Med Banik Ostrava vandt han det tjekkiske mesterskab i 2004.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden