Zdenek Pospech går imod FCK i aften

Den tidligere FC København- og Banik Ostrava-spiller Zdenek Pospech tager tjekkernes parti, når hans to tidligere klubber tørner sammen i Conference League.



Onsdag aften fortsætter FC Københavns jagt på europæisk gruppespil, når Banik Ostrava gæster Parken i klubbernes første møde.

Jacob Neestrup lagde dagen før kampen vægt på, at man skal sikre sig et godt udgangspunkt i egen fold, mens man også skal være på vagt overfor tjekkernes omstillingsspil – læs interviewet her.

På forhånd er FC København udråbt til favoritter, og den del er klubbens tidligere højreback Zdenek Pospech meget enig i.

– Der er ingen grund til at lyve overfor dig selv eller dække over modstanderens styrker. FCK har mere erfaring og har spillet i Champions League sidste år, så de er klare favoritter til at vinde dobbeltopgøret. Banik har selvfølgelig kvalitet, men det bliver uhyggelig svært for dem, siger han til sport.cz.

Ud over at have spillet knap tre år i FC København fra januar 2008 til 2011, så har Zdenek Pospech, der i dag er blevet 45 og indstillede karrieren for seks år siden, også en fortid i Banik Ostrava.

Fra 2001 til 2005 var han en stor profil i klubben, og derfor vælger han også at tage landsmændenes parti onsdag aften.

– Jeg hepper altid på tjekkisk hold i Europa. Selvom jeg spillede i FCK i lang tid og nød min tid der, så vil jeg heppe på Banik. Jeg ønsker det samme fra de andre tjekkiske hold, og det gælder også i dette dobbeltopgør.

Den tidligere højreback kommer også med nogle gode råd til Banik Ostravas spillere i jagten på videre avancement.

– Den første kamp i København er meget vigtig. Spillerne skal ikke panikke, hvis de lukker et mål eller to ind. Det bliver vigtigt ikke at åbne kampen unødigt op, og så få et godt resultat med til returkampen. Selv et nederlag på 2-0 vil ikke være vanvittigt i forhold til at få revanche, dermed ikke sagt, at Banik bare skal tabe. Det taler dog for en dansk sejr, siger Zdenek Pospech.

I løbet af sin tid i FC København blev det til tre danske mesterskaber og en pokaltitel. Med Banik Ostrava vandt han det tjekkiske mesterskab i 2004.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Tæt på ny klub

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

‘En dyr fejl’

Brøndby-duo skal væk



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vil af med Sory Kaba

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Det kan ende helt galt

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FCK-retur droppet

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afvist af United



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

FC København-handel er gået i hårdknude

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Henter Emil Riis

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Holger Rune-fadæse går verden rundt



Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Nu kan de hentes gratis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Giver grønt lys til stor transfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag



Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’