Suverænt nyt for Vingegaard: Slipper for Pogacar

Tadej Pogacar er ikke med i Vueltaen. Kroppen er træt efter Tour de France, siger han.



Den danske cykelstjerne Jonas Vingegaard slipper for sin stærkeste konkurrent i Vuelta a Espana.

Tirsdag eftermiddag meddeler UAE Emirates, at Tour de France-vinder Tadej Pogacar ikke stiller op i den spanske grand tour, der begynder 23. august.

Pogacar er træt efter sine anstrengelser under Tour de France og har ikke brug for at presse et nyt hårdt løb ind i kalenderen, siger han.

– Efter en krævende Tour har vi besluttet, at det er bedst at tage en pause. Jeg vil dødsens gerne vende tilbage til Vueltaen en dag. Jeg har fantastiske minder derfra fra 2019, men nu siger min krop til mig, at den har brug for et hvil, siger Pogacar.

Han henviser til sin eneste deltagelse i den spanske rundtur. Det var der, han i 2019 fik sin grand tour-debut, og han opnåede en samlet tredjeplads, vandt tre etaper og snuppede ungdomstrøjen.

Pogacar vil vinde to løb i september

Sportsdirektør Matxin Fernandes understreger, at den oprindelige plan var at lade Pogacar jagte en samlet sejr i Spanien.

– Målet var at få Tadej Pogacar tilbage til Vueltaen, men han har haft en lang sæson. Vi har snakket med ham, og vi er blevet enige om, at det for nuværende er bedst at tage et hvil og bygge op til hans resterende mål i sæsonen, siger han.

Pogacar stiler i stedet mod at få succes ved to løb i Canada i september. Han stiller til start i Grand Prix Cycliste de Québec og Grand Prix Cycliste de Montréal.

– Jeg glæder mig til at tage tilbage til Canada. Det er nogle smukke løb, og de passer mig godt, siger Pogacar.

Efter løbene i Canada sigter den suveræne slovener mod at forsvare VM-titlen i slutningen af september.

Pogacar har været næsten uovervindelig gennem en længere periode og står noteret for 104 professionelle sejre i en alder af 26 år. I søndags kunne han fejre sin fjerde samlede sejr i Tour de France. Han havde over fire minutter ned til Jonas Vingegaard på andenpladsen.

I Pogacars fravær er João Almeida holdkaptajn for UAE i Vueltaen.

Danskeren Mikkel Bjerg bliver en af hans hjælpere.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Elias Jelert færdig

AGF køber ham

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bud på 1,12 milliard afvist

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”