Bænket dansk EM-angriber: Ikke hvad jeg håbede på

FCK-angriberen Jonas Wind gik ind til EM som førsteangriber, men har ikke fået spilletid siden Danmarks første EM-kamp.



Før EM-slutrunden var det helt store spørgsmål omkring den danske startopstillingen, hvem der skulle spille positionen som angriber.

I den første kamp mod Finland startede Jonas Wind inde, men siden har han ikke fået nogen minutter på banen.

Det var ikke ligefrem, hvad han håbede på før slutrunden, erkender han.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at personligt der har det ikke været, hvad jeg havde håbet og troet på. Især ikke når jeg startede inde i den første kamp. Det var ikke den udvikling, jeg havde set, men sådan går det desværre nogen gange, og jeg må også sige, at holdet har jo gjort det godt, siger han til TV3 Sport på onsdagens pressemøde i landsholdslejren.

Jonas Wind understreger, at han ikke er bitter over den manglende spilletid, når han ser, hvordan han konkurrenter gør det.

– De angribere, der har spillet før mig, har gjort et godt job og scoret, så der er ikke nogen sure miner overhovedet, men jeg vil heller ikke lægge skjul på, at jeg havde håbet på mere, siger han og fortsætter:

– Personligt har det ikke været perfekt, men jeg kan trods alt stadig glæde mig over, at holdet præstere godt, og at vi er nået en kvartfinale. Så det er ikke fordi, jeg græder over det, men personligt havde jeg da håbet på, at jeg havde også kunne haft en større rolle, end hvad jeg har haft.

Kasper Hjulmand erkender, at han har set sig nødsaget til at “ofre” Jonas Wind, efter han er gået fra fire til fem mand i forsvaret, men det betyder ikke, at hans EM er ovre.

– Vi har meget forskellige typer i angrebet. Jonas har været meget succesfuld for det her hold, når han har spillet med Yussuf og Martin. Det har været en fantastisk kombination, som har vist sig at lykkes. Mod Belgien skifter jeg system og vil have Dams i spil, og den chance har Dams grebet, siger han til den skrivne presse og uddyber:

– Det har kostet lidt for Jonas. Jeg ser Corner som en anden type end Jonas, og alt efter, hvad vi har brug for i kampene, har vi forskellige typer. Så jeg kigger ikke på angriberne én til én. Det er ikke sådan, han har spillet sig af, og jeg kan se, at han er sulten. Han går rundt og skraber i savsmuldet.

Både den danske landstræner og FCK-angriberen fortæller, at det ikke er et emne, som de to har talt meget om, men for Jonas Wind handler det om at holde sig klar.

– Der er ikke så meget andet at gøre, end hvad man normalt at gøre, om man spiller eller ikke, og det er at være god til træning og gøre sit bedste der, og sørge for man er skarp og fit, siger Wind og uddyber:

– Det gør jeg selvfølgelig også, og selvom det ikke er blevet til spilletid i de sidste tre kampe, så sidder jeg jo og venter spændt ude på bænken og er klar på at komme ind, hvis der skulle være brug for mig. Så det håber jeg der kan komme i Baku allerede.

Både Mikkel Damsgaard og Kasper Dolberg har sat sig på pladsen som spidsangriber, og en af dem har fundet vej til rundens hold fra ottendedelsfinalerne, som du kan læse mere om her.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg IF – OB

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sønderjyske – Viborg FF

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen