Belgien – Portugal 1-0 (1-0)
1-0 Thorgan Hazard (42.)
Kampens bedste:
Belgien:
Det lignede for få år siden ikke, at det skulle være en spiller som Thorgan Hazard, som skulle føre Belgien videre til EM-kvartfinalen. Derimod ville man nok blive spurgt om man mente ‘Eden’. Men ikke desto mindre var det lillebror, som viste mest i opgøret mod portugiserne. Sådan var det også før scoringen, hvor han var god til at sætte gang i belgiernes spil.
Dog skal det også nævnes, at Eden Hazard havde en ganske god kamp, mens Thomas Vermaelen havde styr på de portugisiske offensivspillere. Det er et skræmmende hold, de har sig i pommes frites-landet.
Portugal:
Cristiano Ronaldo tager en masse ansvar for portugiserne, og det kan måske også nogle gange blive til lidt for meget for Juventus-stjernen. Blandt andet når han skal tage alle frispark, selvom der måske er bedre skytter omkring ham.
Men han er også den spiller, som løfter de andre med en sjælden vinderattitude, som var med til at give dem håb om, at der stadig var en chance for dem. Det hjalp også, da Joao Felix kom på banen, så der var en legekammerat længere fremme på banen.
Kampens værste:
Portugals Palminha skal være glad for, at det ikke blev til mere end ét gult kort i kampen. Han kunne sagtens have fået en del mere, og så havde løbet hurtigt været kørt for portugiserne. Desuden fik Pepe også vist, at han trods sine 38 år stadig kan opføre sig meget umodent.
Kampens detalje:
Det er de små ting, som gør forskellen ved sådan en EM-slutrunde, og det måtte Portugal også sande, da Raphael Guerreiro sendte bolden på stolpen i den sidste del af kampen. Så lidt skulle der til.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
