Det kan godt være, at Danmark tabte med 1-2 mod Belgien og står noteret for nul point, men det danske landshold har fortsat muligheder i gruppen.
Danmark kan selv afgøre sin skæbne, hvis Finland taber til Belgien.
Holdet gav alt, det havde, mod verdensranglistens nummer et, og efter opgøret kunne Martin Braithwaite fortælle, at Eriksen, der er indlagt på Rigshospitalet efter sit kollaps lørdag, allerede havde givet lyd fra sig.
– Han har sendt en besked i WhatsApp. “I er bare for seje,” tror jeg, han skrev. Jeg har ikke læst den, fordi jeg har medieaktivitet. Der lå i hvert fald en besked, da vi kom i omklædningsrummet, siger Martin Braitwaite på pressemødet.
Kasper Hjulmand havde ikke set den besked, fordi han selv havde medieaktivitet, men han takker for støtten og ikke mindst det faktum, at kampen blev stoppet mellem minut 10 og 11 for at klappe for Eriksen.
– Vi havde talt om at forberede os på følelserne og emotionaliteten – jeg var selv dybt berørt under nationalsangen. Det var 240 i timen, og der var en kæmpe energi på stadion i dag – det var fuld pedal i stedet for at stå og vente. Det var en fornøjelse at se, siger Hjulmand, der i det hele taget var stolt over opbakningen.
– Det var en fantastisk gestus af alle. Jeg vil benytte lejligheden til at sige tusind tak. Den opmærksomhed, kærlighed og opbakning betyder så meget, og det knytter os sammen alle sammen. Vi føler, vi kæmper som rollemodeller – spillerne kommer fra alle egne af Danmark – de spiller for alle drenge og piger derude. Det betyder meget, og jeg er sikker på, vi får vinger på mandag, sagde Danmarks landstræner.
Selv om det endte med et nederlag, kan Danmark stadig gå videre som to’er fra gruppen, men det kræver en sejr over Rusland mandag. Og så skal Finland også tabe. Læs mere om regnestykket her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
