Det kan godt være, at Danmark tabte med 1-2 mod Belgien og står noteret for nul point, men det danske landshold har fortsat muligheder i gruppen.
Danmark kan selv afgøre sin skæbne, hvis Finland taber til Belgien.
Holdet gav alt, det havde, mod verdensranglistens nummer et, og efter opgøret kunne Martin Braithwaite fortælle, at Eriksen, der er indlagt på Rigshospitalet efter sit kollaps lørdag, allerede havde givet lyd fra sig.
– Han har sendt en besked i WhatsApp. “I er bare for seje,” tror jeg, han skrev. Jeg har ikke læst den, fordi jeg har medieaktivitet. Der lå i hvert fald en besked, da vi kom i omklædningsrummet, siger Martin Braitwaite på pressemødet.
Kasper Hjulmand havde ikke set den besked, fordi han selv havde medieaktivitet, men han takker for støtten og ikke mindst det faktum, at kampen blev stoppet mellem minut 10 og 11 for at klappe for Eriksen.
– Vi havde talt om at forberede os på følelserne og emotionaliteten – jeg var selv dybt berørt under nationalsangen. Det var 240 i timen, og der var en kæmpe energi på stadion i dag – det var fuld pedal i stedet for at stå og vente. Det var en fornøjelse at se, siger Hjulmand, der i det hele taget var stolt over opbakningen.
– Det var en fantastisk gestus af alle. Jeg vil benytte lejligheden til at sige tusind tak. Den opmærksomhed, kærlighed og opbakning betyder så meget, og det knytter os sammen alle sammen. Vi føler, vi kæmper som rollemodeller – spillerne kommer fra alle egne af Danmark – de spiller for alle drenge og piger derude. Det betyder meget, og jeg er sikker på, vi får vinger på mandag, sagde Danmarks landstræner.
Selv om det endte med et nederlag, kan Danmark stadig gå videre som to’er fra gruppen, men det kræver en sejr over Rusland mandag. Og så skal Finland også tabe. Læs mere om regnestykket her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
