Der var Christian Eriksens kollaps, at Danmark skulle spille opgøret mod Finland til ende. Så var der den fantastiske opbakning og også kamp mod Wales, ligesom der var målfesten mod Rusland.
Danmark er videre til ottendedelsfinalen, og der er ingen tvivl om, hvem hollænderne håber går videre, når Amsterdam lørdag indbyder til ottendedelsfinalen mellem Wales og Danmark.
Det danske landshold har vundet hjerter over hele verden, og holdet mærker ikke kun i Danmark en vild støtte.
– Det er lidt sjovt, for det er noget nyt. Vi er alles toer – hele Europas toer. Alle har deres eget land som nummer et, og så er der en gennemgående kærlighed til Danmark, som er meget fortjent, men det er en anden sag. Det er noget helt specielt og noget, vi ikke er vant til.
– Jeg vil sige, at det, vi mærker i Danmark, er også uvirkeligt for os, at vi favner så bredt. Vi mærker det her (i Helsingør), hvor der er mange, der kommer til hotellet og siger, “jeg ved ikke, hvem du er, men I er seje.” Folk der ikke har noget med fodbold at gøre, der ikke interesserer sig for fodbold, siger Thomas Delaney, inden han reflekterer over landsholdets vej til ottendedelsfinalen.
– Der er mange gode historier i vores fortælling.
Kasper Hjulmand kunne også fortælle, at han har talt med fra den anden side af kloden, der kunne rapportere om støtte til Danmark.
– Jeg har fået mange reaktioner, og ja, jeg synes, det betyder noget. Vi kan være stolte over, hvem vi er, og hvordan vi repræsenterer landet. Jeg var igennem til Patrice Bernier, min gamle spiller. Han sidder på canadisk tv og hele Nordamerika, der også var faldet i svimer over den måde, vi spiller på og den måde, spillerne har ageret og vist et menneskeligt ansigt i den her verden. Det er en del af sandheden, at vi i fodbold let kan snakke store trofæer og store biler, men vi har vist et menneskeligt ansigt i fodbolden, og det tror jeg, der er brug for en gang imellem, siger Kasper Hjulmand.
Landsholdets mere fremadrettede stil – i forhold til under Åge Hareide, hvor fokus meget var på defensiven – har formentlig heller ikke gjort noget dårligt for landsholdets image.
– Ja, det tror jeg, du har ret i. Men jeg tror også, at man skal anerkende, hvad Åge har gjort for landsholdet, hvordan vi spiller, og hvordan vi går ind til kampene med en tro om, at vi aldrig taber. Det gør vi så. Men at vi spiller mere underholdende fodbold, det føler jeg også selv, at vi gør. Det håber jeg også, at man kan se derude. Det betyder, at kampene er mere åbne – vi vil gerne score til 2-0 og 3-0, hellere det end at forsvare 1-0 hjem. Det er måske lidt et paradigmeskifte i forhold til, hvordan vi greb tingene an, siger han.
Den offensive tilgang til spillet skal holdet forsøge at tage med i opgøret mod Wales. Danmark mødte faktisk netop Wales to gange i Nations League for et par år siden, og holdet vandt begge opgør.
Så der er positive minder med kampene mod Wales.
LIVE
TransferLIVE: Vildt comeback til Premier League?
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
AVIS
Ingen kontakt med AGF
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
FCK færdige i Champions League
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
LIVE: FCK taber i Barcelona
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
