Der var Christian Eriksens kollaps, at Danmark skulle spille opgøret mod Finland til ende. Så var der den fantastiske opbakning og også kamp mod Wales, ligesom der var målfesten mod Rusland.
Danmark er videre til ottendedelsfinalen, og der er ingen tvivl om, hvem hollænderne håber går videre, når Amsterdam lørdag indbyder til ottendedelsfinalen mellem Wales og Danmark.
Det danske landshold har vundet hjerter over hele verden, og holdet mærker ikke kun i Danmark en vild støtte.
– Det er lidt sjovt, for det er noget nyt. Vi er alles toer – hele Europas toer. Alle har deres eget land som nummer et, og så er der en gennemgående kærlighed til Danmark, som er meget fortjent, men det er en anden sag. Det er noget helt specielt og noget, vi ikke er vant til.
– Jeg vil sige, at det, vi mærker i Danmark, er også uvirkeligt for os, at vi favner så bredt. Vi mærker det her (i Helsingør), hvor der er mange, der kommer til hotellet og siger, "jeg ved ikke, hvem du er, men I er seje." Folk der ikke har noget med fodbold at gøre, der ikke interesserer sig for fodbold, siger Thomas Delaney, inden han reflekterer over landsholdets vej til ottendedelsfinalen.
– Der er mange gode historier i vores fortælling.
Kasper Hjulmand kunne også fortælle, at han har talt med fra den anden side af kloden, der kunne rapportere om støtte til Danmark.
– Jeg har fået mange reaktioner, og ja, jeg synes, det betyder noget. Vi kan være stolte over, hvem vi er, og hvordan vi repræsenterer landet. Jeg var igennem til Patrice Bernier, min gamle spiller. Han sidder på canadisk tv og hele Nordamerika, der også var faldet i svimer over den måde, vi spiller på og den måde, spillerne har ageret og vist et menneskeligt ansigt i den her verden. Det er en del af sandheden, at vi i fodbold let kan snakke store trofæer og store biler, men vi har vist et menneskeligt ansigt i fodbolden, og det tror jeg, der er brug for en gang imellem, siger Kasper Hjulmand.
Landsholdets mere fremadrettede stil – i forhold til under Åge Hareide, hvor fokus meget var på defensiven – har formentlig heller ikke gjort noget dårligt for landsholdets image.
– Ja, det tror jeg, du har ret i. Men jeg tror også, at man skal anerkende, hvad Åge har gjort for landsholdet, hvordan vi spiller, og hvordan vi går ind til kampene med en tro om, at vi aldrig taber. Det gør vi så. Men at vi spiller mere underholdende fodbold, det føler jeg også selv, at vi gør. Det håber jeg også, at man kan se derude. Det betyder, at kampene er mere åbne – vi vil gerne score til 2-0 og 3-0, hellere det end at forsvare 1-0 hjem. Det er måske lidt et paradigmeskifte i forhold til, hvordan vi greb tingene an, siger han.
Den offensive tilgang til spillet skal holdet forsøge at tage med i opgøret mod Wales. Danmark mødte faktisk netop Wales to gange i Nations League for et par år siden, og holdet vandt begge opgør.
Så der er positive minder med kampene mod Wales.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’