Der var Christian Eriksens kollaps, at Danmark skulle spille opgøret mod Finland til ende. Så var der den fantastiske opbakning og også kamp mod Wales, ligesom der var målfesten mod Rusland.
Danmark er videre til ottendedelsfinalen, og der er ingen tvivl om, hvem hollænderne håber går videre, når Amsterdam lørdag indbyder til ottendedelsfinalen mellem Wales og Danmark.
Det danske landshold har vundet hjerter over hele verden, og holdet mærker ikke kun i Danmark en vild støtte.
– Det er lidt sjovt, for det er noget nyt. Vi er alles toer – hele Europas toer. Alle har deres eget land som nummer et, og så er der en gennemgående kærlighed til Danmark, som er meget fortjent, men det er en anden sag. Det er noget helt specielt og noget, vi ikke er vant til.
– Jeg vil sige, at det, vi mærker i Danmark, er også uvirkeligt for os, at vi favner så bredt. Vi mærker det her (i Helsingør), hvor der er mange, der kommer til hotellet og siger, “jeg ved ikke, hvem du er, men I er seje.” Folk der ikke har noget med fodbold at gøre, der ikke interesserer sig for fodbold, siger Thomas Delaney, inden han reflekterer over landsholdets vej til ottendedelsfinalen.
– Der er mange gode historier i vores fortælling.
Kasper Hjulmand kunne også fortælle, at han har talt med fra den anden side af kloden, der kunne rapportere om støtte til Danmark.
– Jeg har fået mange reaktioner, og ja, jeg synes, det betyder noget. Vi kan være stolte over, hvem vi er, og hvordan vi repræsenterer landet. Jeg var igennem til Patrice Bernier, min gamle spiller. Han sidder på canadisk tv og hele Nordamerika, der også var faldet i svimer over den måde, vi spiller på og den måde, spillerne har ageret og vist et menneskeligt ansigt i den her verden. Det er en del af sandheden, at vi i fodbold let kan snakke store trofæer og store biler, men vi har vist et menneskeligt ansigt i fodbolden, og det tror jeg, der er brug for en gang imellem, siger Kasper Hjulmand.
Landsholdets mere fremadrettede stil – i forhold til under Åge Hareide, hvor fokus meget var på defensiven – har formentlig heller ikke gjort noget dårligt for landsholdets image.
– Ja, det tror jeg, du har ret i. Men jeg tror også, at man skal anerkende, hvad Åge har gjort for landsholdet, hvordan vi spiller, og hvordan vi går ind til kampene med en tro om, at vi aldrig taber. Det gør vi så. Men at vi spiller mere underholdende fodbold, det føler jeg også selv, at vi gør. Det håber jeg også, at man kan se derude. Det betyder, at kampene er mere åbne – vi vil gerne score til 2-0 og 3-0, hellere det end at forsvare 1-0 hjem. Det er måske lidt et paradigmeskifte i forhold til, hvordan vi greb tingene an, siger han.
Den offensive tilgang til spillet skal holdet forsøge at tage med i opgøret mod Wales. Danmark mødte faktisk netop Wales to gange i Nations League for et par år siden, og holdet vandt begge opgør.
Så der er positive minder med kampene mod Wales.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
– Han fik et lortetilbud fra OB
Jakob Poulsen med dyster melding
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
