Der var Christian Eriksens kollaps, at Danmark skulle spille opgøret mod Finland til ende. Så var der den fantastiske opbakning og også kamp mod Wales, ligesom der var målfesten mod Rusland.
Danmark er videre til ottendedelsfinalen, og der er ingen tvivl om, hvem hollænderne håber går videre, når Amsterdam lørdag indbyder til ottendedelsfinalen mellem Wales og Danmark.
Det danske landshold har vundet hjerter over hele verden, og holdet mærker ikke kun i Danmark en vild støtte.
– Det er lidt sjovt, for det er noget nyt. Vi er alles toer – hele Europas toer. Alle har deres eget land som nummer et, og så er der en gennemgående kærlighed til Danmark, som er meget fortjent, men det er en anden sag. Det er noget helt specielt og noget, vi ikke er vant til.
– Jeg vil sige, at det, vi mærker i Danmark, er også uvirkeligt for os, at vi favner så bredt. Vi mærker det her (i Helsingør), hvor der er mange, der kommer til hotellet og siger, “jeg ved ikke, hvem du er, men I er seje.” Folk der ikke har noget med fodbold at gøre, der ikke interesserer sig for fodbold, siger Thomas Delaney, inden han reflekterer over landsholdets vej til ottendedelsfinalen.
– Der er mange gode historier i vores fortælling.
Kasper Hjulmand kunne også fortælle, at han har talt med fra den anden side af kloden, der kunne rapportere om støtte til Danmark.
– Jeg har fået mange reaktioner, og ja, jeg synes, det betyder noget. Vi kan være stolte over, hvem vi er, og hvordan vi repræsenterer landet. Jeg var igennem til Patrice Bernier, min gamle spiller. Han sidder på canadisk tv og hele Nordamerika, der også var faldet i svimer over den måde, vi spiller på og den måde, spillerne har ageret og vist et menneskeligt ansigt i den her verden. Det er en del af sandheden, at vi i fodbold let kan snakke store trofæer og store biler, men vi har vist et menneskeligt ansigt i fodbolden, og det tror jeg, der er brug for en gang imellem, siger Kasper Hjulmand.
Landsholdets mere fremadrettede stil – i forhold til under Åge Hareide, hvor fokus meget var på defensiven – har formentlig heller ikke gjort noget dårligt for landsholdets image.
– Ja, det tror jeg, du har ret i. Men jeg tror også, at man skal anerkende, hvad Åge har gjort for landsholdet, hvordan vi spiller, og hvordan vi går ind til kampene med en tro om, at vi aldrig taber. Det gør vi så. Men at vi spiller mere underholdende fodbold, det føler jeg også selv, at vi gør. Det håber jeg også, at man kan se derude. Det betyder, at kampene er mere åbne – vi vil gerne score til 2-0 og 3-0, hellere det end at forsvare 1-0 hjem. Det er måske lidt et paradigmeskifte i forhold til, hvordan vi greb tingene an, siger han.
Den offensive tilgang til spillet skal holdet forsøge at tage med i opgøret mod Wales. Danmark mødte faktisk netop Wales to gange i Nations League for et par år siden, og holdet vandt begge opgør.
Så der er positive minder med kampene mod Wales.
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
Her kan du se Tottenham mod FC København
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
