Serbien, Slovenien og England.
Det bliver en ren walk-over mod de to første, ikke sandt?
Indrømmet, jeg kalder det en fiasko, hvis Danmark ikke går videre, for man er favorit mod Slovenien og vil være det mod Serbien, hvis man får landsholdet til at fungere i 2024.
Men det betyder ikke, at gruppespillet ikke kan blive særdeles udfordrende for de danske spillere, for de kommer op mod nogle verdensklassespillere, også selvom Serbien og Slovenien sikkert klinger lige så meget af håndbold-slutrunde som fodbold for mange af jer.
Her er nogle af de profiler, Danmark skal forholde sig til ved EM-slutrunden.
Første kamp: Slovenien i Stuttgart 16. juni
Dengang Danmark i 1998 skulle møde Brasilien ved VM-kvartfinalen, blev Peter Schmeichel i en brasiliansk avis kaldt ‘Fortaleza’, der betyder ‘fort’, og som var en kæmpe ros til Schmeichel den ældres sublime evner som målmand.
Det viste sig ikke at være Schmeichels bedste landskamp i den store samling, men pointen var helt rigtig: Peter Schmeichel kunne redde et ellers overmatchet dansk hold.
Jeg har det på samme måde med Jan Oblak.
Han kommer fra lille Slovenien, og var han i stedet englænder, franskmænd eller tysker, tror jeg, vi talte om ham som en af de bedste i verdenshistorien.
Han er så pivgod en målmand, og det er med god grund, Diego Simeone elsker ham i ‘Atleti’.
Jeg er ligeglad med, hvor dårlig Slovenien var i Parken – Oblak kan gøre en forskel.
Og så tror jeg også, at Benjamin Sesko bliver virkelig god. Han er rykket til Leipzig fra Red Bull-farmerklubben i Salzburg, og han ender i en topklub i Premier League, hvis hans udvikling fortsætter.
Igen: Vi måler heller ikke Rasmus Højlund på, at han var jævn i adskillige indhop i FC København, vel? Det vil være torskedumt at tro, Sesko ikke kan være giftig til sommer.
Anden kamp: England i Frankrig 20. juni
Her skal jeg selvfølgelig begrænse mig, fordi England har så mange fremragende spillere.
Så lad mig lige pege på en mere overraskende end Harry Kane, der selvfølgelig er verdensklasse.
Declan Rice er simpelthen ved at udvikle sig til en af verdens bedste på den centrale midtbane i Arsenal. Gu var han for dyr i West Ham, men hvad gør det, når han suger så meget til sig.
Han er bare en opgradering i sin nuværende version for England og en spiller, der lige giver Gareth Southgate og holdkammeraterne to procent mere mod på at angribe.
Og her har Southgate jo så mange fede spillere at vælge mellem. Det er helt utroligt. Og så har de endda formået at ødelægge Jadon Sancho oppe i Manchester, hvilket er så trist.
Jeg vælger lidt skævt og siger Phil Foden. Jude Bellingham bliver sikkert vigtigere, men jeg er bare vild med Fodens spil og spilforståelse. For mig er han sådan en, Diego Maradona (æret være hans minde), Ronaldinho, Ronaldo Fenomeno og Lionel Messi gladelig ville tage med til en omgang strandfodbold og hang-time med grill og musik bagefter.
Tredje kamp: Serbien, 25. juni i München
Jeg tror, Aleksandar Mitrović kan være skide-træls at spille på hold med. Men hvor er han også bare en god målræv. Når han rammer sin dag, er han jo helt ustyrlig, som han viste i engelsk fodbold.
Sergej Milinković-Savić er det modsatte, altså ikke-træls at spille på hold med.
Jeg kan slet ikke have, at han som 28-årig skal spille for Al-Hilal og dermed til ære for Saudi-Arabiens regime.
Det er han alt, alt for god til. Han kunne spille i Champions League-finaler, og hvis ellers serberne får sat ham og holdet rigtigt op, bliver det gyser af en finale for Danmark.
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
