– Det er et kæmpe problem for Danmark!

– Danmark er blevet et forsvarshold, lidt som under Åge Hareide, hvor resultaterne var gode, men spillet ikke var fantastisk, lyder det i dagens udgave af Tipsbladets EM-show.



Danmark er videre til ottendedelsfinalerne ved EM, men det til trods er stemningen ikke euforisk i onsdagens udgave af Tipsbladets EM-show, hvor Amanda Bodenhoff er vært, mens David Boysen og Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, agerer ekspertpanel.

Kasper Hjulmands tropper gik nemlig gennem gruppespillet uden at vinde en eneste kamp, men i stedet ved at spille alle tre kampe uafgjort.

Danmark er blevet et forsvarshold, lidt som under Åge Hareide

Allan Olsen

Og med en vanskelig opgave mod Tyskland i vente i ottendedelsfinalen risikerer slutrunden at blive en ganske jævn oplevelse.

– Hvad er det for en slutrunde, vi får? Vi er gået videre med tre uafgjorte og har spillet en god kamp mod England. Lad os sige, vi får en røvfuld af Tyskland og ryger ud. Hvad var det så for en slutrunde? Lad os håbe, det går bedre, og at vi finder noget af det spil, vi ved, vi kan levere, men jeg frygter, at man om fire dage kan se tilbage på en slutrunde, der var lidt “lala”, siger Allan Olsen i Tipsbladets EM-show.

Til gengæld ser Tipsbladets chefredaktør ét lyspunkt i kampen mod Tyskland.

– Danmark spiller altid bedst mod de nationer, som vil frem i banen og skaber noget plads til Danmark. Vi kan ikke selv skabe den plads. VI skal have lidt hjælp fra et godt hold, der vil frem i banen, og så kan vi udnytte de rum, det skaber. Tyskland skal frem over isen og styre den her kamp, så det kan være en fordel, siger Allan Olsen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Samtidig kalder han det et stort problem, at Danmark ikke kan besejre hold som Slovenien og Serbien, hvor Kasper Hjulmands mandskab skal skabe kampene. 

– Ja, det er et kæmpe problem. Det er vel et eller andet sted også det, vi vil kendes på: At vi går ud og spiller offensiv og glad fodbold, men sådan er det ikke lige nu. Danmark er blevet et forsvarshold, lidt som under Åge Hareide, hvor resultaterne var gode, men spillet ikke var fantastisk. Man kan nå langt på at forsvare sig, men det er heller ikke det, der er forventningen til et dansk landshold, siger han.

Tyske medier har desuden lagt vægt på, at Danmark ikke ser vanvittigt farlige ud, men David Boysen mener ikke, at tyskerne skal tage alt for let på kampen.

– Lad os håbe, at de kommer til at æde deres ord. Det tror jeg også, at der er en chance for. Jeg tror, danskerne tænker, at det er godt, de ikke skal møde et hold, hvor alle siger, de bare skal vinde. Jeg tror, at holdet har det okay med det.

– Os ude på den anden side kan godt stå og spekulere, om vi skulle have været lidt smartere og tage førstepladsen, så vi kunne møde et mindre hold. Men jeg tror, at spillerne er lidt trætte af at møde hold, de skal vinde voer, for de kan ikke præstere mod de hold lige nu, og de kan spille lidt mere frit, siger David Boysen.

Se hele showet, hvor Rasmus Højlunds form også vendes og drejes, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FC København – FC Nordsjælland

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Neestrup må undvære profil igen

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Randers FC – Vejle Boldklub

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC København-boss reagerer på tilråb

Danmark indleder med et brag mod Norge

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Derfor var Moukoko vraget

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Godt nyt – nu er han landet i København

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!