– Det største er at spille i et fyldt Parken

De danske spillere spiller på store adresser rundt om i verden, men ikke er meget større end at trække landsholdstrøjen over hovedet, fortæller Martin Braithwaite.



Han trækker dagligt FC Barcelona-trøjen over hovedet, danske Martin Braithwaite. En af verdens største klubber, som mange børn drømmer om en dag at spille for.

Men for Martin Braithwaite er der ikke meget, der kan mål sig med, når han trækker den rød-hvide trøje over hovedet.

Det fortalte angriberen i kølvandet på Danmarks nederlag på 1-2 til Belgien torsdag aften.

– Jeg er stolt over at spille på det her hold. Jeg er stolt at spille for Danmark. Støtten er noget specielt. Som spiller har man ambitioner om at spille for de største klubber i verden, men det største er at spille i Parken for et fyldt stadion. De her spillere, det her hold. Hele landet. Jeg er fucking heldig at spille foran jer, og jeg er stolt af at være dasnker.

– Til alle børn, jeg var en af jer. Tak til Danmark og alle omkring holdet. Nu har vi en kamp mandag, og jeg glæder mig allerede. Hele landet skal glæde sig – vi skal gøre det fucking færdigt og sørge for at gå videre, siger Martin Braithwaite.

Han var især rørt over, hvordan Danmark og Belgien – både på banen og på tilskuerpladserne hyldede Christian Eriksen fra minut 10 til 11. 

– Det siger noget om fodbold, og hvor stort fodbold er. Tak til alle gøre det her og lave det afbræk i kampen. Det var sindssygt stort. Det siger noget om, hvad fodbold kan, lyder det fra Braithwaite.

Han ramte selv overliggeren, men manglede det sidste. Det han han håbe på kommer mandag mod Rusland, hvor Danmark altså skal vinde for at kunne gå videre.

Hvordan Danmark går videre, kan du læse mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Schweiz ødelægger de bosniske drømme

USA – Australien

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops