Fatter intet: Hvorfor har England udtaget ham?

Roy Keane forstår ikke, hvorfor Gareth Southgate har udtaget Liverpool-stjernen.



England er en af favoriterne til sommerens EM, men Gareth Southgates trup har været plaget af skader, kort før det går løs.

Trent Alexander-Arnold har måttet trække sig fra truppen, efter at han blev skadet i en testkamp, og profilerne Jordan Henderson og Harry Maguire har begge døjet med problemer i slutningen af klubsæsonen. Til trods for det er de to sidstnævnte altså med i truppen til EM.

Og det fatter den tidligere topspiller og nuværende tv-kommentator Roy Keane ikke meget af. Det sagde han i optakten på ITV til søndagens kamp mellem England og Rumænien, skriver Daily Mail.

– Jeg var overbevist om, at Jordan skulle spille den anden dag og måske starte kampen. Jeg ved, at han nok skal spille anden halvleg mod Rumænien, men hvorfor ikke starte ham i de første 45 minutter, hvor der tydeligvis er mere intensitet?

– Anden halvleg vil uden tvivl være med en masse ændringer, så jeg synes, det er en enorm distraktion. Det er klart, at Jordan ikke er i form. Jeg synes ikke, han skulle være involveret. Han kan ikke være i form, hvis han ikke kan starte en kamp mod Rumænien … fysisk og mentalt vil dagens kamp ikke være så hård. Hvis han ikke har sparket til en bold i tre og en halv måned inden et EM, kan han ikke være fit, sagde Roy Keane.

Både landstræner Gareth Southgate og andre har argumenteret for, at Jordan Henderson skal være med i lejren, selvom han måske ikke kan spille. Den forklaring giver Keane imidlertid ikke meget for.

– Nu har jeg hørt folk sige at, ”de vil have ham i lejren”. Hvorfor? Laver han korttrick? Står han for fællessang? Laver han quizzer om aftenen? Hvad laver han? Og hvis du er Liverpool, vil du heller ikke være glad, sagde Roy Keane.

Jordan Henderson spillede halvdelen af kampen, da England søndag aften besejrede Rumænien. Han brændte et straffespark. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM