Forundret Bo Henriksen: Hvorfor er han ikke med?

Mainz-stjernen Brajan Gruda er ikke med det tyske landshold til EM, og det undrer Mainz-cheftræner Bo Henriksen sig over, siger han til Tipsbladet.



Brajan Gruda er kun 20 år, men han har taget Mainz med storm.

Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med.

Bo Henriksen
Mainz-cheftræner

Han var nemlig en toneangivende profil og en vigtig brik i Bo Henriksens store overlevelsesmission i Bundesligaen, og det har blandt andet fået Bayer Leverkusen og Bayern München til at vise interesse.

Ham kommer Danmark dog til at slippe for på lørdag.

Præstationerne i Bundesligaen var nemlig ikke nok til at få EM-plads hos Tyskland for offensivspilleren, og det undrer Mainz-cheftræner Bo Henriksen sig over.

Gruda leverede fire mål og tre oplæg i 28 Bundesliga-kampe.

– Der er ingen tvivl om, at han er dygtig. Det så man til sidst på sæsonen, hvor jeg var træner der. Han var rigtig dygtig for os. Han er en ung fyr, der har alle forudsætninger for at blive en kæmpe, kæmpe stjerne også internationalt. Jeg glæder mig til at se det. Jeg tror, at han vil have godt af at blive et år mere hos os, så han kan spille mange fodboldkampe.

– Det er det, som det handler om for unge mennesker. Det er fedt at træne fodboldspillere med det potentiale. Han trænede med det tyske landshold i de sidste dage op til slutrunden, og så siger det sig selv.

– Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med, men det er jo selvfølgelig fordi, han først har vist sine kvaliteter i de sidste runder af sæsonen, at Nagelsmann ikke tog ham med, så det kan jeg godt forstå, når det kommer til stykket. Han har en x-faktor, der er voldsomt spændende, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Travl sommer i vente
Lige nu er den danske cheftræner ved at forberede sig til den kommende sæson i Mainz, og der kommer til at ske aktivitet på spillerfronten.

– Jeg har det fantastisk. Det har været en dejlig sommer.

– Nu skal vi kigge på, hvad vi får ind af spillere, og hvad der skal ske. Der skal nok ske lidt for at sige det mildt. Det er der ingen tvivl om, så vi er parate til den nye sæson.

– Vi har jo heldigvis et godt stykke tid, og transfervinduet er åbent et par måneder endnu. Vi har jo mistet et par spillere fra startopstillingen, og dem skal vi erstatte. Så skal vi se, hvad der skal ske omkring truppen, så det bliver spændende. Jeg glæder mig. Det er en fed liga.

I trænerstaben har Bo Henriksen hentet Michael Silberbauer til som assistent, som han kender indgående fra tiden i FC Midtjylland. Silberbauer har haft en kæmpe rolle i den eventyrlige afslutning på sæsonen for Mainz, mener Henriksen.

– Silberbauer er uvurderlig på alle niveauer. Jeg kom til klubben som udlænding, og jeg kendte ikke nogen, så det har været helt magisk, at Michael er med. Silber har lavet et kæmpe stykke arbejde og har en kæmpe andel i resultaterne, som vi har skabt. Den vej rundt har vi gjort det sammen. Derudover har vi en stab, som er rigtig dygtig.

– Det er vi selvfølgelig glade for, men udefrakommende er det vigtigt at have en støtte, som man ved, hvor man har 100 procent.

– Vi skulle danne relationer, og det fik vi lavet. Det tager tid, men vi skulle vende skuden på rekordtid.

– Så vi havde nogle forudsætninger om, at vi skulle have hinanden, og Michael har gjort et fantastisk stykke arbejde, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Bo Henriksen har på det seneste været rygtet til Burnley som ny cheftræner, og det rygte har Tipsbladet forholdt ham. Læs mere her.

Danmark møder Tyskland i den ene ottendedelsfinale ved EM på lørdag.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Presset træner vil rotere mod FCM

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!