Forundret Bo Henriksen: Hvorfor er han ikke med?

Mainz-stjernen Brajan Gruda er ikke med det tyske landshold til EM, og det undrer Mainz-cheftræner Bo Henriksen sig over, siger han til Tipsbladet.



Brajan Gruda er kun 20 år, men han har taget Mainz med storm.

Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med.

Bo Henriksen
Mainz-cheftræner

Han var nemlig en toneangivende profil og en vigtig brik i Bo Henriksens store overlevelsesmission i Bundesligaen, og det har blandt andet fået Bayer Leverkusen og Bayern München til at vise interesse.

Ham kommer Danmark dog til at slippe for på lørdag.

Præstationerne i Bundesligaen var nemlig ikke nok til at få EM-plads hos Tyskland for offensivspilleren, og det undrer Mainz-cheftræner Bo Henriksen sig over.

Gruda leverede fire mål og tre oplæg i 28 Bundesliga-kampe.

– Der er ingen tvivl om, at han er dygtig. Det så man til sidst på sæsonen, hvor jeg var træner der. Han var rigtig dygtig for os. Han er en ung fyr, der har alle forudsætninger for at blive en kæmpe, kæmpe stjerne også internationalt. Jeg glæder mig til at se det. Jeg tror, at han vil have godt af at blive et år mere hos os, så han kan spille mange fodboldkampe.

– Det er det, som det handler om for unge mennesker. Det er fedt at træne fodboldspillere med det potentiale. Han trænede med det tyske landshold i de sidste dage op til slutrunden, og så siger det sig selv.

– Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med, men det er jo selvfølgelig fordi, han først har vist sine kvaliteter i de sidste runder af sæsonen, at Nagelsmann ikke tog ham med, så det kan jeg godt forstå, når det kommer til stykket. Han har en x-faktor, der er voldsomt spændende, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Travl sommer i vente
Lige nu er den danske cheftræner ved at forberede sig til den kommende sæson i Mainz, og der kommer til at ske aktivitet på spillerfronten.

– Jeg har det fantastisk. Det har været en dejlig sommer.

– Nu skal vi kigge på, hvad vi får ind af spillere, og hvad der skal ske. Der skal nok ske lidt for at sige det mildt. Det er der ingen tvivl om, så vi er parate til den nye sæson.

– Vi har jo heldigvis et godt stykke tid, og transfervinduet er åbent et par måneder endnu. Vi har jo mistet et par spillere fra startopstillingen, og dem skal vi erstatte. Så skal vi se, hvad der skal ske omkring truppen, så det bliver spændende. Jeg glæder mig. Det er en fed liga.

I trænerstaben har Bo Henriksen hentet Michael Silberbauer til som assistent, som han kender indgående fra tiden i FC Midtjylland. Silberbauer har haft en kæmpe rolle i den eventyrlige afslutning på sæsonen for Mainz, mener Henriksen.

– Silberbauer er uvurderlig på alle niveauer. Jeg kom til klubben som udlænding, og jeg kendte ikke nogen, så det har været helt magisk, at Michael er med. Silber har lavet et kæmpe stykke arbejde og har en kæmpe andel i resultaterne, som vi har skabt. Den vej rundt har vi gjort det sammen. Derudover har vi en stab, som er rigtig dygtig.

– Det er vi selvfølgelig glade for, men udefrakommende er det vigtigt at have en støtte, som man ved, hvor man har 100 procent.

– Vi skulle danne relationer, og det fik vi lavet. Det tager tid, men vi skulle vende skuden på rekordtid.

– Så vi havde nogle forudsætninger om, at vi skulle have hinanden, og Michael har gjort et fantastisk stykke arbejde, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

Bo Henriksen har på det seneste været rygtet til Burnley som ny cheftræner, og det rygte har Tipsbladet forholdt ham. Læs mere her.

Danmark møder Tyskland i den ene ottendedelsfinale ved EM på lørdag.





Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd


Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Overvejede at sige op

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby kan blive ramt af forbud

FC København-transfer går hele verden rundt

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Her er de tre bedste akademier i Danmark

AGF – FC Nordsjælland

Krævet fyret efter nedslagtning

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Godt nyt

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Bekymrende nyt fra Vejle

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

‘Det var exceptionelt’

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Brøndby-profil træner ikke med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Rasende på Mohamed Salah

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Taylor Swift til Brøndby?

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Dansker skifter cykelhold

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League