Brajan Gruda er kun 20 år, men han har taget Mainz med storm.
Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med.
Bo HenriksenMainz-cheftræner
Han var nemlig en toneangivende profil og en vigtig brik i Bo Henriksens store overlevelsesmission i Bundesligaen, og det har blandt andet fået Bayer Leverkusen og Bayern München til at vise interesse.
Ham kommer Danmark dog til at slippe for på lørdag.
Præstationerne i Bundesligaen var nemlig ikke nok til at få EM-plads hos Tyskland for offensivspilleren, og det undrer Mainz-cheftræner Bo Henriksen sig over.
Gruda leverede fire mål og tre oplæg i 28 Bundesliga-kampe.
– Der er ingen tvivl om, at han er dygtig. Det så man til sidst på sæsonen, hvor jeg var træner der. Han var rigtig dygtig for os. Han er en ung fyr, der har alle forudsætninger for at blive en kæmpe, kæmpe stjerne også internationalt. Jeg glæder mig til at se det. Jeg tror, at han vil have godt af at blive et år mere hos os, så han kan spille mange fodboldkampe.
– Det er det, som det handler om for unge mennesker. Det er fedt at træne fodboldspillere med det potentiale. Han trænede med det tyske landshold i de sidste dage op til slutrunden, og så siger det sig selv.
– Jeg er forundret over, hvorfor Tyskland ikke har taget ham med, men det er jo selvfølgelig fordi, han først har vist sine kvaliteter i de sidste runder af sæsonen, at Nagelsmann ikke tog ham med, så det kan jeg godt forstå, når det kommer til stykket. Han har en x-faktor, der er voldsomt spændende, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Travl sommer i vente
Lige nu er den danske cheftræner ved at forberede sig til den kommende sæson i Mainz, og der kommer til at ske aktivitet på spillerfronten.
– Jeg har det fantastisk. Det har været en dejlig sommer.
– Nu skal vi kigge på, hvad vi får ind af spillere, og hvad der skal ske. Der skal nok ske lidt for at sige det mildt. Det er der ingen tvivl om, så vi er parate til den nye sæson.
– Vi har jo heldigvis et godt stykke tid, og transfervinduet er åbent et par måneder endnu. Vi har jo mistet et par spillere fra startopstillingen, og dem skal vi erstatte. Så skal vi se, hvad der skal ske omkring truppen, så det bliver spændende. Jeg glæder mig. Det er en fed liga.
I trænerstaben har Bo Henriksen hentet Michael Silberbauer til som assistent, som han kender indgående fra tiden i FC Midtjylland. Silberbauer har haft en kæmpe rolle i den eventyrlige afslutning på sæsonen for Mainz, mener Henriksen.
– Silberbauer er uvurderlig på alle niveauer. Jeg kom til klubben som udlænding, og jeg kendte ikke nogen, så det har været helt magisk, at Michael er med. Silber har lavet et kæmpe stykke arbejde og har en kæmpe andel i resultaterne, som vi har skabt. Den vej rundt har vi gjort det sammen. Derudover har vi en stab, som er rigtig dygtig.
– Det er vi selvfølgelig glade for, men udefrakommende er det vigtigt at have en støtte, som man ved, hvor man har 100 procent.
– Vi skulle danne relationer, og det fik vi lavet. Det tager tid, men vi skulle vende skuden på rekordtid.
– Så vi havde nogle forudsætninger om, at vi skulle have hinanden, og Michael har gjort et fantastisk stykke arbejde, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.
Bo Henriksen har på det seneste været rygtet til Burnley som ny cheftræner, og det rygte har Tipsbladet forholdt ham. Læs mere her.
Danmark møder Tyskland i den ene ottendedelsfinale ved EM på lørdag.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM