Frankrigs verdensmestre slår Tyskland på selvmål

Braget mellem Frankrig og Tyskland i gruppe F endte med 1-0-sejr til Frankrig efter et tidligt tysk selvmål.



Alle 24 lande har nu været på banen ved EM i fodbold, og det bedste blev på papiret gemt til sidst, da Frankrig og Tyskland tirsdag aften stødte sammen på Allianz Arena i München.

Braget mellem de to fodboldstormagter levede bestemt også op til forventningerne om et dramatisk opgør.

I en intens duel var det de franske verdensmestre, der trak det længste strå og vandt fortjent 1-0 på en gevaldig bommert af Mats Hummels efter 20 minutter.

Paul Pogba lagde en smuk bold ud til venstrebacken Lucas Hernández, der var trukket med frem.

Bayern-spilleren smed bolden ind mod Kylian Mbappé, men foran stjerneangriberen stod Mats Hummels. Han forsøgte at cleare bolden, men fik i stedet sparket den i eget net til et dumt selvmål.

Mere blev det ikke til i en første halvleg, hvor tyskerne havde bolden mest, men ikke omsatte det til mange chancer.

Til gengæld udspillede en mærkværdig situation sig kort før pausefløjt, hvor Paul Pogba brokkede sig over noget til kampens dommer.

Tv-billeder viste efterfølgende, at tyske Antonio Rüdiger havde haft munden ved Pogbas ryg og givet ham et form for nap.

Det var dog umiddelbart svært at se, om det var decideret et bid, men Pogba reagerede med det samme på episoden, som dommeren ikke så.

Tyskerne fik lagt et lille pres på franskmændene mod slutningen af kampen, men havde svært ved at skabe store chancer.

Frankrig lurede i stedet på hurtige kontramuligheder, og 13 minutter før tid kom sådan en, da Kylian Mbappé blev sendt af sted med en lang stikning.

Han overspurtede fuldstændig Mats Hummels, der i stedet nedlagde stjerneangriberen i feltet.

Men dommerens fløjte forblev tavs, og heller ikke VAR meldte sig på banen, selv om det i langsom gengivelse lignede et fransk straffespark.

Mere blev det ikke til i det længe imødesete opgør, hvor Frankrig fik en perfekt start på EM-slutrunden.

Frankrig fik faktisk bolden i nettet yderligere to gange i anden halvleg, men begge gange blev der korrekt dømt offside.

I tirsdagens første kamp i gruppe F vandt Portugal som forventet over Ungarn med 3-0.

Det var dog først i det 84. minut, at de forsvarende europamestre fik hul på bylden ved Raphäel Guerreiro.

Derefter bankede Cristiano Ronaldo to mål i kassen og blev derved den mest scorende EM-spiller nogensinde i slutrunde-regi.

Lørdag spiller Frankrig mod Ungarn, mens Tyskland møder Portugal senere samme dag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit