Gule kort kunne give EM-fordel: Aldrig et tema

Landsholdet spekulerede ikke i, at to gule kort mere kunne give flere hviledage og en nemmere modstander.



På bagkant af Danmarks 0-0-kamp mod Serbien ser det ud som om, at fodboldlandsholdet kunne have draget fordel af at have fået to gule kort mere undervejs.

I så fald ville Danmark på grund af fairplayregnskabet være endt under Slovenien, og som treer i gruppen ville Danmark stadig gå videre, men have flere hviledage inden en ottendedelsfinale mod en på papiret nemmere modstandere.

I stedet for at møde værtsnationen Tyskland ville eksempelvis mere overkommelige Rumænien være en af Danmarks mulige modstandere.

Det var dog aldrig et tema for spillerne eller Kasper Hjulmand at spekulere i de scenarier i kampen mod Serbien – det var der slet ikke tid til.

– Det er et underligt slutrundeformat. Det var aldrig et tema med de gule kort, og jeg tænkte slet ikke på det under kampen, siger Kasper Hjulmand.

Spillerne var slet ikke klar over, at Sloveniens kamp mod England også var på vej mod en nulløsning, så det i princippet kunne svare sig at tage gule kort, hvis begge resultater holdt hjem.

– Inde på banen vidste vi ikke, hvad der stod i den anden kamp, så det var ikke et tema at tage nogle gule kort. Vi vidste før kampen, at kort kunne afgøre vores placering, så vi skulle ikke have dumme gule kort. Men under kampen handler det om at vinde, og der tænkte vi slet ikke på det, siger Andreas Skov Olsen.

Midtbanespilleren Thomas Delaney medgiver, at der umiddelbart ville være en fordel i at slutte som treer i stedet for toer i gruppen.

– Det kan godt være, at det objektivt set havde været bedre at blive nummer tre, men det kommer vi ikke til at pibe over. Det er svært som fodboldspiller at spekulere i sådanne nogle scenarier, når man er i gang med en kamp.

– Det var først ude i omklædningsrummet, jeg fandt ud af, at det var på grund af fairplay, at vi var blevet nummer to, siger Thomas Delaney.

Danmark fik to gule kort mod Serbien. Det ene af dem tilfaldt Morten Hjulmand, og da det var hans andet i turneringen, sidder han nu over i lørdagens ottendedelsfinale mod Tyskland med karantæne.

– Jeg er selvfølgelig mega ked af, at jeg ikke er med mod Tyskland. Tanken om karantænen strejfede mig også, da jeg fik gult kort, men jeg var nødt til at komme hurtigt videre.

– Jeg synes ikke, min tackling var til gult kort, siger Morten Hjulmand.

/ritzau/






Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa



LIVE

TransferLIVE: Nelsson er én ud af tre på listen


Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Jagter dansk målræv

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Her er FCK’s mulige CL-modstandere


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Hvem trækker FC København i CL-kvalifikationen?

Thomas Frank var et emne i storklub

Nu går de all-in på Højlund

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL



Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Chokerstatning for Thomas Frank?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara



Nu bekræfter FCK

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kaoskamp ved klub-VM

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne



Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre