Det er begrænset, hvad udsigten til en EM-ottendedelsfinale frembringer af nerver på det danske fodboldlandshold, hvis man skal tro landstræner Kasper Hjulmand.
Set i lyset af hvordan hans spillere i den seneste halvanden uge har skullet håndtere en holdkammerats nærdødsoplevelse og samtidig koncentreret sig om at spille en halv og to hele EM-kampe, er fem dages “normal” forberedelse til en EM-ottendedelsfinale en luksussituation.
– Man kan slet ikke sammenligne de mere normale følelser, det er at skulle spille en ottendedelsfinale, i forhold til hvad for nogle følelser vi har spillet fodbold med, efter hvad der skete med Christian (Eriksen, red.).
– En EM-ottendedelsfinale er som at gå ned og hente morgenbrød søndag morgen i forhold til pres. Det er ingenting, siger Hjulmand.
Landstræneren og spillerne har store forventninger til, at de leverer en toppræstation mod Wales. Men det er en velkendt følelse, som de håndterer, hver eneste gang de spiller kamp, påpeger han.
– Det her er et pres, vi kender, og som vi trives fint med. Så i forhold til hvad vi har oplevet af følelser, før vi skulle på banen mod Finland i anden halvleg, og før vi skulle spille mod Belgien, der er den her ottendedelsfinale vand ved siden af, siger Kasper Hjulmand.
Landsholdet tager onsdag hul på forberedelserne til Wales-kampen, når hele truppen for første gang er samlet til træning siden mandagens 4-1-sejr over Rusland i Parken.
Fredag morgen flyver holdet til Amsterdam, hvor Danmark lørdag aften skal i kamp.
Intet i herrelandsholdets opladning vil afspejle, at holdet for bare fjerde gang i dette årtusind skal spille en knockoutkamp ved en fodboldslutrunde.
– Vi har en helt almindelig optakt, siger Kasper Hjulmand.
– Vi skal komme os efter kampen mod Rusland, og onsdag begynder vi at indstille os på at møde Wales. Derefter har vi planlagt to rigtig gode træningspas torsdag og fredag, og så er vi helt klar lørdag.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremhæver stjernes særlige rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommer-fejl: Det er MEGET besynderligt
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
EKSKLUSIVT
Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
NYHEDER
