FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der venter en regulær gyser, når det Danmark møder Serbien tirsdag aften i sidste gruppekamp ved EM.
For et nederlag her kan sende danskerne hjem. En uafgjort kan meget vel sende Danmark videre, og det vil med en sejr garanti gøre.
Der er altså tale om fest eller fiasko for det danske landshold, men den formulering køber landstræner Kasper Hjulmand ikke, da han møder det danske presse søndag formiddag.
Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre.
Kasper HjulmandLandstræner, Danmark
Kasper Hjulmand ser nemlig ikke så sort-hvidt på tingene, slår han fast, for han mener slet ikke, at man kan tale om fiaskoer i sport – heller ikke selv om man storskuffer og bliver elimineret i et gruppespil eksempelvis.
– Jeg er så bange for at blive misforstået. Jeg synes, det er fedt, siger han med henblik på kampens betydning og fortsætter:
– Jeg kan godt forstå det, og jeg forstår ordvalget hos jer, og at man sætter det sådan op. Jeg har aldrig ment, at der findes fiaskoer i sport. Det eksisterer ikke for mig!

Danmarks landstræner vejer sine ord med omhu. Det er vigtigt for ham at komme ud med sin pointe, så han ikke bliver misforstået.
Han bringer Tyskland ind i snakken om fiaskoer. Kasper Hjulmand mener ikke, at der er tale om fiaskoer for Tyskland, som er røget ud af de seneste to VM-slutrunder i gruppespillet, og som ved EM i 2021 blot nåede ottendedelsfinalen.
Er det ikke fiaskoer?
– Det synes jeg ikke. Det er stepping stones henimod at blive det bedste, man kan blive, hvis man lærer af det og gør det rigtigt. Så for mig findes fiaskoer ikke i sport, men det er fint, at det bliver sat på spidsen. Og det er rigtigt, at det ikke er godt nok, hvis ikke vi gå videre, siger Hjulmand og forklarer yderligere:
– Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre. Vi er ikke her for ikke at gå videre, så selvfølgelig synes jeg ikke, det er godt nok, hvis ikke vi går videre.
– Men at kalde det en fiasko, synes jeg ikke er det rigtige. Men det tænker jeg ikke på. Jeg regner med, at vi vinder kampen, går videre og fyrer den af.
Kasper Hjulmand påpeger, at man kan gå igennem et langt sportsliv uden at vinde det hele, og at alle mesterskaber og kampe, man spiller, er stepping stones henimod en dag at stå med det hele.
Tirsdag kan Danmark så tage et skridt mod at stå med netop det hele, hvis man formår at gå videre fra gruppen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED