FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der venter en regulær gyser, når det Danmark møder Serbien tirsdag aften i sidste gruppekamp ved EM.
For et nederlag her kan sende danskerne hjem. En uafgjort kan meget vel sende Danmark videre, og det vil med en sejr garanti gøre.
Der er altså tale om fest eller fiasko for det danske landshold, men den formulering køber landstræner Kasper Hjulmand ikke, da han møder det danske presse søndag formiddag.
Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre.
Kasper HjulmandLandstræner, Danmark
Kasper Hjulmand ser nemlig ikke så sort-hvidt på tingene, slår han fast, for han mener slet ikke, at man kan tale om fiaskoer i sport – heller ikke selv om man storskuffer og bliver elimineret i et gruppespil eksempelvis.
– Jeg er så bange for at blive misforstået. Jeg synes, det er fedt, siger han med henblik på kampens betydning og fortsætter:
– Jeg kan godt forstå det, og jeg forstår ordvalget hos jer, og at man sætter det sådan op. Jeg har aldrig ment, at der findes fiaskoer i sport. Det eksisterer ikke for mig!
Danmarks landstræner vejer sine ord med omhu. Det er vigtigt for ham at komme ud med sin pointe, så han ikke bliver misforstået.
Han bringer Tyskland ind i snakken om fiaskoer. Kasper Hjulmand mener ikke, at der er tale om fiaskoer for Tyskland, som er røget ud af de seneste to VM-slutrunder i gruppespillet, og som ved EM i 2021 blot nåede ottendedelsfinalen.
Er det ikke fiaskoer?
– Det synes jeg ikke. Det er stepping stones henimod at blive det bedste, man kan blive, hvis man lærer af det og gør det rigtigt. Så for mig findes fiaskoer ikke i sport, men det er fint, at det bliver sat på spidsen. Og det er rigtigt, at det ikke er godt nok, hvis ikke vi gå videre, siger Hjulmand og forklarer yderligere:
– Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre. Vi er ikke her for ikke at gå videre, så selvfølgelig synes jeg ikke, det er godt nok, hvis ikke vi går videre.
– Men at kalde det en fiasko, synes jeg ikke er det rigtige. Men det tænker jeg ikke på. Jeg regner med, at vi vinder kampen, går videre og fyrer den af.
Kasper Hjulmand påpeger, at man kan gå igennem et langt sportsliv uden at vinde det hele, og at alle mesterskaber og kampe, man spiller, er stepping stones henimod en dag at stå med det hele.
Tirsdag kan Danmark så tage et skridt mod at stå med netop det hele, hvis man formår at gå videre fra gruppen.

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt