Kasper Hjulmand: Der findes ikke fiaskoer i sport

Ifølge Kasper Hjulmand vil det ikke være en fiasko, hvis Danmark ryger ud af EM i gruppespillet, men han understreger, at det ikke vil være godt nok.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der venter en regulær gyser, når det Danmark møder Serbien tirsdag aften i sidste gruppekamp ved EM. 

For et nederlag her kan sende danskerne hjem. En uafgjort kan meget vel sende Danmark videre, og det vil med en sejr garanti gøre. 

Der er altså tale om fest eller fiasko for det danske landshold, men den formulering køber landstræner Kasper Hjulmand ikke, da han møder det danske presse søndag formiddag. 

Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre.

Kasper Hjulmand
Landstræner, Danmark

Kasper Hjulmand ser nemlig ikke så sort-hvidt på tingene, slår han fast, for han mener slet ikke, at man kan tale om fiaskoer i sport – heller ikke selv om man storskuffer og bliver elimineret i et gruppespil eksempelvis. 

– Jeg er så bange for at blive misforstået. Jeg synes, det er fedt, siger han med henblik på kampens betydning og fortsætter:

– Jeg kan godt forstå det, og jeg forstår ordvalget hos jer, og at man sætter det sådan op. Jeg har aldrig ment, at der findes fiaskoer i sport. Det eksisterer ikke for mig!

257288

Foto: Alamy

Danmarks landstræner vejer sine ord med omhu. Det er vigtigt for ham at komme ud med sin pointe, så han ikke bliver misforstået.

Han bringer Tyskland ind i snakken om fiaskoer. Kasper Hjulmand mener ikke, at der er tale om fiaskoer for Tyskland, som er røget ud af de seneste to VM-slutrunder i gruppespillet, og som ved EM i 2021 blot nåede ottendedelsfinalen. 

Er det ikke fiaskoer?  

– Det synes jeg ikke. Det er stepping stones henimod at blive det bedste, man kan blive, hvis man lærer af det og gør det rigtigt. Så for mig findes fiaskoer ikke i sport, men det er fint, at det bliver sat på spidsen. Og det er rigtigt, at det ikke er godt nok, hvis ikke vi gå videre, siger Hjulmand og forklarer yderligere:

– Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre. Vi er ikke her for ikke at gå videre, så selvfølgelig synes jeg ikke, det er godt nok, hvis ikke vi går videre.

– Men at kalde det en fiasko, synes jeg ikke er det rigtige. Men det tænker jeg ikke på. Jeg regner med, at vi vinder kampen, går videre og fyrer den af.

Kasper Hjulmand påpeger, at man kan gå igennem et langt sportsliv uden at vinde det hele, og at alle mesterskaber og kampe, man spiller, er stepping stones henimod en dag at stå med det hele. 

Tirsdag kan Danmark så tage et skridt mod at stå med netop det hele, hvis man formår at gå videre fra gruppen.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Han er på vej væk fra AGF

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Afviser kæmpebud

Klart svar om Tonni Adamsen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Officielt: Karim Benzema skifter klub

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Jakub Trefil skifter til Danmark

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Forlader AGF – lægetjek booket

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen