Kasper Hjulmand: Der findes ikke fiaskoer i sport

Ifølge Kasper Hjulmand vil det ikke være en fiasko, hvis Danmark ryger ud af EM i gruppespillet, men han understreger, at det ikke vil være godt nok.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der venter en regulær gyser, når det Danmark møder Serbien tirsdag aften i sidste gruppekamp ved EM. 

For et nederlag her kan sende danskerne hjem. En uafgjort kan meget vel sende Danmark videre, og det vil med en sejr garanti gøre. 

Der er altså tale om fest eller fiasko for det danske landshold, men den formulering køber landstræner Kasper Hjulmand ikke, da han møder det danske presse søndag formiddag. 

Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre.

Kasper Hjulmand
Landstræner, Danmark

Kasper Hjulmand ser nemlig ikke så sort-hvidt på tingene, slår han fast, for han mener slet ikke, at man kan tale om fiaskoer i sport – heller ikke selv om man storskuffer og bliver elimineret i et gruppespil eksempelvis. 

– Jeg er så bange for at blive misforstået. Jeg synes, det er fedt, siger han med henblik på kampens betydning og fortsætter:

– Jeg kan godt forstå det, og jeg forstår ordvalget hos jer, og at man sætter det sådan op. Jeg har aldrig ment, at der findes fiaskoer i sport. Det eksisterer ikke for mig!

257288

Foto: Alamy

Danmarks landstræner vejer sine ord med omhu. Det er vigtigt for ham at komme ud med sin pointe, så han ikke bliver misforstået.

Han bringer Tyskland ind i snakken om fiaskoer. Kasper Hjulmand mener ikke, at der er tale om fiaskoer for Tyskland, som er røget ud af de seneste to VM-slutrunder i gruppespillet, og som ved EM i 2021 blot nåede ottendedelsfinalen. 

Er det ikke fiaskoer?  

– Det synes jeg ikke. Det er stepping stones henimod at blive det bedste, man kan blive, hvis man lærer af det og gør det rigtigt. Så for mig findes fiaskoer ikke i sport, men det er fint, at det bliver sat på spidsen. Og det er rigtigt, at det ikke er godt nok, hvis ikke vi gå videre, siger Hjulmand og forklarer yderligere:

– Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre. Vi er ikke her for ikke at gå videre, så selvfølgelig synes jeg ikke, det er godt nok, hvis ikke vi går videre.

– Men at kalde det en fiasko, synes jeg ikke er det rigtige. Men det tænker jeg ikke på. Jeg regner med, at vi vinder kampen, går videre og fyrer den af.

Kasper Hjulmand påpeger, at man kan gå igennem et langt sportsliv uden at vinde det hele, og at alle mesterskaber og kampe, man spiller, er stepping stones henimod en dag at stå med det hele. 

Tirsdag kan Danmark så tage et skridt mod at stå med netop det hele, hvis man formår at gå videre fra gruppen.



Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vil købe dansk landsholdsbobler

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

– Han tog mig på røven!

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Åge Hareide er alvorligt syg

Pione Sisto på vej væk?

– Jeg var mega ked af det

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Forventer friske danskere efter fiasko

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg