Kasper Hjulmand: Der findes ikke fiaskoer i sport

Ifølge Kasper Hjulmand vil det ikke være en fiasko, hvis Danmark ryger ud af EM i gruppespillet, men han understreger, at det ikke vil være godt nok.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der venter en regulær gyser, når det Danmark møder Serbien tirsdag aften i sidste gruppekamp ved EM. 

For et nederlag her kan sende danskerne hjem. En uafgjort kan meget vel sende Danmark videre, og det vil med en sejr garanti gøre. 

Der er altså tale om fest eller fiasko for det danske landshold, men den formulering køber landstræner Kasper Hjulmand ikke, da han møder det danske presse søndag formiddag. 

Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre.

Kasper Hjulmand
Landstræner, Danmark

Kasper Hjulmand ser nemlig ikke så sort-hvidt på tingene, slår han fast, for han mener slet ikke, at man kan tale om fiaskoer i sport – heller ikke selv om man storskuffer og bliver elimineret i et gruppespil eksempelvis. 

– Jeg er så bange for at blive misforstået. Jeg synes, det er fedt, siger han med henblik på kampens betydning og fortsætter:

– Jeg kan godt forstå det, og jeg forstår ordvalget hos jer, og at man sætter det sådan op. Jeg har aldrig ment, at der findes fiaskoer i sport. Det eksisterer ikke for mig!

257288

Foto: Alamy

Danmarks landstræner vejer sine ord med omhu. Det er vigtigt for ham at komme ud med sin pointe, så han ikke bliver misforstået.

Han bringer Tyskland ind i snakken om fiaskoer. Kasper Hjulmand mener ikke, at der er tale om fiaskoer for Tyskland, som er røget ud af de seneste to VM-slutrunder i gruppespillet, og som ved EM i 2021 blot nåede ottendedelsfinalen. 

Er det ikke fiaskoer?  

– Det synes jeg ikke. Det er stepping stones henimod at blive det bedste, man kan blive, hvis man lærer af det og gør det rigtigt. Så for mig findes fiaskoer ikke i sport, men det er fint, at det bliver sat på spidsen. Og det er rigtigt, at det ikke er godt nok, hvis ikke vi gå videre, siger Hjulmand og forklarer yderligere:

– Jeg er bange for at blive misforstået, og man siger, at ”nu står han og fedtspiller, og det er også fint nok, hvis vi ryger hjem”. Gu er det ej. Vi skal vinde og vi skal videre. Vi er ikke her for ikke at gå videre, så selvfølgelig synes jeg ikke, det er godt nok, hvis ikke vi går videre.

– Men at kalde det en fiasko, synes jeg ikke er det rigtige. Men det tænker jeg ikke på. Jeg regner med, at vi vinder kampen, går videre og fyrer den af.

Kasper Hjulmand påpeger, at man kan gå igennem et langt sportsliv uden at vinde det hele, og at alle mesterskaber og kampe, man spiller, er stepping stones henimod en dag at stå med det hele. 

Tirsdag kan Danmark så tage et skridt mod at stå med netop det hele, hvis man formår at gå videre fra gruppen.





To Premier League-klubber vil have Froholdt


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Er det Chido Obis store chance?

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Kæmpestjerne angrer

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Pernille Harder med perlemål

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter