Mystik om sene danske udskiftninger

Ovenpå det skuffende 1-1-resultatet har Kasper Hjulmands sene udskiftninger fyldt meget, men ifølge landstræneren selv gjorde han faktisk klar til at skifte spillere en del minutter før Sloveniens udligning.



På trods af en stærk første halvleg endte Danmarks første EM-kamp alligevel særdeles skuffende. 

Efter pausen mistede Danmark gradvist kontrollen, og efter et dundrende stolpeskud fra Benjamin Sesko gik det så galt for Danmark i det 77. minut, da Erik Janza fik udlignet med et afrettet skud efter et hjørnespark. 

Både i kommenteringen og i DR-studiet efter kampen var der en hel del fokus på, at Kasper Hjulmand ventede helt til det 78. minut med at lave sin første udskiftning, da Joakim Mæhle erstattede Victor Kristiansen.

Thomas Gravesen kritiserede Kasper Hjulmand for ikke at lave ændringer, når holdet havde brug for det, mens DR-kommentatorerne Andreas Kraul og Mikkel Bischoff også diskuterede, om udskiftningerne skete for sent, når nu Danmarks energinniveau var faldet i løbet af anden halvleg. I Tipsbladets EM-show var Benjamin Leander decideret uforstående overfor 'passitiviteten' fra den danske bænk. 

Efter søndagens 1-1-kamp fortalte Kasper Hjulmand, at han i det 64. eller 65. minut tog fat i udskifterne for at sige, at de skulle ind. Ifølge Hjulmand gik der herefter lidt tid, hvorefter de danske indskiftere stod fire-fem minutter og ventede uden at få lov til at komme ind. 

I kampens 70. minut sagde Andreas Kraul i kommenteringen, at Kasper Hjulmand nede på sidelinien var i gang med at give instruktioner til Joakim Mæhle og Yussuf Poulsen, der var klar til at komme ind. 

På mandagens pressemøde, hvor Hjulmand havde haft lejlighed til at gense søndagens kamp, fortalte landstræneren, at han forsøgte at foretage udskiftninger flere minutter før Sloveniens scoring. 

– Jeg sagde, at de skulle stå klar i 72. minut med trøjer på. Vores to (Joakim Mæhle og Yussuf Poulsen, red.) står klar, da Slovenien skifter deres to på det indkast i det 75. minut, lød det fra Hjulmand, der ikke kender svaret på, hvorfor udskiftningerne ikke blev effektueret med det samme.  

– Nej. Jeg spørger, hvorfor de ikke kommer ind. De står klar, og jeg troede egentlig, at de ville blive skiftet ind der, og så har de indkastet, Sesko sparker på stolpen, og de får hjørnet, og halvandet minut senere har de udlignet.

I det 78. minut, lige efter Sloveniens 1-1-mål, kom Joakim Mæhle endelig på banen, mens Andreas Kraul i kommenteringen sagde, at Yussuf Poulsen havde taget overtrækstrøje på igen. I det 80. minut lød det fra Kraul, at Hjulmand gjorde klar til at sende Christian Nørgaard i aktion. 

– Tredobbelt dansk udskiftning undervejs. Kunne man argumentere for, at det er faldet for sent? lød det fra Andreas Kraul.

– Der er i hvert fald ingen tvivl om, at vi er faldet i energiniveau i anden halvleg. Alle de ting, vi gjorde godt i første halvleg, har vi ikke gjort i anden halvleg, var vurderingen fra Mikkel Bischoff. 

Først i det 83. minut kom Yussuf Poulsen så på banen, i stedet for Rasmus Højlund. Samtidig blev også Christian Nørgaard og Kasper Dolberg sendt i aktion, i stedet for henholdsvis Pierre-Emile Højbjerg og Jonas Wind. 

I det 89. minut foretog Kasper Hjulmand sin femte og sidste udskiftning, da Thomas Delaney afløste Morten Hjulmand. 



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’