På trods af en stærk første halvleg endte Danmarks første EM-kamp alligevel særdeles skuffende.
Efter pausen mistede Danmark gradvist kontrollen, og efter et dundrende stolpeskud fra Benjamin Sesko gik det så galt for Danmark i det 77. minut, da Erik Janza fik udlignet med et afrettet skud efter et hjørnespark.
Både i kommenteringen og i DR-studiet efter kampen var der en hel del fokus på, at Kasper Hjulmand ventede helt til det 78. minut med at lave sin første udskiftning, da Joakim Mæhle erstattede Victor Kristiansen.
Thomas Gravesen kritiserede Kasper Hjulmand for ikke at lave ændringer, når holdet havde brug for det, mens DR-kommentatorerne Andreas Kraul og Mikkel Bischoff også diskuterede, om udskiftningerne skete for sent, når nu Danmarks energinniveau var faldet i løbet af anden halvleg. I Tipsbladets EM-show var Benjamin Leander decideret uforstående overfor 'passitiviteten' fra den danske bænk.
Efter søndagens 1-1-kamp fortalte Kasper Hjulmand, at han i det 64. eller 65. minut tog fat i udskifterne for at sige, at de skulle ind. Ifølge Hjulmand gik der herefter lidt tid, hvorefter de danske indskiftere stod fire-fem minutter og ventede uden at få lov til at komme ind.
I kampens 70. minut sagde Andreas Kraul i kommenteringen, at Kasper Hjulmand nede på sidelinien var i gang med at give instruktioner til Joakim Mæhle og Yussuf Poulsen, der var klar til at komme ind.
På mandagens pressemøde, hvor Hjulmand havde haft lejlighed til at gense søndagens kamp, fortalte landstræneren, at han forsøgte at foretage udskiftninger flere minutter før Sloveniens scoring.
– Jeg sagde, at de skulle stå klar i 72. minut med trøjer på. Vores to (Joakim Mæhle og Yussuf Poulsen, red.) står klar, da Slovenien skifter deres to på det indkast i det 75. minut, lød det fra Hjulmand, der ikke kender svaret på, hvorfor udskiftningerne ikke blev effektueret med det samme.
– Nej. Jeg spørger, hvorfor de ikke kommer ind. De står klar, og jeg troede egentlig, at de ville blive skiftet ind der, og så har de indkastet, Sesko sparker på stolpen, og de får hjørnet, og halvandet minut senere har de udlignet.
I det 78. minut, lige efter Sloveniens 1-1-mål, kom Joakim Mæhle endelig på banen, mens Andreas Kraul i kommenteringen sagde, at Yussuf Poulsen havde taget overtrækstrøje på igen. I det 80. minut lød det fra Kraul, at Hjulmand gjorde klar til at sende Christian Nørgaard i aktion.
– Tredobbelt dansk udskiftning undervejs. Kunne man argumentere for, at det er faldet for sent? lød det fra Andreas Kraul.
– Der er i hvert fald ingen tvivl om, at vi er faldet i energiniveau i anden halvleg. Alle de ting, vi gjorde godt i første halvleg, har vi ikke gjort i anden halvleg, var vurderingen fra Mikkel Bischoff.
Først i det 83. minut kom Yussuf Poulsen så på banen, i stedet for Rasmus Højlund. Samtidig blev også Christian Nørgaard og Kasper Dolberg sendt i aktion, i stedet for henholdsvis Pierre-Emile Højbjerg og Jonas Wind.
I det 89. minut foretog Kasper Hjulmand sin femte og sidste udskiftning, da Thomas Delaney afløste Morten Hjulmand.
Varsler straf til Dortmund-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
I chok over Nicolai Poulsen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Vild Diant Ramaj-historie
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Salah har undskyldt
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER