Der venter en skæbnekamp for Danmark på tirsdag. Her skal Danmarks gruppe afgøres, når Kasper Hjulmands tropper møder Serbien i sidste gruppekamp, mens gruppemodstanderne Slovenien og England tørner sammen andetsteds, og i Tipsbladets EM-show blev der søndag varmet op til kampen.
Forud for den kamp kan Danmark glæde sig over en god historik mod Serbien.
Jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst
Senest de to hold mødtes, var i foråret 2022, hvor Danmark vandt med hele 3-0 i Christian Eriksens comebackkamp i Parken.
Der er løbet meget vand i åen siden dengang, men én særlig detalje fra den kamp har Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen taget med i søndagens udgave af Tipsbladets EM-show.
– Det, jeg tog med, da jeg sad og kiggede på det, er, at vi spillede 4-3-3. Serberne spiller jo med tre i bagkæden, så vil man matche formationerne? Eller vil man prøve at gøre noget andet?
– Historisk set har Hjulmand talt varmt om at have en formation, hvor han gør noget andet for at skabe nogle overtal på banen. Det kunne være, at man ville spille 4-3-3, så man har nogle kantspillere, der kan presse deres wingbacker tilbage og skabe overtal fremme på banen.
– Det er også bare svært at snakke om nu, fordi vi har spillet 3-5-2 to gange nu, og jeg tror også, at vi kommer til at se det fra start i denne kamp. Men jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst, siger Kenneth Jensen.
Fodboldanalytiker Benjamin Leander kan også sagtens forstå, hvis landstræneren overvejer sine muligheder. Han peger blandt andet på testkampen mod Schweiz i marts som et eksempel på, hvor svært det kan være at skabe chancer med 3-5-2 mod et andet tremandsforsvar.
– Det blev en meget fastlåst nulløsning. Og det blev det også, da vi mødte Tunesien (ved VM i Qatar) med tre i bagkæden, siger Benjamin Leander.
– De har ikke middelniveau
Selvom vi endnu ikke ved, hvordan holdene stiller op, er Benjamin Leander lille optimist på Danmarks vegne.
– Serbien har ikke et middelniveau. Enten er de rigtig gode og bliver pisket frem, eller også er de rigtig dårlige, som vi fik en forsmag på mod Slovenien, hvor de var på hælene,
– På grundkvalitet er de ikke så meget dårligere end vi er. Vi ser også, at de har nogle profiler fra den absolutte elite i Europa, men der er forsigtig optimisme, og Danmark har en lille favoritværdighed, siger han i showet.
Se hele søndagens udgave af Tipsbladets EM-show i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor der også bliver talt om, at nogle fra landsholdet udnyttede fridagen lørdag til at tage til gin-smagning.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Ny hooliganpakke er vedtaget
