Der venter en skæbnekamp for Danmark på tirsdag. Her skal Danmarks gruppe afgøres, når Kasper Hjulmands tropper møder Serbien i sidste gruppekamp, mens gruppemodstanderne Slovenien og England tørner sammen andetsteds, og i Tipsbladets EM-show blev der søndag varmet op til kampen.
Forud for den kamp kan Danmark glæde sig over en god historik mod Serbien.
Jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst
Senest de to hold mødtes, var i foråret 2022, hvor Danmark vandt med hele 3-0 i Christian Eriksens comebackkamp i Parken.
Der er løbet meget vand i åen siden dengang, men én særlig detalje fra den kamp har Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen taget med i søndagens udgave af Tipsbladets EM-show.
– Det, jeg tog med, da jeg sad og kiggede på det, er, at vi spillede 4-3-3. Serberne spiller jo med tre i bagkæden, så vil man matche formationerne? Eller vil man prøve at gøre noget andet?
– Historisk set har Hjulmand talt varmt om at have en formation, hvor han gør noget andet for at skabe nogle overtal på banen. Det kunne være, at man ville spille 4-3-3, så man har nogle kantspillere, der kan presse deres wingbacker tilbage og skabe overtal fremme på banen.
– Det er også bare svært at snakke om nu, fordi vi har spillet 3-5-2 to gange nu, og jeg tror også, at vi kommer til at se det fra start i denne kamp. Men jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst, siger Kenneth Jensen.
Fodboldanalytiker Benjamin Leander kan også sagtens forstå, hvis landstræneren overvejer sine muligheder. Han peger blandt andet på testkampen mod Schweiz i marts som et eksempel på, hvor svært det kan være at skabe chancer med 3-5-2 mod et andet tremandsforsvar.
– Det blev en meget fastlåst nulløsning. Og det blev det også, da vi mødte Tunesien (ved VM i Qatar) med tre i bagkæden, siger Benjamin Leander.
– De har ikke middelniveau
Selvom vi endnu ikke ved, hvordan holdene stiller op, er Benjamin Leander lille optimist på Danmarks vegne.
– Serbien har ikke et middelniveau. Enten er de rigtig gode og bliver pisket frem, eller også er de rigtig dårlige, som vi fik en forsmag på mod Slovenien, hvor de var på hælene,
– På grundkvalitet er de ikke så meget dårligere end vi er. Vi ser også, at de har nogle profiler fra den absolutte elite i Europa, men der er forsigtig optimisme, og Danmark har en lille favoritværdighed, siger han i showet.
Se hele søndagens udgave af Tipsbladets EM-show i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor der også bliver talt om, at nogle fra landsholdet udnyttede fridagen lørdag til at tage til gin-smagning.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TOPNYHED