Der venter en skæbnekamp for Danmark på tirsdag. Her skal Danmarks gruppe afgøres, når Kasper Hjulmands tropper møder Serbien i sidste gruppekamp, mens gruppemodstanderne Slovenien og England tørner sammen andetsteds, og i Tipsbladets EM-show blev der søndag varmet op til kampen.
Forud for den kamp kan Danmark glæde sig over en god historik mod Serbien.
Jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst
Senest de to hold mødtes, var i foråret 2022, hvor Danmark vandt med hele 3-0 i Christian Eriksens comebackkamp i Parken.
Der er løbet meget vand i åen siden dengang, men én særlig detalje fra den kamp har Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen taget med i søndagens udgave af Tipsbladets EM-show.
– Det, jeg tog med, da jeg sad og kiggede på det, er, at vi spillede 4-3-3. Serberne spiller jo med tre i bagkæden, så vil man matche formationerne? Eller vil man prøve at gøre noget andet?
– Historisk set har Hjulmand talt varmt om at have en formation, hvor han gør noget andet for at skabe nogle overtal på banen. Det kunne være, at man ville spille 4-3-3, så man har nogle kantspillere, der kan presse deres wingbacker tilbage og skabe overtal fremme på banen.
– Det er også bare svært at snakke om nu, fordi vi har spillet 3-5-2 to gange nu, og jeg tror også, at vi kommer til at se det fra start i denne kamp. Men jeg tror, at Hjulmand gør sig nogle tanker om formationen for ikke at blive låst, siger Kenneth Jensen.
Fodboldanalytiker Benjamin Leander kan også sagtens forstå, hvis landstræneren overvejer sine muligheder. Han peger blandt andet på testkampen mod Schweiz i marts som et eksempel på, hvor svært det kan være at skabe chancer med 3-5-2 mod et andet tremandsforsvar.
– Det blev en meget fastlåst nulløsning. Og det blev det også, da vi mødte Tunesien (ved VM i Qatar) med tre i bagkæden, siger Benjamin Leander.
– De har ikke middelniveau
Selvom vi endnu ikke ved, hvordan holdene stiller op, er Benjamin Leander lille optimist på Danmarks vegne.
– Serbien har ikke et middelniveau. Enten er de rigtig gode og bliver pisket frem, eller også er de rigtig dårlige, som vi fik en forsmag på mod Slovenien, hvor de var på hælene,
– På grundkvalitet er de ikke så meget dårligere end vi er. Vi ser også, at de har nogle profiler fra den absolutte elite i Europa, men der er forsigtig optimisme, og Danmark har en lille favoritværdighed, siger han i showet.
Se hele søndagens udgave af Tipsbladets EM-show i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor der også bliver talt om, at nogle fra landsholdet udnyttede fridagen lørdag til at tage til gin-smagning.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Farzam: En gave for FC København
AaB-krisen fortsætter
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED