Tager hatten af for DK: De stoppede os fuldstændig

Belgiens landstræner giver det danske landshold og atmosfæren i Parken kredit for, at Belgien overhovedet ikke kom i gang i første halvleg. Den slags må dog ikke ske igen, advarer han.



I første halvleg af dagens EM-kamp blæste Danmark de belgiske gæster bagover med højt pres, hurtigt spil og stor energi. Det bemærkede Belgiens landstræner, Roberto Martinez, også.

Han var på den ene side imponeret over det danske landsholds evne til at udnytte begivenheden til egen fordel. Især før pausen dominerede Danmark totalt.

Omvendt advarede han sit eget hold: Den slags går ikke fremover, hvis Belgien skal leve op til favoritværdigheden ved turneringen.

– Jeg vil ikke sige, at præstationen i første halvleg skyldtes os. Den skyldtes atmosfæren, og at danske hold kom bedre ud end os. Vi kom for sent på bolden i alle dueller, vi tillod for meget rum mellem vores defensive linjer, og vi forsøgte at spille den op til Romelu (Lukaku) for hurtigt.

– I første halvleg spillede vi ikke på noget tidspunkt, som vi normalt gør. Men det skyldtes ikke os. Det skyldtes, at modstanderen udnyttede hjemmefordelen og publikum. Hvis vi skal have succes, må vi ikke give 45 minutter væk. Det har vi ikke råd til, siger Martinez.

Danmark havde langt de fleste afslutninger og de største chancer. Holdet burde også have været foran med mere end 1-0 ved pausen.

Roberto Martinez roste efter kampen det danske hold.

– De brugte hjemmefordelen rigtig godt og satte os under pres. De stoppede os i at spille, pressede højt, vandt bolden. Det var hurtigere i alle aspekter. Det er et talentfuldt hold, som kan ændre noget taktisk; i de to Nations League-kampe spillede de med en firebackkæde, men i dag var det en trebackkæde.

– Det lignede et velsynkroniseret hold, og man kan se trænerens arbejde. I første halvleg stoppede de os fuldstændig fra at spille. I anden halvleg gik det bedre med at spille for os.

Belgien har med sejren seks point for to gruppekampe og er sikker på at gå videre til ottendedelsfinalerne. Danmark har 0 point, men kan stadig gå videre.

Læs mere om de muligheder her.



Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!