Tager hatten af for DK: De stoppede os fuldstændig

Belgiens landstræner giver det danske landshold og atmosfæren i Parken kredit for, at Belgien overhovedet ikke kom i gang i første halvleg. Den slags må dog ikke ske igen, advarer han.



I første halvleg af dagens EM-kamp blæste Danmark de belgiske gæster bagover med højt pres, hurtigt spil og stor energi. Det bemærkede Belgiens landstræner, Roberto Martinez, også.

Han var på den ene side imponeret over det danske landsholds evne til at udnytte begivenheden til egen fordel. Især før pausen dominerede Danmark totalt.

Omvendt advarede han sit eget hold: Den slags går ikke fremover, hvis Belgien skal leve op til favoritværdigheden ved turneringen.

– Jeg vil ikke sige, at præstationen i første halvleg skyldtes os. Den skyldtes atmosfæren, og at danske hold kom bedre ud end os. Vi kom for sent på bolden i alle dueller, vi tillod for meget rum mellem vores defensive linjer, og vi forsøgte at spille den op til Romelu (Lukaku) for hurtigt.

– I første halvleg spillede vi ikke på noget tidspunkt, som vi normalt gør. Men det skyldtes ikke os. Det skyldtes, at modstanderen udnyttede hjemmefordelen og publikum. Hvis vi skal have succes, må vi ikke give 45 minutter væk. Det har vi ikke råd til, siger Martinez.

Danmark havde langt de fleste afslutninger og de største chancer. Holdet burde også have været foran med mere end 1-0 ved pausen.

Roberto Martinez roste efter kampen det danske hold.

– De brugte hjemmefordelen rigtig godt og satte os under pres. De stoppede os i at spille, pressede højt, vandt bolden. Det var hurtigere i alle aspekter. Det er et talentfuldt hold, som kan ændre noget taktisk; i de to Nations League-kampe spillede de med en firebackkæde, men i dag var det en trebackkæde.

– Det lignede et velsynkroniseret hold, og man kan se trænerens arbejde. I første halvleg stoppede de os fuldstændig fra at spille. I anden halvleg gik det bedre med at spille for os.

Belgien har med sejren seks point for to gruppekampe og er sikker på at gå videre til ottendedelsfinalerne. Danmark har 0 point, men kan stadig gå videre.

Læs mere om de muligheder her.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Går langt ned i løn

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Bach Bak i svime over Uhre

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Mareridt for FC Augsburg

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke