Tager hatten af for DK: De stoppede os fuldstændig

Belgiens landstræner giver det danske landshold og atmosfæren i Parken kredit for, at Belgien overhovedet ikke kom i gang i første halvleg. Den slags må dog ikke ske igen, advarer han.



I første halvleg af dagens EM-kamp blæste Danmark de belgiske gæster bagover med højt pres, hurtigt spil og stor energi. Det bemærkede Belgiens landstræner, Roberto Martinez, også.

Han var på den ene side imponeret over det danske landsholds evne til at udnytte begivenheden til egen fordel. Især før pausen dominerede Danmark totalt.

Omvendt advarede han sit eget hold: Den slags går ikke fremover, hvis Belgien skal leve op til favoritværdigheden ved turneringen.

– Jeg vil ikke sige, at præstationen i første halvleg skyldtes os. Den skyldtes atmosfæren, og at danske hold kom bedre ud end os. Vi kom for sent på bolden i alle dueller, vi tillod for meget rum mellem vores defensive linjer, og vi forsøgte at spille den op til Romelu (Lukaku) for hurtigt.

– I første halvleg spillede vi ikke på noget tidspunkt, som vi normalt gør. Men det skyldtes ikke os. Det skyldtes, at modstanderen udnyttede hjemmefordelen og publikum. Hvis vi skal have succes, må vi ikke give 45 minutter væk. Det har vi ikke råd til, siger Martinez.

Danmark havde langt de fleste afslutninger og de største chancer. Holdet burde også have været foran med mere end 1-0 ved pausen.

Roberto Martinez roste efter kampen det danske hold.

– De brugte hjemmefordelen rigtig godt og satte os under pres. De stoppede os i at spille, pressede højt, vandt bolden. Det var hurtigere i alle aspekter. Det er et talentfuldt hold, som kan ændre noget taktisk; i de to Nations League-kampe spillede de med en firebackkæde, men i dag var det en trebackkæde.

– Det lignede et velsynkroniseret hold, og man kan se trænerens arbejde. I første halvleg stoppede de os fuldstændig fra at spille. I anden halvleg gik det bedre med at spille for os.

Belgien har med sejren seks point for to gruppekampe og er sikker på at gå videre til ottendedelsfinalerne. Danmark har 0 point, men kan stadig gå videre.

Læs mere om de muligheder her.







LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Nu åbner Wind op for fremtiden

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Akut Rasmus Højlund-bekymring



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Superliga-ekspert i svime over FCK

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Blandt dette årtusindes bedste

Sejr sender AGF på guldkurs

Roser Superliga-træners søn

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Jakob Poulsen maner til ro

Færdig i Manchester City

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Viborg FF – AGF

Juventus tager vigtig skalp

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien