MÜNCHEN (Tipsbladet): Danmark er klar til EM-ottendedelsfinalen – uden at have vundet en eneste kamp. Men også uden at have tabt.
Tirsdag blev det 0-0 mod Serbien i en nervøs kamp på Allianz Arena, og det uafgjorte resultat sender landsholdet videre på den andenplads, som de fleste også tippede på forhånd.
Dermed er første delmål nået, men voldsomt imponerende har det ikke været for Danmarks vedkommende.
Kasper Hjulmand nøjes i første omgang med at glæde sig over avancementet.
– Vi skal huske at glæde os i dansk fodbold. Vi er videre og skal møde Tyskland. Lad os starte med at glæde os over det. Det er hele Danmarks hold. Man kan komme igennem på mange forskellige måder, og vores gruppe var ekstremt tæt. Det var hårdt, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Vi kom godt fra land og spillede en første halvleg, hvor vi var i god kontrol. Vi skulle have scoret, og jeg var godt klar over, at uafgjort i den sidste halve time kunne medføre sådan en kamp, som det blev. Vi skulle have udnyttet den plads, det gav, men det blev en forsvarskamp til sidst, og vi måtte slide den hjem. Vi manglede den sidste offensive gnist.
Nu venter en ottendedelsfinale mod Tyskland i Dortmund.
– Vi ser frem til Tyskland. Jeg var allerede inden slutrunden overbevist om, at det var en af de store favoritter. Jeg har en god fornemmelse af kampen, og jeg glæder mig. Det bliver specielt at møde værtsnationen. Jeg elsker tysk fodbold, og det bliver en fed kamp, siger Hjulmand, der i øvrigt kan notere sig, at hans mandskab har to færre hviledage end tyskerne.
Den åbenlyse fordel har Hjulmand ikke andet end et skuldertræk til overs for.
– Det er sådan, det er. Det er ikke noget, vi gider at bruge tid på.
Én af de ting, Kasper Hjulmand gerne vil bruge tid på, er udfordringen med Rasmus Højlund, der ikke er kommet frem til ret meget i de første tre EM-kampe.
– Jeg synes, at Rasmus har knoklet utrolig godt, men han har også været meget alene oppe foran, og til tider har vi været for langt fra ham. Vores wingbacks skal være gennembrudsstærke, for Ramsus er der, men vi skal få mere ud af det. Det mangler vi at få til at gå mere op, lyder det fra den danske landstræner.
Der er kickoff mellem Danmark og Tyskland på lørdag i Dortmund.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFER