MÜNCHEN (Tipsbladet): Danmark er klar til EM-ottendedelsfinalen – uden at have vundet en eneste kamp. Men også uden at have tabt.
Tirsdag blev det 0-0 mod Serbien i en nervøs kamp på Allianz Arena, og det uafgjorte resultat sender landsholdet videre på den andenplads, som de fleste også tippede på forhånd.
Dermed er første delmål nået, men voldsomt imponerende har det ikke været for Danmarks vedkommende.
Kasper Hjulmand nøjes i første omgang med at glæde sig over avancementet.
– Vi skal huske at glæde os i dansk fodbold. Vi er videre og skal møde Tyskland. Lad os starte med at glæde os over det. Det er hele Danmarks hold. Man kan komme igennem på mange forskellige måder, og vores gruppe var ekstremt tæt. Det var hårdt, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Vi kom godt fra land og spillede en første halvleg, hvor vi var i god kontrol. Vi skulle have scoret, og jeg var godt klar over, at uafgjort i den sidste halve time kunne medføre sådan en kamp, som det blev. Vi skulle have udnyttet den plads, det gav, men det blev en forsvarskamp til sidst, og vi måtte slide den hjem. Vi manglede den sidste offensive gnist.
Nu venter en ottendedelsfinale mod Tyskland i Dortmund.
– Vi ser frem til Tyskland. Jeg var allerede inden slutrunden overbevist om, at det var en af de store favoritter. Jeg har en god fornemmelse af kampen, og jeg glæder mig. Det bliver specielt at møde værtsnationen. Jeg elsker tysk fodbold, og det bliver en fed kamp, siger Hjulmand, der i øvrigt kan notere sig, at hans mandskab har to færre hviledage end tyskerne.
Den åbenlyse fordel har Hjulmand ikke andet end et skuldertræk til overs for.
– Det er sådan, det er. Det er ikke noget, vi gider at bruge tid på.
Én af de ting, Kasper Hjulmand gerne vil bruge tid på, er udfordringen med Rasmus Højlund, der ikke er kommet frem til ret meget i de første tre EM-kampe.
– Jeg synes, at Rasmus har knoklet utrolig godt, men han har også været meget alene oppe foran, og til tider har vi været for langt fra ham. Vores wingbacks skal være gennembrudsstærke, for Ramsus er der, men vi skal få mere ud af det. Det mangler vi at få til at gå mere op, lyder det fra den danske landstræner.
Der er kickoff mellem Danmark og Tyskland på lørdag i Dortmund.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester City vinder FA Cup
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT