MÜNCHEN (Tipsbladet): Danmark er klar til EM-ottendedelsfinalen – uden at have vundet en eneste kamp. Men også uden at have tabt.
Tirsdag blev det 0-0 mod Serbien i en nervøs kamp på Allianz Arena, og det uafgjorte resultat sender landsholdet videre på den andenplads, som de fleste også tippede på forhånd.
Dermed er første delmål nået, men voldsomt imponerende har det ikke været for Danmarks vedkommende.
Kasper Hjulmand nøjes i første omgang med at glæde sig over avancementet.
– Vi skal huske at glæde os i dansk fodbold. Vi er videre og skal møde Tyskland. Lad os starte med at glæde os over det. Det er hele Danmarks hold. Man kan komme igennem på mange forskellige måder, og vores gruppe var ekstremt tæt. Det var hårdt, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Vi kom godt fra land og spillede en første halvleg, hvor vi var i god kontrol. Vi skulle have scoret, og jeg var godt klar over, at uafgjort i den sidste halve time kunne medføre sådan en kamp, som det blev. Vi skulle have udnyttet den plads, det gav, men det blev en forsvarskamp til sidst, og vi måtte slide den hjem. Vi manglede den sidste offensive gnist.
Nu venter en ottendedelsfinale mod Tyskland i Dortmund.
– Vi ser frem til Tyskland. Jeg var allerede inden slutrunden overbevist om, at det var en af de store favoritter. Jeg har en god fornemmelse af kampen, og jeg glæder mig. Det bliver specielt at møde værtsnationen. Jeg elsker tysk fodbold, og det bliver en fed kamp, siger Hjulmand, der i øvrigt kan notere sig, at hans mandskab har to færre hviledage end tyskerne.
Den åbenlyse fordel har Hjulmand ikke andet end et skuldertræk til overs for.
– Det er sådan, det er. Det er ikke noget, vi gider at bruge tid på.
Én af de ting, Kasper Hjulmand gerne vil bruge tid på, er udfordringen med Rasmus Højlund, der ikke er kommet frem til ret meget i de første tre EM-kampe.
– Jeg synes, at Rasmus har knoklet utrolig godt, men han har også været meget alene oppe foran, og til tider har vi været for langt fra ham. Vores wingbacks skal være gennembrudsstærke, for Ramsus er der, men vi skal få mere ud af det. Det mangler vi at få til at gå mere op, lyder det fra den danske landstræner.
Der er kickoff mellem Danmark og Tyskland på lørdag i Dortmund.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT