Verdensstjernen er dybt målløs over Eriksen

Kyle Walker er dybt imponeret over Christian Eriksens rejse, sagde han på pressemødet dagen før torsdagens kamp.



FRANKFURT (Tipsbladet): På banen var de i en del år holdkammerater på et stærkt Tottenham-hold, men siden da har de krydset klinger flere gange som modstandere.

Det gør Christian Eriksen og Kyle Walker også i morgen, når Danmark og England møder hinanden ved EM. 

Her er der ingen tvivl om, at Walker vil advare holdkammeraterne om den trussel, som Eriksen kan udgøre. Kyle Walker kender af sagens natur Eriksen indgående, og han har kæmpe respekt for sin gamle holdkammerat, som indledte EM-glimrende med en scoring mod Slovenien og en stærk første halvleg. 

Eriksens scoring fik opmærksomhed langt ud over Danmarks grænser, og særligt én statistik gik Europa rundt. Målet var nemlig 1.100 dage siden hans hjertestop i Parken ved EM i 2021, som i øvrigt var seneste gang han var med i en EM-kamp. 

Den rejse, som Eriksen har taget fra dengang til nu, er noget, som Kyle Walker har enorm respekt for. Det siger verdensstjernen på pressemødet forud for torsdagens brag. 

Kan du sætte nogle ord på hans store comeback?

– Han er fantastisk, og det er et stort skulderklap. Vi spiller jo begge i Manchester, så vi støder ind i hinanden i ny og næ, siger Walker og fortsætter:

– Vi catcher up. Hvad han har opnået, og hvordan han præsterer på banen, er fantastisk. Han har vist sin enorme karakterstyrke med den måde, han er kommet tilbage fra sin ulykke, lyder rosen fra Walker, som inden da også inddragede Eriksen, da han skulle påpege, at englænderne bestemt ikke vil undervurdere Danmark, selv om de er favoritter.

– Vi undervurderer ingen, som vi spiller imod. Du er nødt til at respektere dem, og de har en masse spillere i Premier League. Jeg spillede en del år med ”Chris” i Tottenham, og han er en, som på ét øjeblik kan skabe magi.

Det er torsdag klokken 18, at Danmark og England mødes.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’