FC Midtjylland var torsdag i Bukarest for at spille Europa League-kamp mod FCSB, og det gik ikke godt.
Her ser Tipsbladet nærmere på torsdagens opgør.
FCSB-FC Midtjylland 2-0 (1-0)
1-0 Florin Tanase (16.)
2-0 Daniel Birligea (46.)
Her er FC Midtjyllands karakterer i kampen mod FCSB.
Elias Rafn Ólafsson – 1
Han var vældig uheldig med det afrettede frispark, FCSB kom foran på.
Men katastrofen var det fuldstændig bizarre mål, Ólafsson forærede Steaua sekunder inde i anden halvleg med en lang bold, han sparkede lige på en FCSB-spiller, der fik frit mål til at score til 2-0.
Det mål kommer til at gå verden rundt, og det dur ganske enkelt ikke at lave i en vigtig Europa League-kamp.
Kevin Mbabu – (ud 70.) – 2
Han virker ikke til at være på 100 procent i sin timing og havde andel i situationen, hvor FCSB fik frispark og kom heldigt på 1-0.
Men selv om kommentatorerne var efter ham, kom schweizeren med god energi og kom busende på kanten. Et fremragende indlæg til Buksa efter den halve time burde have givet udligningen.
Mads Bech Sørensen – 2
Blev ikke udfordret meget i første halvleg og kom på en voldsom opgave lige efter pausen efter den katastrofale fejl af Olafsson, hvor FC Midtjylland skulle presse frem og samtidig sørge for ikke at indkassere det tredje og dræbende mål.
Ousmane Diao – 2
Igen i dag gav han bolden væk i farlige situationer, der kunne have kostet en scoring og ikke var strengt nødvendige.
Han er en trussel på dødbolde og er god til i sit afleveringsspil og til at sætte fart i de afleveringer, og han bliver en topspiller, men vel at mærke kun hvis, at der kommer færre unødvendige fejl.
Joel Andersson – 2
Kom med en blanding af gode afleveringer og indlæg blandet med småfejl, der irriterer. Kunne ligesom holdkammeraterne ikke finde nøglerne, da FCM kom bagud 0-2 og skulle skabe kampen.
Emiliano Martínez (ud 80.) – 3
Selv om det fuldstændig bliver overskygget nu af en offensivt skidt kamp af FC Midtjylland, hjalp det faktisk Martínez og FCM, at sydamerikaneren ikke ene mand skulle passe de defensive pligter på midtbanen.
Men så kan også savne mere tempo, når der skulle angribes, så det her er ikke langt fra det samme to-tal, de andre midtbanespillere får.
Oliver Sørensen – 2
Han knokler og knokler, han fik et par af sine gode løb i feltet og kom til afslutning, men timingen er der bare ikke endnu efter skadespausen tidligere på efteråret.
Det var meget sigende for kampen, da Sørensen sparkede hul i luften på en gylden chance i 77. minut, hvor han var helt upresset lige foran mål efter et langt Mads Bech-indkast. Det kører ikke helt for tiden.
Denil Castillo (ud 70.) – 2
Han var faktisk mere komfortabel på en tremandsmidtbane og trak nogle frispark, men tempoet og timingen i spillet mangler.
Det er meget sigende, hvor få afslutninger FC Midtjylland kom til, og den del skal også følge med.
Darío Osorio (ud 80.) – 2
Han spiller og opfatter situationerne hurtigt, og han havde god energi og indsats hele vejen igennem.
Men der mangler også mål og oplæg til store chancer i disse uger, som det ikke er urimeligt at forvente af FC Midtjyllands teknisk dygtigste spiller. Har dog også svære arbejdsbetingelser for tiden på et hold, der ikke har nogen medgang og mangler fart og flow i angrebsspillet.
Det lignede en skade, da Osorio udgik. FCM må håbe, det bare var et isoleret slag i den nærkamp, hvor chileneren gik ned.
Adam Buksa – 2
Angriberen havde et par gode chancer og burde have udlignet efter en halv times spil efter et godt indlæg af Kevin Mbabu.
Det er den slags, man bliver målt på som erfaren og sædvanligvis målfarlig angriber, og det havde sandsynligvis betydet en verden til forskel for FCM denne aften, hvis Buksa havde scoret.
Flere irriterende fejlafleveringer trækker også ned.
Mikel Gogorza (ud 60.) – 3
Teenageren fik en udmærket begyndelse på kampen med flere gode forsøg på at bryde igennem FCSB's forsvar. Han har en del gange haft svært ved at finde sit ambitiøse gennembrudsspil i Superligaen, og det var opløftende at se hans initiativ.
Fadede ud af kampen.
Indskiftet
Valdemar Byskov (ind 60.)
Jan Kuchta (ind 70.)
Victor Bak (ind 70.)
Pedro Bravo (ind 80.)
Adam Gabriel (ind 80.)
Træner
Thomas Thomasberg – 2
Skrevet med et stort glimt i øjet – man skulle næsten tro, Thomas Thomasberg og FC Midtjylland havde læst undertegnede Tipsbladet-skribents analyse af FCM's problemer og muligheden for, at en 4-3-3 kunne hjælpe en usikker FCM-midtbane.
Det gør de selvfølgelig ikke i FC Midtjylland, men 4-3-3 spillede FCM, og sammenlignet med den seneste tids ujævne indsatser gav det bare mere defensiv kontrol.
Så er det djævelsk uheldigt for cheftræneren, at man indkasserer to så tossede mål, som man gjorde.
Det er skidt, FC Midtjylland er så ufarlig i anden halvleg, men der er heller ikke meget at skyde med fra bænken med så mange skader.
Træls for Thomasberg og FCM i en kamp, man under normale omstændigheder havde fået point i mod et jævnt hold.
LIVE
LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Tottenham under stregen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
FC København med overtidssejr over Randers
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs