AGF-modstander løfter sløret: Så omfattende bliver corona-tiltag i Europa

FC Honka må ikke forlade holdets hotel i Århus, de skal flyve med charterfly, og de skal gennem omfattende tests. Det er nogle af de tiltag, som UEFA har indført for at kunne gennemføre europæiske kampe i dette efterår.



Onsdag blev der bragt tvivl om AGF’s kamp mod FC Honka. Den finske regering indførte rejserestriktioner mod Danmark, og ifølge UEFA’s regler kan den slags medføre, at opgør skal flyttes, eller at hold taberdømmes.

De finske gæster regner dog stadig med, at de skal til Århus om en uge. Det skyldes ikke mindst de nye tiltag, som UEFA har vedtaget, og som dikterer, hvordan hold kan rejse på kryds og tværs af lande uden at komme i kontakt med andre mennesker.

UEFA meldte i går ud, at man opfordrer fodboldforbundene til at bede deres respektive regeringer om at blive undtaget fra almindelige regler og rejserestriktioner. Årsagen er, at man vil skabe såkaldte korridorer. UEFA løftede dog ikke sløret for, hvordan det skal fungere, men det gør AGF’s modstander i Europa League-kvalifikationen, FC Honka.

– Det ser ud til, at vi får den sidste godkendelse fra den finske regering i dag eller i morgen, siger Hexi Arteva, som er general manager hos Honka, til tipsbladet.dk.

Derfor tror han ikke, at de nye finske rejsebegrænsninger rammer hans hold.

– I øjeblikket ser det okay ud. Jeg ved, at der var et stort møde mellem UEFA og EU i går om, hvordan de forskellige lande ser UEFA’s Return to Play Protocol. Der er guidelines til at rejse, som skal skabe en international boble. Det ser ud til, at alle lande accepterer det, siger Arteva og uddyber, hvordan det skal fungere.

Læs også:Uvished før EL-kamp: AGF-modstander frarådes at rejse til Danmark

– Protokollen tillader ikke rutefly, så alle skal bruge charterfly. Vi må ikke bruge lufthavnsterminaler, så bussen skal køre helt hen til flyet. Det gælder både i Finland og Århus. Vi skal også tage direkte på hotellet og må ikke forlade det, kun til træning og selve kampen. Hele tiden, når vi rejser og er uden for hotelværelserne, skal vi bruge mundbind.

Alle spillere og personer omkring holdet skal desuden testes for coronavirus kort før alle europæiske kampe.

– Hvis alt er okay, er det det. Hvis der er positive resultater, skal man i isolation. Der er forskellige regler for at håndtere det. Alle spillere skal registrere alle små symptomer, om det er Covid-19- eller influenza-relateret. Selv de mindste symptomer. Vi har allerede i hele sæsonen rapporteret alle små symptomer og målt alles temperatur klokken 9 om morgenen, så vi er vant til det.

FC Honka er ikke nogen stor eller rig klub, og især kvalifikationen er fyldt med klubber af lignende størrelse. For dem er udgifter til charterfly, tests og hoteller store, men ifølge Hexi Arteva får de hjælp til at betale det.

– UEFA støtter økonomisk i forhold til charterfly og tager sig af udgifter til test. Det er ens for alle UEFA-lande, så der er ingen fordel for store klubber. Det er meget lige for store og små lande og store og små klubber, siger han.

Der har allerede været tilfælde, hvor en kamp er blevet aflyst, og hvor en klub har været tvunget til at flyve sine reserver ind for at gennemføre et opgør. De kaotiske tilstande frygter FC Honka-chefen dog ikke gentaget fremover.

Læs også:Australier afviste jobbet som assistenttræner i AGF

– Hvis man følger UEFA’s protokoller, er risikoen meget lille. Jeg ved ikke præcis, hvad der er sket på Færøerne (hvor Slovan Bratislava kom i knibe, red.), men jeg har hørt, at der var nogen, der ikke fulgte protokollerne. Hvis man følger dem, er der ingen problemer.

Siden 3. august har Aarhus Kommune mere end fordoblet det samlede antal af registrerede smittetilfælde, fra 518 til 1267 onsdag i denne uge. Samtidig har myndighederne netop besluttet at forlænge de skærpere restriktioner for kommunen med to uger.

Hexi Arteva fra FC Honka er dog tryg ved, at UEFA’s protokoller sikrer holdets sikkerhed.

– Vi føler os sikre, men vi forstår også, at det er en særlig situation. Vi respekterer alle regler og guidelines. Vi holder daglige møder med regeringen, sundhedsfagligt personale og fodboldforbundet. Alt bliver gjort i samarbejde med dem, siger han.

AGF får besøg af FC Honka den 27. august.

Læs også:AGF forlænger med to i trænerstaben: Meget vigtigt for fundamentet
Læs også:AGF-boss om assistent-henvendelser: Rigtig mange vil være en del af AGF
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


Thomas Frank var et emne i storklub

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Nu går de all-in på Højlund

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Transferplanen: Det kan blive en genistreg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år



Morten Hjulmand til storklub?

Monstertransfer i Premier League?

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Nu bekræfter FCK

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Italiensk storklub jagter William Bøving

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM



Kaoskamp ved klub-VM

Gareth Southgate i chokskifte?

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

U19-landsholdet smadrer Montenegro

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

In or out? FCK har brug for klarhed!



SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt