Da AGF torsdag formiddag genoptog træningen forud for den kommende sæson, løber der to sæt nye ben rundt under den bagende sol. Milan Jevtovic og Søren Tengstedt havde første arbejdsdag i deres nye klub, men de bliver ikke de sidste indkøb denne sommer.
Det varsler sportschef Peter “PC” Christiansen, der blandt andet har taget afsked med Mustafa Amini. Derfor skal han have en ny mand til den centrale midtbane. Måske to.
– Der kommer helt sikkert et par spillere ind, det er der ingen tvivl om. Hvordan det bliver, og hvordan puslespillet falder ud, det må tiden vise. Der kommer helt sikkert en central midtbanespiller ind. Det er ikke nogen hemmelighed. Måske skal vi også have to. Det kommer an på, hvordan det lander, siger Peter Christiansen.
Allerede i vinter forsøgte AGF at hente Aminis landsmand Keanu Baccus, og selv om han har forlænget sin kontrakt med Western Sydney Wanderers siden da, er han stadig et tema for “PC”.
Læs også:Ny assistent til David Nielsen: AGF hyrer tidligere HB Køge-træner
– Han er i hvert fald en mulighed. Men det er ikke noget, jeg kan involvere jer mere i, end jeg allerede har gjort, siger sportschefen.
Mens der altså var et par nye ansigter på banen, da den nyudnævnte assistenttræner, Morten Karlsen, piskede spillerne gennem et par pasningsøvelser, var nogle også forsvundet. Førnævnte Amini, Mustapha Bundu, Jakob Ankersen og Kevin Diks er væk.
De tre førstnævnte kommer ikke igen, men det gør Diks måske. Det arbejder Peter Christiansen i hvert fald på.
– Vi er stadig i dialog med Kevin, men han er også i en klubsituation, der gør, at de skal have deres puslespil til at falde på plads først. Så dialogen er der, og det tror jeg, den vil være i noget tid endnu. Men vi kan ikke bestemme selv, og det kan han heller ikke. Så vi skal have tre parter til at lykkes med det, siger “PC”.
Diks er på kontrakt i Fiorentina, der har papir på ham i næste sæson også.
Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen
Mens sportschefen arbejder på at bringe flere spillere til AGF, kan nogle af profilerne også forlade klubben. Angiveligt skulle Frederik Tingager have en aftale med klubben om, at han skal sælges denne sommer, og ifølge B.T. har Hannover 96 allerede fået et bud på Casper Højer afvist.
Peter Christiansen vil ikke sige noget om, hvorvidt klubben har modtaget bud på de to forsvarsspillere. Han siger dog:
– Vi må tage det, som det kommer. Hvis interessen er så stor, som alle rygter åbenbart er… Jeg har ikke grund til at tro, at de ikke skulle være her, men det er klart: Et stort bud kan også overtale mig til, at vi skal kigge på det. Men det er ikke noget, der ligger i kortene.
AGF har lige præcis to uger til at træne frem mod sæsonens første kamp mod FC Honka fra Finland i Europa League-kvalifikationen. Første Superliga-opgør er den 14. september mod Vejle Boldklub.
Læs også:Tidligere AGF-keeper: Er blevet kontaktet af to Superliga-klubber
Læs også:Tim Sparv om AGF-lodtrækning: De er favorit, helt sikkert
Læs også:Avis: Frederik Tingager skal sælges denne sommer

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Belgier var fristet af FCK og FCM

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Wrexham klar til at knuse transferrekord

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Lindstrøm på blokken i storklub

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rejser til Brøndby med en røvfuld

FCK-emne skifter til PSV

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

– Han kan blive vigtig

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma