EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Connah’s Quay Nomads fra Wales havde i forvejen fire coronasmittede spillere i truppen. Da tre mand mødte op til Europa League-kamp med sygdomssymptomer, valgte træneren at overhøre det og sende dem i kamp alligevel.



Der er en skandale i Europa League under opsejling. Den walisiske klub Connah’s Quay Nomads sendte torsdag tre spillere med symptomer på sygdom på banen, efter truppen i forvejen var ramt af fire bekræftede coronatilfælde.

Holdet mødte Dinamo Tbilisi på hjemmebane i anden runde af Europa League-kvalifikationen og tabte 1-0. På forhånd sad fem spillere ude – fire med positive coronatests og én, der afventede svar, og som var sendt i isolation.

Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp

Noget tyder dog på, at endnu flere Nomads-spillere burde have siddet over. Klubbens manager, Andy Morrison, fortæller selv, at han sendte tre mand, som rapporterede symptomer på sygdom, på banen.

– Tre af drengene mødte ind her til aften og havde det ikke godt. Jeg sagde: “Drenge, jeg vil ikke høre det. Jeg vil ikke høre, at I er syge i aften. Lad os bare komme igennem det.”

Læs også:Kaos inden CL-kvalifikationskamp: Mesterhold skal skaffe hel ny spillertrup

– Jeg fik det at vide før kampen, og vi var nødt til at vende det blinde øje det, og man ville aldrig have lagt mærke til, at nogen ikke havde det godt her til aften, siger Morrison ifølge BBC.

Nomads-trænerens udlægning går stik mod UEFA’s omfattende protokol for, hvordan europæiske kampe skal afvikles under pandemien. Det er blandt andet et punkt, der dikterer, at alle, der udviser symptomer, øjeblikkelig skal isoleres og kontakte de lokale sundhedsmyndigheder.

I denne sæson har en række klubber enten måttet finde sig i at blive taberdømt, fordi de ikke havde coronafri spillere nok, eller stille et helt hold af reserver, fordi smittede spillere skulle erstattes.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:AGF-modstander løfter sløret: Så omfattende bliver corona-tiltag i Europa
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere