EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Connah’s Quay Nomads fra Wales havde i forvejen fire coronasmittede spillere i truppen. Da tre mand mødte op til Europa League-kamp med sygdomssymptomer, valgte træneren at overhøre det og sende dem i kamp alligevel.



Der er en skandale i Europa League under opsejling. Den walisiske klub Connah’s Quay Nomads sendte torsdag tre spillere med symptomer på sygdom på banen, efter truppen i forvejen var ramt af fire bekræftede coronatilfælde.

Holdet mødte Dinamo Tbilisi på hjemmebane i anden runde af Europa League-kvalifikationen og tabte 1-0. På forhånd sad fem spillere ude – fire med positive coronatests og én, der afventede svar, og som var sendt i isolation.

Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp

Noget tyder dog på, at endnu flere Nomads-spillere burde have siddet over. Klubbens manager, Andy Morrison, fortæller selv, at han sendte tre mand, som rapporterede symptomer på sygdom, på banen.

– Tre af drengene mødte ind her til aften og havde det ikke godt. Jeg sagde: “Drenge, jeg vil ikke høre det. Jeg vil ikke høre, at I er syge i aften. Lad os bare komme igennem det.”

Læs også:Kaos inden CL-kvalifikationskamp: Mesterhold skal skaffe hel ny spillertrup

– Jeg fik det at vide før kampen, og vi var nødt til at vende det blinde øje det, og man ville aldrig have lagt mærke til, at nogen ikke havde det godt her til aften, siger Morrison ifølge BBC.

Nomads-trænerens udlægning går stik mod UEFA’s omfattende protokol for, hvordan europæiske kampe skal afvikles under pandemien. Det er blandt andet et punkt, der dikterer, at alle, der udviser symptomer, øjeblikkelig skal isoleres og kontakte de lokale sundhedsmyndigheder.

I denne sæson har en række klubber enten måttet finde sig i at blive taberdømt, fordi de ikke havde coronafri spillere nok, eller stille et helt hold af reserver, fordi smittede spillere skulle erstattes.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:AGF-modstander løfter sløret: Så omfattende bliver corona-tiltag i Europa
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet






LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Storklub jagter to danskere

Dansk profil overrasker: Han er så god

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3