EL-klub går transferamok: Forsøger at hente syv spillere før kval-kamp

Coronasituationen er helt gal i FCSB. 15 spillere er smittet, og klubben har forsøgt sig med at hente syv nye spillere til aftenens Europa League-kamp. Fire af dem har sagt nej.



De er ved at være desperate i FCSB. Den rumænske storklub skal spille Europa League-kvalifikationskamp mod Slovan Liberec i aften, og aktuelt sidder 15 spillere ude, efter de er testet positiv for coronavirus.

I løbet af onsdag forsøgte den koleriske klubejer George “Gigi” Becali at hente fire spillere hos ligarivalerne Astra Giurgiu, men alle fire betakkede sig. Siden har Becali forsøgt sig med yderligere tre spillere.

Læs også:Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

To af dem optræder for en anden ligarival, Hermannstadt, mens den tredje, Gabriel Enache, kommer på en fri transfer. Enache forlod FCSB i februar 2018, men vender altså nu tilbage. Det er endnu uvist, om det lykkes med de to Hermannstadt-spillere. 

FCSB, der tidligere hed Steaua Bukarest, og som har den forhenværende Esbjerg-angriber Adrian Petre på holdet, er presset af en deadline. De nye spillere skal registreres og godkendes af UEFA her til eftermiddag, hvis de skal være spilleberettiget til aftenens kamp.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Uanset hvad ser det ud til at være et decimeret hold, der skal forsøge at spille sig i playoffrunden. Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Læs også:Før møde med danskerklub: AC Milan-spiller testet positiv for corona
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’