EL-klub går transferamok: Forsøger at hente syv spillere før kval-kamp

Coronasituationen er helt gal i FCSB. 15 spillere er smittet, og klubben har forsøgt sig med at hente syv nye spillere til aftenens Europa League-kamp. Fire af dem har sagt nej.



De er ved at være desperate i FCSB. Den rumænske storklub skal spille Europa League-kvalifikationskamp mod Slovan Liberec i aften, og aktuelt sidder 15 spillere ude, efter de er testet positiv for coronavirus.

I løbet af onsdag forsøgte den koleriske klubejer George “Gigi” Becali at hente fire spillere hos ligarivalerne Astra Giurgiu, men alle fire betakkede sig. Siden har Becali forsøgt sig med yderligere tre spillere.

Læs også:Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

To af dem optræder for en anden ligarival, Hermannstadt, mens den tredje, Gabriel Enache, kommer på en fri transfer. Enache forlod FCSB i februar 2018, men vender altså nu tilbage. Det er endnu uvist, om det lykkes med de to Hermannstadt-spillere. 

FCSB, der tidligere hed Steaua Bukarest, og som har den forhenværende Esbjerg-angriber Adrian Petre på holdet, er presset af en deadline. De nye spillere skal registreres og godkendes af UEFA her til eftermiddag, hvis de skal være spilleberettiget til aftenens kamp.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Uanset hvad ser det ud til at være et decimeret hold, der skal forsøge at spille sig i playoffrunden. Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Læs også:Før møde med danskerklub: AC Milan-spiller testet positiv for corona
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater






LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’