Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

FCSB, der har Adrian Petre på holdet, er decimeret forud for Europa League-kvalifikationskampen mod Slovan Liberec i morgen. 14 spillere og otte stabsmedlemmer er smittet med coronavirus.



Hvis FCSB overhovedet kan stille hold i morgendagens Europa League-kamp mod Slovan Liberec, er det en præstation i sig selv. Truppen er hårdt ramt af coronavirus forud for opgøret.

Tirsdag blev yderligere fem spillere testet positiv. Dermed er det samlede antal oppe på 14 spillere med virussen, skriver en række rumænske medier, herunder Digisport. Derudover er otte medlemmer af trænerstaben ramt.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Som det ser ud nu, har FCSB, det tidligere Steaua Bukarest, kun én kampklar angriber: Adrian Petre. Den tidligere Esbjerg-spiller er foreløbig blevet forskånet for virussmitte. Alle spillere skal dog testes i løbet af onsdagen for at sikre sig, at de ikke tager virussen med til kampen mod Slovan Liberec.

Blandt de smittede i trænerstaben er cheftræner Anton Petrea. Dertil kommer en målmandstræner, et par fysioterapeuter, et par fysiske trænere, en analytiker og en team manager.

Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet

Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Ifølge den store rumænske sportsavis Gazeta Sporturilor har FCSB bedt UEFA om at få flyttet kampen til på lørdag. Håbet er, at det kan give nogle af spillerne mulighed for at blive testet negativ og dermed stille op.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp




LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub