Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

FCSB, der har Adrian Petre på holdet, er decimeret forud for Europa League-kvalifikationskampen mod Slovan Liberec i morgen. 14 spillere og otte stabsmedlemmer er smittet med coronavirus.



Hvis FCSB overhovedet kan stille hold i morgendagens Europa League-kamp mod Slovan Liberec, er det en præstation i sig selv. Truppen er hårdt ramt af coronavirus forud for opgøret.

Tirsdag blev yderligere fem spillere testet positiv. Dermed er det samlede antal oppe på 14 spillere med virussen, skriver en række rumænske medier, herunder Digisport. Derudover er otte medlemmer af trænerstaben ramt.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Som det ser ud nu, har FCSB, det tidligere Steaua Bukarest, kun én kampklar angriber: Adrian Petre. Den tidligere Esbjerg-spiller er foreløbig blevet forskånet for virussmitte. Alle spillere skal dog testes i løbet af onsdagen for at sikre sig, at de ikke tager virussen med til kampen mod Slovan Liberec.

Blandt de smittede i trænerstaben er cheftræner Anton Petrea. Dertil kommer en målmandstræner, et par fysioterapeuter, et par fysiske trænere, en analytiker og en team manager.

Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet

Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Ifølge den store rumænske sportsavis Gazeta Sporturilor har FCSB bedt UEFA om at få flyttet kampen til på lørdag. Håbet er, at det kan give nogle af spillerne mulighed for at blive testet negativ og dermed stille op.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp




Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

New Zealand – Egypten

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Interessant melding om VM-profil

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Tyskland – Elfenbenskysten

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer