Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

FCSB, der har Adrian Petre på holdet, er decimeret forud for Europa League-kvalifikationskampen mod Slovan Liberec i morgen. 14 spillere og otte stabsmedlemmer er smittet med coronavirus.



Hvis FCSB overhovedet kan stille hold i morgendagens Europa League-kamp mod Slovan Liberec, er det en præstation i sig selv. Truppen er hårdt ramt af coronavirus forud for opgøret.

Tirsdag blev yderligere fem spillere testet positiv. Dermed er det samlede antal oppe på 14 spillere med virussen, skriver en række rumænske medier, herunder Digisport. Derudover er otte medlemmer af trænerstaben ramt.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Som det ser ud nu, har FCSB, det tidligere Steaua Bukarest, kun én kampklar angriber: Adrian Petre. Den tidligere Esbjerg-spiller er foreløbig blevet forskånet for virussmitte. Alle spillere skal dog testes i løbet af onsdagen for at sikre sig, at de ikke tager virussen med til kampen mod Slovan Liberec.

Blandt de smittede i trænerstaben er cheftræner Anton Petrea. Dertil kommer en målmandstræner, et par fysioterapeuter, et par fysiske trænere, en analytiker og en team manager.

Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet

Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Ifølge den store rumænske sportsavis Gazeta Sporturilor har FCSB bedt UEFA om at få flyttet kampen til på lørdag. Håbet er, at det kan give nogle af spillerne mulighed for at blive testet negativ og dermed stille op.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp






LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Her kan man se La Liga fremover