Kaos i tidligere Esbjerg-angribers klub: 14 spillere er smittet før EL-kamp

FCSB, der har Adrian Petre på holdet, er decimeret forud for Europa League-kvalifikationskampen mod Slovan Liberec i morgen. 14 spillere og otte stabsmedlemmer er smittet med coronavirus.



Hvis FCSB overhovedet kan stille hold i morgendagens Europa League-kamp mod Slovan Liberec, er det en præstation i sig selv. Truppen er hårdt ramt af coronavirus forud for opgøret.

Tirsdag blev yderligere fem spillere testet positiv. Dermed er det samlede antal oppe på 14 spillere med virussen, skriver en række rumænske medier, herunder Digisport. Derudover er otte medlemmer af trænerstaben ramt.

Læs også:EL-hold med coronasmitte indrømmer: Sendte syge spillere på banen

Som det ser ud nu, har FCSB, det tidligere Steaua Bukarest, kun én kampklar angriber: Adrian Petre. Den tidligere Esbjerg-spiller er foreløbig blevet forskånet for virussmitte. Alle spillere skal dog testes i løbet af onsdagen for at sikre sig, at de ikke tager virussen med til kampen mod Slovan Liberec.

Blandt de smittede i trænerstaben er cheftræner Anton Petrea. Dertil kommer en målmandstræner, et par fysioterapeuter, et par fysiske trænere, en analytiker og en team manager.

Læs også:Corona-kaos i Tjekkiet: 21 nye spillere er udtaget til landsholdet

Det er ikke første gang i indeværende Europa League-kvalifikation, at FCSB må klare sig uden en række spillere. I sidste uge mødte man serbiske Backa Topola, og da sad ni spillere ude. Blandt andet måtte FCSB sende fjerdemålmanden på banen.

Det endte med at blive den vildeste kamp i europæisk fodbold i lang tid. Den ordinære spilletid endte 4-4, efter ekstra spilletid stod der 6-6, og så skulle der straffespark til. Efter de ti straffespark kunne FCSB strække armene i vejret over en samlet 10-11-sejr.

Ifølge den store rumænske sportsavis Gazeta Sporturilor har FCSB bedt UEFA om at få flyttet kampen til på lørdag. Håbet er, at det kan give nogle af spillerne mulighed for at blive testet negativ og dermed stille op.

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater
Læs også:Kaos på ny: EL-hold låner spillere fra rivaler for at gennemføre kamp






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland