FCK-boss om Europa League-kamp: Vi er klar til 10.000 tilskuere

Står det til direktøren i selskabet bag FC København, kommer der op til 10.000 tilskuere i Parken, når og hvis Istanbul Basaksehir kommer på besøg.



FC København nåede lige nøjagtig at spille Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir på udebane, inden coronavirussen lagde al fodbold i dvale. Når returkampen skal spilles, er de danske mestre klar til at byde op til 10.000 tilskuere velkommen i Telia Parken, siger direktøren til DR.

UEFA har endnu ikke bekræftet, at FC København får lov til at afvikle kampen på sin normale hjemmebane. Lars Bo Jeppesen, administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, betragter dog sandsynligheden som “meget stor”.

– Jeg tænker, at så vil vi gerne have så mange tilskuere som muligt i Parken. Vi er klar til at have op imod 10.000 tilskuere delt op sundhedsmæssigt forsvarligt, hvis vi får lov. For det at have fans’ opbakning i sådan en kamp kan være altafgørende, siger Lars Bo Jeppesen til DR.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør 1-0. Den samlede vinder går videre til kvartfinalerne, som sammen med semifinaler og finale afvikles fra 10. til 21. august i fire forskellige tyske byer: Köln, Duisburg, Düsseldorf og Gelsenkirchen.

Læs også:Solbakken: Unfair ikke at få hjemmekamp mod Basaksehir

Det er endnu uklart, hvor og hvordan returkampene skal spilles. UEFA skal vurdere rejse- og karantæneregler i de pågældende lande og vil i løbet af de kommende uger beslutte, om FCK får hjemembane, eller om opgøret også skal spilles på neutral bane i Tyskland.

Regeringen løftede i dag nogle af Danmarks rejserestriktioner, således at de fleste EU-lande fra 27. juni er åbne rejser til og fra. Tyrkiet, hvor Istanbul Basaksehir har hjemme, er dog ikke et EU-land.

Læs også:FCK-boss forventer: Europæisk skæbnekamp bliver spillet i Parken
Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Arne Slot fyret af Liverpool

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

De er færdige i 1. division

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen