FCK-boss om Europa League-kamp: Vi er klar til 10.000 tilskuere

Står det til direktøren i selskabet bag FC København, kommer der op til 10.000 tilskuere i Parken, når og hvis Istanbul Basaksehir kommer på besøg.



FC København nåede lige nøjagtig at spille Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir på udebane, inden coronavirussen lagde al fodbold i dvale. Når returkampen skal spilles, er de danske mestre klar til at byde op til 10.000 tilskuere velkommen i Telia Parken, siger direktøren til DR.

UEFA har endnu ikke bekræftet, at FC København får lov til at afvikle kampen på sin normale hjemmebane. Lars Bo Jeppesen, administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, betragter dog sandsynligheden som “meget stor”.

– Jeg tænker, at så vil vi gerne have så mange tilskuere som muligt i Parken. Vi er klar til at have op imod 10.000 tilskuere delt op sundhedsmæssigt forsvarligt, hvis vi får lov. For det at have fans’ opbakning i sådan en kamp kan være altafgørende, siger Lars Bo Jeppesen til DR.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør 1-0. Den samlede vinder går videre til kvartfinalerne, som sammen med semifinaler og finale afvikles fra 10. til 21. august i fire forskellige tyske byer: Köln, Duisburg, Düsseldorf og Gelsenkirchen.

Læs også:Solbakken: Unfair ikke at få hjemmekamp mod Basaksehir

Det er endnu uklart, hvor og hvordan returkampene skal spilles. UEFA skal vurdere rejse- og karantæneregler i de pågældende lande og vil i løbet af de kommende uger beslutte, om FCK får hjemembane, eller om opgøret også skal spilles på neutral bane i Tyskland.

Regeringen løftede i dag nogle af Danmarks rejserestriktioner, således at de fleste EU-lande fra 27. juni er åbne rejser til og fra. Tyrkiet, hvor Istanbul Basaksehir har hjemme, er dog ikke et EU-land.

Læs også:FCK-boss forventer: Europæisk skæbnekamp bliver spillet i Parken
Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar




Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Ordet “bestikkelse” blev brugt

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Klar besked om AGF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang