FCK-boss om Europa League-kamp: Vi er klar til 10.000 tilskuere

Står det til direktøren i selskabet bag FC København, kommer der op til 10.000 tilskuere i Parken, når og hvis Istanbul Basaksehir kommer på besøg.



FC København nåede lige nøjagtig at spille Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir på udebane, inden coronavirussen lagde al fodbold i dvale. Når returkampen skal spilles, er de danske mestre klar til at byde op til 10.000 tilskuere velkommen i Telia Parken, siger direktøren til DR.

UEFA har endnu ikke bekræftet, at FC København får lov til at afvikle kampen på sin normale hjemmebane. Lars Bo Jeppesen, administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, betragter dog sandsynligheden som “meget stor”.

– Jeg tænker, at så vil vi gerne have så mange tilskuere som muligt i Parken. Vi er klar til at have op imod 10.000 tilskuere delt op sundhedsmæssigt forsvarligt, hvis vi får lov. For det at have fans’ opbakning i sådan en kamp kan være altafgørende, siger Lars Bo Jeppesen til DR.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør 1-0. Den samlede vinder går videre til kvartfinalerne, som sammen med semifinaler og finale afvikles fra 10. til 21. august i fire forskellige tyske byer: Köln, Duisburg, Düsseldorf og Gelsenkirchen.

Læs også:Solbakken: Unfair ikke at få hjemmekamp mod Basaksehir

Det er endnu uklart, hvor og hvordan returkampene skal spilles. UEFA skal vurdere rejse- og karantæneregler i de pågældende lande og vil i løbet af de kommende uger beslutte, om FCK får hjemembane, eller om opgøret også skal spilles på neutral bane i Tyskland.

Regeringen løftede i dag nogle af Danmarks rejserestriktioner, således at de fleste EU-lande fra 27. juni er åbne rejser til og fra. Tyrkiet, hvor Istanbul Basaksehir har hjemme, er dog ikke et EU-land.

Læs også:FCK-boss forventer: Europæisk skæbnekamp bliver spillet i Parken
Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby fyrer Steve Cooper