FCK-boss om Europa League-kamp: Vi er klar til 10.000 tilskuere

Står det til direktøren i selskabet bag FC København, kommer der op til 10.000 tilskuere i Parken, når og hvis Istanbul Basaksehir kommer på besøg.



FC København nåede lige nøjagtig at spille Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir på udebane, inden coronavirussen lagde al fodbold i dvale. Når returkampen skal spilles, er de danske mestre klar til at byde op til 10.000 tilskuere velkommen i Telia Parken, siger direktøren til DR.

UEFA har endnu ikke bekræftet, at FC København får lov til at afvikle kampen på sin normale hjemmebane. Lars Bo Jeppesen, administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, betragter dog sandsynligheden som “meget stor”.

– Jeg tænker, at så vil vi gerne have så mange tilskuere som muligt i Parken. Vi er klar til at have op imod 10.000 tilskuere delt op sundhedsmæssigt forsvarligt, hvis vi får lov. For det at have fans’ opbakning i sådan en kamp kan være altafgørende, siger Lars Bo Jeppesen til DR.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør 1-0. Den samlede vinder går videre til kvartfinalerne, som sammen med semifinaler og finale afvikles fra 10. til 21. august i fire forskellige tyske byer: Köln, Duisburg, Düsseldorf og Gelsenkirchen.

Læs også:Solbakken: Unfair ikke at få hjemmekamp mod Basaksehir

Det er endnu uklart, hvor og hvordan returkampene skal spilles. UEFA skal vurdere rejse- og karantæneregler i de pågældende lande og vil i løbet af de kommende uger beslutte, om FCK får hjemembane, eller om opgøret også skal spilles på neutral bane i Tyskland.

Regeringen løftede i dag nogle af Danmarks rejserestriktioner, således at de fleste EU-lande fra 27. juni er åbne rejser til og fra. Tyrkiet, hvor Istanbul Basaksehir har hjemme, er dog ikke et EU-land.

Læs også:FCK-boss forventer: Europæisk skæbnekamp bliver spillet i Parken
Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

LIVE: AGF klarede presset!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

FCM-transfer i fare

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet