– Nu skal vi slutte ordentligt af. De sidste kampe bliver make it or break it.
Sådan lyder det fra FC Midtjyllands anfører, Erik Sviatchenko, inden midtjydernes tre sidste kampe inden vinterpausen.
Sidste års vicemestre ligger på ottendepladsen i Superligaen og har hele ti point op til FC Nordsjælland på førstepladsen efter 15 runder.
Han påpeger derfor vigtigheden af en sejr, når holdene møder hinanden på mandag, hvis FCM skal gøre sig forhåbninger om at kæmpe med om guldet.
– Kampen har enorm betydning. FC Nordsjælland er sindssygt godt kørende, og de gør det inspirationsværdigt. Det er dem, som vi jagter i øjeblikket.
– Vi har selv været i førerpositionen mange gange, og vi ved, at det kan være en svær position at være i.
– Vi skal vise, at vi kan tage de tre point, fordi det er det, der er afgørende for os, hvis vi vil komme tættere på vores ultimative mål, siger Erik Sviatchenko efter FCM's møde i Europa League mod østrigske Sturm Graz.
Hvis midtjyderne ender med at tabe mod FC Nordsjælland, vil der være hele 13 point op til førstepladsen.
Det giver derfor endnu større sult for at vinde.
– 13 point er mange point. Jeg ved ikke, om det vil blive for mange. Det må vi tage til den tid.
– Det viser, at det er en rigtig vigtig kamp, men udfaldet skal gerne blive en sejr til os, fordi så er vi stadig i live, siger FCM-anføreren.
Torsdag vandt FCM 2-0 over østrigske Sturm Graz, og holdet sikrede derfor andenpladsen i gruppe F i Europa League. Det betyder, at midtjyderne skal spille playoffkamp i Europa efter nytår.
På trods af triumfen kalder FCM-cheftræner Albert Capellas dog den hjemlige liga for den vigtigste.
– Vi har stadig nogle meget vigtige kampe. Jeg tror ikke, at folk kan forstå, hvor hårdt det er for spillerne at have kampe hver tredje dag. Alle kampe er virkelig, virkelig vigtige.
– Jeg vil stille med det bedst mulige hold på mandag, fordi det er en enormt vigtig kamp. Superligaen er den vigtigste turnering, vi spiller i, siger Albert Capellas.
I sidste runde af Superligaen inden vinterpausen skal midtjyderne møde Randers FC på udebane. Inden da har holdet dog en pokalkamp mod rivalerne fra Viborg FF.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED