FCM-back jubler: Verdens bedste på dødbolde

Backen Kevin Mbabu kalder FC Midtjylland verdens bedste hold på dødbolde efter udesejr mod Nottingham Forest



To mål på dødbolde grundlagde torsdag aften FC Midtjyllands sensationelle Europa League-sejr på 3-2 ude mod Premier League-klubben Nottingham Forest.

Derfor var dødboldene selvsagt et tema, da FCM-spillerne mødte pressen efter kampen.

– Vi er simpelthen verdens bedste hold, når det gælder dødbolde, synes jeg. Det viste vi igen i aften, og vi gør et fantastisk stykke arbejde, siger FCM-backen Kevin Mbabu til bold.dk.

– Vi arbejder på det næsten hver dag. Det er en kæmpe del af klubbens DNA. Og vi bliver ved med at vise det hver sæson. Det er en stor del af vores spil.

Midterforsvareren Ousmane Diao scorede til 1-0 ved bageste stolpe efter et frispark. Det var anden Europa League-kamp i træk, han kom på tavlen. Også i sidste sæson scorede han to gange i Europa League.

– Det handler ikke om mig – det er hele holdet. Vi er dygtige på dødbolde, og vi arbejder på det hver eneste dag, og det er det, jeg høster frugterne af lige nu, siger Ousmane Diao til FC Midtjyllands hjemmeside.

Holdets cheftræner Mike Tullberg debuterede med et nederlag mod FC Nordsjælland for knap tre uger siden. I de fem kampe siden har holdet gjort rent bord med sejre på tværs af turneringer.

Tullberg vil dog ikke tage æren efter torsdagens meriterende sejr.

– Det handler om spillerne. En træner kan ændre på nogle småting, og det prøver vi alle sammen i de job, vi har. Men det handler om, at spillerne har købt ind på det, vi gerne vil.

– Så er det nogle småting, vi har ændret, og det synes jeg bærer frugt. Og så er der nogle andre ting, vi gerne vil være bedre til ligesom alle andre hold, siger Mike Tullberg til ESPN ifølge bold.dk.

FCM ligger i toppen af Europa Leagues ligaspil med seks point for to kampe. Næste udfordring i turneringen er israelske Maccabi Tel Aviv den 23. oktober.

I Superligaen venter FC København på søndag.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Vild afslutning – se målene her

Bruun: Tror ikke de kommer i top 6

Poulsen dybt uenig med Gravesen

Genialt mål af Rasmus Højlund i topkamp

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer

Brøndby IF – Randers FC

Overvejede at flå stjernekontrakt i stykker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Gabriel Pereira tæt på skifte

Stort resultat mod Bayern München

Optakt: OB – FC København

Afslører: Dansk interesse i Brøndby-spiller

Grimt uheld – nu melder Froholdt ud



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring

Mæhle bekræfter transferinteresse

‘Modstanderne har vanskeligheder med os’

Afsløring: FCK ville leje Marcelli

Brøndby-scoop: Hentet for næsen af danske klubber

‘Det har været et blodbad’

José Mourinho forstår ingenting: ‘Helt ærligt..’

Hylder Superligaklub: ‘De er kyniske’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte

Real Madrid indleder sag mod egen spiller

Ud af det blå: Her er Bendtners nye job

– Jeg håber ikke, Victor får varige mén

Brøndby-boss bekræfter: Prisen var helt forkert

Vanvittig pris på Franculino

‘NK’ afslører løn i topklub: ‘Strømmede ind’

Hvidovre holder trit med Vejle i toppen

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”