FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Benjamin Nygren havde forventet en svær kamp mod FC Midtjylland.



MCH Arena (Tipsbladet): Reo Hatate fik reduceret for Celtic til sidst, men ellers fik skotterne ikke et ben til jorden, da de torsdag gæstede Herning og FC Midtjylland.

Værterne var altdominerende – især i første halveg, hvor både Martin Erlic, Mikel Gogorza og Franculino fik scoret – og i den anden ende blev Elias Olafsson yderst sjældent udfordret af Martin O’Neills offensiv.

Benjamin Nygren, der tidligere har mødt FC Midtjylland med FC Nordsjælland, var dog ikke overrasket over den store niveauforskel. Det fortæller han til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.

– Nej, jeg har spillet mod Midtjylland mange gange, så jeg vidste, at det ville blive en svær kamp. De er startet godt i Europa League og har vundet alle deres kampe, så jeg vidste godt, at det ville blive en svær kamp. Men ja, vi spillede ikke godt nok i dag.

Celtic-svenskeren havde af den grund også svært ved at udpege en specifik årsag til, at man ikke kunne være med på midtjydernes niveau.

– Jeg synes, der var mange ting i vores spil, som ikke fungerede. Specielt i første halvleg. De gik mand-mand, vi fik ikke spillet vores spil. Der var mange ting, som ikke fungerede.

FC Midtjylland holder med sejren fat i førstepladsen i Europa Leagues ligafase, og Benjamin Nygren kan sagtens se Mike Tullbergs mandskab komme langt i turneringen.

– Jeg synes, det er et rigtig godt hold – især når de får kampene over for deres præmisser, hvilket de gjorde i dag. De er meget fysiske, gode mand-mand. Så hvis de får spillet over på deres præmisser, er det et rigtig godt hold, og så kan de nå langt.

FC Midtjylland mangler fortsat at møde AS Roma, Genk, Brann og Dinamo Zagreb.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur