FCM-storsalg tæt på: Ikke brugt et minut på det

Thomas Thomasberg er ikke den mindste smule bekymret eller frustreret over, at Emiliano Martínez sandsynligvis forlader FCM inden for kort tid i en stor transfer til Palmeiras i Brasilien.



RAZGRAD (Tipsbladet): Hvad skal der ske med Emiliano Martínez?

Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, var den dygtige midtbane-oprydder fra Uruguay hverken med i Bulgarien til kampen mod Ludogorets eller på FC Midtjyllands foregående træningslejr i Portugal.

Og under kampen torsdag aften kunne Tipsbladet fortælle, at et skifte er oppe over med Emiliano Martínez i gang med de fysiske tests i forbindelse med lægetjekket, hvor det som ventet er den brasilianske storklub Palmeiras, der er ved at købe Martínez.

Når Martínez og Palmeiras har fået grønt lys til at mødes for at starte et lægetjek, er parterne meget tæt på at være enige om en transfer, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er ikke bekymret for, at 2025 efter alt at dømme skal spilles uden Emiliano Martínez i FC Midtjylland.

– Overhovedet ikke. Det har jeg vist i et stykke tid, at han ikke har til rådighed i den her kamp. Det er det, vi har trænet frem imod. De spillere, I så her i dag, det er jo også dem, vi vidste, der var til rådighed på træningslejren, siger Thomas Thomasberg efter kampen i Bulgarien, FCM vandt 2-0.

– Så det har vi egentlig ikke brugt et minut på. Og det er jo sådan med det her, at vi kan bruge de spillere, vi har registreret. Og der er selvfølgelig en, der er taget ud af det, men man har også 25 registreret, plus en B-liste. Selvfølgelig vil man gerne have så mange som muligt til rådighed, men jeg synes også, vi har nogle dygtige spillere.

– Jeg synes også, Joel gik ind og løste opgaven rigtig fint i dag. Og så må vi jo håbe, når vi forhåbentlig går videre, at vi har muligheden for at skifte op til tre spillere ud. Det skulle undre mig meget, hvis de fleste klubber ikke skifter ud på grund af en skade eller tilgange og afgange, siger Thomas Thomasberg.

Det er nærliggende at tro, at FC Midtjylland i slutningen af dette transfervindue, der er halvanden uge tilbage af i Danmark, går på transfermarkedet og henter en afløser, der kan spille den vigtige sekser-position, Martínez har dækket.

Læs mere om den sandsynlige Martínez-handel her.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Det er Superligaens svar på en odder

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning