RAZGRAD (Tipsbladet): Hvad skal der ske med Emiliano Martínez?
Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, var den dygtige midtbane-oprydder fra Uruguay hverken med i Bulgarien til kampen mod Ludogorets eller på FC Midtjyllands foregående træningslejr i Portugal.
Og under kampen torsdag aften kunne Tipsbladet fortælle, at et skifte er oppe over med Emiliano Martínez i gang med de fysiske tests i forbindelse med lægetjekket, hvor det som ventet er den brasilianske storklub Palmeiras, der er ved at købe Martínez.
Når Martínez og Palmeiras har fået grønt lys til at mødes for at starte et lægetjek, er parterne meget tæt på at være enige om en transfer, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er ikke bekymret for, at 2025 efter alt at dømme skal spilles uden Emiliano Martínez i FC Midtjylland.
– Overhovedet ikke. Det har jeg vist i et stykke tid, at han ikke har til rådighed i den her kamp. Det er det, vi har trænet frem imod. De spillere, I så her i dag, det er jo også dem, vi vidste, der var til rådighed på træningslejren, siger Thomas Thomasberg efter kampen i Bulgarien, FCM vandt 2-0.
– Så det har vi egentlig ikke brugt et minut på. Og det er jo sådan med det her, at vi kan bruge de spillere, vi har registreret. Og der er selvfølgelig en, der er taget ud af det, men man har også 25 registreret, plus en B-liste. Selvfølgelig vil man gerne have så mange som muligt til rådighed, men jeg synes også, vi har nogle dygtige spillere.
– Jeg synes også, Joel gik ind og løste opgaven rigtig fint i dag. Og så må vi jo håbe, når vi forhåbentlig går videre, at vi har muligheden for at skifte op til tre spillere ud. Det skulle undre mig meget, hvis de fleste klubber ikke skifter ud på grund af en skade eller tilgange og afgange, siger Thomas Thomasberg.
Det er nærliggende at tro, at FC Midtjylland i slutningen af dette transfervindue, der er halvanden uge tilbage af i Danmark, går på transfermarkedet og henter en afløser, der kan spille den vigtige sekser-position, Martínez har dækket.
Læs mere om den sandsynlige Martínez-handel her.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER