FCM-storsalg tæt på: Ikke brugt et minut på det

Thomas Thomasberg er ikke den mindste smule bekymret eller frustreret over, at Emiliano Martínez sandsynligvis forlader FCM inden for kort tid i en stor transfer til Palmeiras i Brasilien.



RAZGRAD (Tipsbladet): Hvad skal der ske med Emiliano Martínez?

Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, var den dygtige midtbane-oprydder fra Uruguay hverken med i Bulgarien til kampen mod Ludogorets eller på FC Midtjyllands foregående træningslejr i Portugal.

Og under kampen torsdag aften kunne Tipsbladet fortælle, at et skifte er oppe over med Emiliano Martínez i gang med de fysiske tests i forbindelse med lægetjekket, hvor det som ventet er den brasilianske storklub Palmeiras, der er ved at købe Martínez.

Når Martínez og Palmeiras har fået grønt lys til at mødes for at starte et lægetjek, er parterne meget tæt på at være enige om en transfer, og FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er ikke bekymret for, at 2025 efter alt at dømme skal spilles uden Emiliano Martínez i FC Midtjylland.

– Overhovedet ikke. Det har jeg vist i et stykke tid, at han ikke har til rådighed i den her kamp. Det er det, vi har trænet frem imod. De spillere, I så her i dag, det er jo også dem, vi vidste, der var til rådighed på træningslejren, siger Thomas Thomasberg efter kampen i Bulgarien, FCM vandt 2-0.

– Så det har vi egentlig ikke brugt et minut på. Og det er jo sådan med det her, at vi kan bruge de spillere, vi har registreret. Og der er selvfølgelig en, der er taget ud af det, men man har også 25 registreret, plus en B-liste. Selvfølgelig vil man gerne have så mange som muligt til rådighed, men jeg synes også, vi har nogle dygtige spillere.

– Jeg synes også, Joel gik ind og løste opgaven rigtig fint i dag. Og så må vi jo håbe, når vi forhåbentlig går videre, at vi har muligheden for at skifte op til tre spillere ud. Det skulle undre mig meget, hvis de fleste klubber ikke skifter ud på grund af en skade eller tilgange og afgange, siger Thomas Thomasberg.

Det er nærliggende at tro, at FC Midtjylland i slutningen af dette transfervindue, der er halvanden uge tilbage af i Danmark, går på transfermarkedet og henter en afløser, der kan spille den vigtige sekser-position, Martínez har dækket.

Læs mere om den sandsynlige Martínez-handel her.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Maxsø træner med i Brøndby

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Melder ud om Mbappé

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys