Manchester United tabte onsdag Europa League-finalen til Villareal efter straffesparkskonkurrence efter en kamp, som David de Gea næppe vil huske tilbage på med stor glæde.
Spanieren, der er den bedst betalte målmand i verden, formåede således ikke at redde et eneste af Villareals 11 forsøg i straffesparkskonkurrencen. Og i sidste ende blev David de Gea så tilmed skurk, da han misbrugte sit eget forsøg fra pletten.
Burde have kopieret sin forgænger
Og ifølge den tidligere Chelsea-angriber Chris Sutton begik Ole Gunnar Solskjær en afgørende fejl i nedturen i Gdansk. Sutton peger således på, at Louis van Gaal under VM 2014 udskiftede Jasper Cillessen til fordel for Tim Krul i det 120. minut af kvartfinalen mod Costa Rica. Krul reddede efterfølgende to forsøg i straffesparkskonkurrencen.
– Solskjær kunne have kopieret Van Gaal. Det havde muligvis såret De Geas følelser, men det havde været godt for holdet, lyder det således fra Sutton i hans klumme for Daily Mail.
Henderson har langt bedre statistik
Daily Mail har desuden set nærmere på David de Geas statistik, hvad straffespark angår, og det er ikke imponerende. Siden 2017/18-sæsonen har David de Gea således taget nul ud af de 16 straffespark, han har stået overfor. Til sammenligning har Dean Henderson reddet syv ud af 15 straffespark i samme periode.
Efter nedturen i Polen erkendte Ole Gunnar Solskjær da også, at han havde leget med tanken om at indskifte Dean Henderson inden straffesparkskonkurrencen.
– Det er selvfølgelig et scenarie, som man overvejer. Og forud for kampen var det noget, jeg havde tænkt over. Men vi havde tillid til David, og vi var forberedte. Alt kan ske i en straffesparkskonkurrence. Jeg valgte at fortsætte med den målmand, der havde spillet hele kampen, lød det således fra Solskjær.
Nederlaget til Villareal var muligvis David de Geas sidste kamp for Manchester United. Tidligere på ugen reporterede ESPN således, at spanieren kan blive udlejet i næste sæson.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
