Medie: Kaos efter FCM-kamp – person får kraniebrud

Ifølge serbisk medie udbrød der tilskuerkaos efter FC Midtjyllands sejr over Røde Stjerne.



OPDATERET KLOKKEN 8.38

FC Midtjylland tog torsdag en stor skalp i Europa League-gruppespillet, da det danske hold tildelte Røde Stjerne det første hjemmebanenederlag i mere end to år. 

FC Midtjylland fik da også gode betingelser for at levere overraskelsen, da hjemmeholdet modtog et rødt kort allerede i kampens indledning.

Det røde kort blev da også alt for meget for de serbiske fans, der kunne se sit mandskab tabe 0-1. Efter slutfløjt viste de også, at de var alt andet end tilfredse med kampens dommer Tamás Bognár. 

Og så eskalerede det. 

Ifølge det serbiske medie Republika, kastede de serbiske tilskuere med genstande ind mod dommeren på banen. Ifølge mediet blev en person fra Røde Stjerne ramt af en genstand og derefter sendt på hospitalet. 

Det serbiske medie Blic skriver, at der er tale om et medlem fra Røde Stjernes stab. Han modtog førstehjælp på stedet. Et andet medie Kurir skriver, at personen har pådraget sig et kraniebrud.

Ulykken var også årsag til, at FC Midtjylland-spillerne måtte vente med at forlade banen. Her indtog Røde Stjernes målmand Milan Borjan en helterolle. Det skriver TV 2 Sport

Målmanden gik foran FC Midtjylland-holdet og ledsagede dem ned i spillertunellen under voldsom pibekoncert fra de serbiske fans, mens han undervejs gestikulerede han til fansene. 

FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko var efterfølgende ude og udtale, at målmandens hjælp var utrolig værdsat i FCM-lejren.Det fortalte den danske kaptajn efter kampen til Blic.

– Jeg synes, han gjorde noget fantastisk. Han hjalp spillere i en vanskelig situation. Han er en gentleman, og efter kampen kom han ind i omklædningsrummet og sagde, at sådan er fodbold, og sådanne ting sker, men at han beklagede situationen. Han er en sand kaptajn.

Tidligere har Røde Stjerne været straffet af UEFA på grund af tilskueruroligheder, og det er ikke utænkeligt, at klubben kan straffes igen efter torsdagens episode.

FC Midtjylland vandt kampen på et selvmål.





På røven over dansk stjerne


Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Hent denne Superliga-profil, AGF!

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

– Ingen har pengene til at friste mig

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

OB – Brøndby IF

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Tadej Pogacar får superhjælper

Fire på stribe for Hjulmand

Frank sammenlignet med legende

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

– Han får en stor stemme i FC København

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Matcher Wilczek på vild liste

Neestrup: Snoren er kortere her

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

I svime over dansker

Godt nyt for FCK

Eriksen med stor hyldest

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

‘Selvfølgelig er det alvorligt’

‘Det blev et hundeslagsmål’

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Skuffer fælt igen!

Roony tabte sit første El Clásico

Dansk stjerne vinder finale