(Tipsbladet i Porto)
Jonas Lössl kan se frem til endnu flere kampe i FC Midtjylland-målet, efter at Elias Olafsson torsdag aften brækkede hånden og vil være ude i flere måneder.
Men hierarkiet i FC Midtjyllands målmandsteam er ikke længere til diskussion og har ikke været det i flere måneder.
Elias Olafsson er klar førstekeeper, mens den tidligere danske landsholdsmålmand Jonas Lössl er reserven.
Til gengæld har den 35-årige FCM-mand fået en lang aftale helt frem til 2029 og en titel som Club Captain.
Tipsbladet spurgte efter kampen i Porto Jonas Lössl, om han så accepterer at være en røget et nummer bag i køen til spilletid, men det ord havde han det svært med.
– Det er sjovt, for alle siger det der med at acceptere. Det ord smager ikke godt, siger han og tilføjer:
– Jeg respekterer min rolle, men jeg går bestemt efter at spille, det vil jeg helt vildt gerne. Lige nu gør jeg det, de har brug for. Den rolle prøver jeg at indtage på bedst mulig måde. Acceptere ved jeg ikke rigtigt, pointerer Jonas Lössl.
Som slår fast, at han stadig kæmper for at komme til at spille, selv om Elias Olafsson utvetydigt er førstekeeper.
– I er nok ikke i tvivl om, at jeg har et andet billede oppe i hovedet. Det vil jeg blive ved med at gå efter. Det skylder jeg klubben, det skylder jeg Elias også. Hvis han skal være den bedste udgave af sig selv, skal han også have én, der presser ham. Jeg vil gerne stå, forklarer Lössl.
Ny kontrakt som 40-årig
Som noget unaturligt har fået en femårig aftale trods en alder af 35 år. Men står det til Lössl, spiller han også, når han har rundet næste årti.
– Lige nu har jeg fem år, men jeg håber da, at det bliver længere. Vi må se, om de er tilfredse med mig så længe, og om kroppen holder, forklarer han og oplyser, at det var bestyrelsesformand Claus Steinleins idé, at han skulle have en lang kontrakt, da der i sommer blev lavet en ny aftale.
– Vi havde en god snak om det, og så smed Steinlein det her op, og det kunne jeg bestemt godt se mig selv i. Det er jeg glad for, det betyder meget for mig, siger han og uddyber, hvad hans nye stilling går ud på.
Jonas Lössl er nemlig åben for at fortsætte karrieren i FC Midtjylland, når handskerne ikke længere skal gribe bolde.
– Den nye rolle er andenmålmand og club captain. Jeg synes, at det er vildt spændende at være med på den rejse, som FCM er på. Der sker virkelig, virkelig mange spændende ting. Det motiverer mig rigtig meget at være med i den rolle, som jeg nu engang har. Så må vi se, om jeg skal lave noget andet en anden dag.
Foreløbig skal han kun fokusere på at være klar på banen i det nye år, da Jonas Lössl som følge af Elias Olafssons skade skal stå på mål i de vigtige Europa League-kampe mod Ludogorets og Fenerbahce i januar.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
AVIS