Medie: Spurs sætter vild pris på Kane – kun to klubber kan betale

Tottenham har sat et svimlende højt prisskilt på Harry Kane, skriver Daily Mail. Kun to klubber nævnes som realistiske købere.



Det ligner heller ikke, at det bliver i denne sæson, at Tottenham tager skridtet frem mod at blive en magtfaktor i engelsk fodbold.

Spørgsmålet er derfor også, om det er til sommer, at Harry Kane kunne finde på at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver, og hvor han i givet fald så skal hen.

Både Manchester City og Manchester United nævnes som mulige kandidater, da begge klubber står uden en decideret angriber, men formentlig også fordi de kan ende med at være de eneste, der kan betale den pris, som Tottenham forlanger.

Ifølge Daily Mail har Tottenham nemlig sat et voldsomt prisskilt på i alt 150 millioner pund – svarende til cirka 1,3 milliarder danske kroner – på Harry Kane. Og det er angiveligt kun minimumsprisen.

Ifølge avisen er det dermed for højt et beløb for de hårdt, økonomisk pressede spanske giganter Real Madrid og FC Barcelona og de øvrige europæiske storklubber. 

Mediet spekulerer derfor også i, at det høje prisskilt kan være et forsæg på at skræmme potentielle købere væk fra klubbens helt store stjerne.

Ender en af to Manchester-klubber alligevel med at betale Tottenhams pris, vil det gøre Harry Kane til den tredjedyreste spiller i fodboldens historie og den dyreste englænder nogensinde.

27-årige Harry Kane har scoret 209 mål i 319 kampe for Tottenham samt 32 mål i 48 kampe for England.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer