Mulig AGF-modstander i problemer: 13 spillere sidder ude

I aften skal AGF’s modstander i Europa League-kvalifikationen findes. Nomme Kalju mangler 13 førsteholdsspillere og har været nødt til at fylde op med folk fra reserveholdet.



Coronavirussen har gjort et stort indhug i truppen hos Nomme Kalju, der torsdag aften skal spille om at møde AGF i Europa League-kvalifikationen. I alt sidder 13 spillere ude i opgøret mod NS Mura fra Slovenien, skriver det estiske medie ERR.

Nomme Kalju er derfor nødt til at trække spillere fra reserveholdet op i truppen. De optræder til daglig i den tredjebedste række i Estland, men skal altså i aften forsøge at spille holdet videre i Europa League.

Læs også:Coronakaos: Mulig AGF-modstander hårdt ramt

Kampen mod NS Mura har i det hele taget været mærket af virussen i vidt omfang. Opgøret var oprindeligt planlagt til 27. august, men blev udsat på grund af smitte hos begge mandskaber. Kampen i aften skal desuden spilles i Budapest, som huser et af UEFA’s udvalgte reserve-stadioner til netop den slags situationer.

Det ser altså svært ud for Nomme Kalju, hvilket cheftræner Marko Kristal da også erkender, selv om mirakler trods alt finder sted.

Læs også:Lodtrækning: AGF er favoritter – FCK fik sværest mulig lodtrækning

– Jeg kan nævne en masse klichéer og eksempelvis nævne, hvordan Danmark kom direkte fra stranden og blev europamestre, men… Det er klart, at det bliver svært, men for de spillere, der rejser med, kan det måske blive den største oplevelse i deres karriere, siger han ifølge ERR.

Kampen mellem Nomme Kalju og NS Mura sparkes i gang klokken 19.30. Der er ikke tid til flere udsættelser, da vinderen skal møde AGF i anden runde af Europa League-kvalikationen om en uge.

Læs også:AGF-træner efter lodtrækning: Ville gerne slippe for Kazakhstan-tur
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje mod gruppespillet




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Stolt over dansk transfer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

AGF køber ham

Holland – Japan

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’