Alene i præmiepenge kan FC København hente yderligere cirka 18 millioner kroner ved at besejre Manchester United i mandagens Europa League-kvartfinale. Dertil kommer flere tv-penge og sponsorbonusser.
For Parkens bestyrelsesformand, Bo Rygaard, er det dog ikke pengene, der vægter højest. Det er den sportslige prestige ved, at klubben kan nå en semifinale i Europas næstbedste klubturnering.
– Der er en ydmyghed forbundet med at være nået så langt. Selve stoltheden over at kunne være formand for en organisation, der er så dygtig til at spille internationalt, overstiger umiddelbart tankerne om økonomien.
– Men økonomien er væsentlig. Man skal jo ikke være naiv og tro, at fodbold ikke handler om penge, for det gør det. Penge er rigtig vigtige for os, for vi investerer konstant i vores fodboldhold, også selv om der er pandemier, siger Bo Rygaard.
I fredags nedjusterede Parken Sport & Entertainment forventningerne til 2020 med cirka 200 millioner kroner.
Læs også:Optakt: Manchester United – FC København
Nedjusteringen, som skyldes faldende indtægter i selve fodboldforretningen, Parken og Lalandia-badelandene, får dog ikke betydning for Ståle Solbakkens fremtidige sportslige budget.
– En kamp som den mod Manchester United er en af grundene til, at vi ikke ændrer de økonomiske rammer for vores fodboldklub. Vi skal fortsat kunne komme videre fra gruppespil i Europa League eller Champions League, som vi også har gjort andre år, siger Bo Rygaard.
Det er første gang, at FC København skal spille en europæisk kvartfinale. Bo Rygaard ærgrer sig dog over, at den historiske kamp foregår for tomme tribuner i Köln på grund af coronavirus.
– Det er vidunderligt, at vi skal møde Manchester United i kvartfinalen, og derfor ærgrer det mig, at det bliver overskygget af en pandemi.
– Kvartfinalen er en vidunderlig begivenhed for dansk fodbold, og vi havde også glædet os på Danmarks vegne, hvis det var en af de andre danske fodboldklubber, som var med.
Læs også:Solbakken er tilbage i Køln: Det er meget emotionelt
– Det er klart, at det også er med blandede følelser, at jeg skal sidde på et stadion i Köln uden tilskuere for at se på en så vigtig kamp. Men det er præmissen, og det er ubarmhjertigt.
– En stor del af at være på et stadion ved internationale begivenheder er at få hele atmosfæren med. Der er også noget økonomi forbundet med det ved salg af merchandise eksempelvis, siger Bo Rygaard.
Normalt ville en Europa League-kvartfinale afvikles over to kampe – en hjemmekamp til hvert hold. På grund af coronavirus afvikles den over en enkelt kamp ved et Final 8-stævne i Köln.
Opgøret mellem FCK og Manchester United begynder klokken 21.
/ritzau/
Læs også:Solskjær driller Solbakken: Forhåbentlig beholder jeg mit hår
Læs også:Dansker har hjulpet Solskjær og United før FCK-kamp
Læs også:Eksperter før FCK-brag: Manchester United er meget formstærke
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
MEDIE
