Sovende kæmper jagter tiltrængt europæisk succes

AC Milan og Manchester United jagter tidligere tiders succes i Europa, når de torsdag mødes i Europa League.



Manchester United og AC Milan var i fordums tider to klubber, som nød stor succes på den største europæiske scene. Ti Champions League-titler har de to klubber vundet tilsammen.

Selv om de senere år ikke har budt på den samme succes som tidligere, peger pilen i den rigtige retning for de to storklubber.

Milan ligger på andenpladsen i Serie A og er stadig med i kapløbet om titlen, mens et velspillende Manchester United-hold også ligger som nummer to i Premier League.

Torsdag mødes Milan og Manchester United i Europa League-ottendedelsfinalen, som afgøres over to kampe.

Det engelske mandskab regnes som en af favoritterne til at gå hele vejen, og spillet har også forbedret sig markant, fortæller Harry Maguire, klubbens anfører.

– Vi har bestemt forbedret os. Jeg kom til for to år siden, og folk troede ikke, at vi ville komme i top-4, men det gjorde vi. Mentaliteten er ændret. Vi er mere konsekvente nu, siger den 27-årige forsvarsspiller til uefa.com.

– Det var åbenlyst skuffende at blive slået ud af Champions League, men vi har spillet os i en position i Premier League, hvor vi nu er nødt til at klø på.

Manchester United er ubesejret i de seneste 11 kampe, og klubbens manager, Ole Gunnar Solskjær, kan også se en tydelig forbedring i spillet.

– Jeg føler, vi er et bedre hold end for 12, 16 eller 18 måneder siden. Vi har forbedret os gevaldigt.

– Vi er mere robuste, modstandsdygtige, og der er kommet mere personlighed på holdet. Det er sådan, jeg kan lide det, siger han ifølge AFP.

Milans cheftræner Stefano Pioli erkender vigtigheden af torsdagens kamp, men han mener ikke, det er en “tidlig finale”.

– Det er en prestigefyldt kamp mellem to hold med en masse historie i Europa. Jeg synes ikke, det er en “tidlig finale”, fordi mange gode hold er tilbage i turneringen, siger Pioli.

Zlatan Ibrahimovic, der tidligere har tørnet ud for Manchester United, er ikke kommet sig over sin skade og går glip af kampen.

Milan og Manchester United har mødt hinanden ti gange før. Det er første gang, at de to klubber ikke mødes i Champions League-sammenhæng.

Manchester United vandt Europa League i 2017 med José Mourinho ved roret. Milan vandt senest en europæisk titel i 2007, hvor italienerne løftede Champions League-trofæet.

Den første kamp mellem Milan og Manchester United spilles torsdag klokken 18.55 på Old Trafford.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Glem 4-4-4-4-0

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Midtjylland misser gylden chance



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?