Ståle Solbakken om IFK Göteborg: Ikke et hold vi bare skal slå

Ståle Solbakken har respekt for IFK Göteborg, selv om FC København bør være favoritter i Europa League-kvalifikationskampen.



FC København har stolte europæiske traditioner, og vicemestrene sigter efter at fortsætte dem i denne sæson.

Det bliver dog vanskeligt allerede fra start, hvor FC København skal op imod de svenske pokalvindere fra IFK Göteborg på udebane. Opgøret afgøres som bekendt over én kamp, så FCK har ikke andet valg end at vinde onsdag aften.

Og det bliver ikke nemt.

– De har lige skiftet træner, så det er et anderledes hold nu. De ser ud til at være bedre organiseret, og de vandt deres første kamp efter at have spillet frygtelig mange kampe uafgjort. Det er ikke noget dårligt hold, og de slog Malmö i pokalfinalen. Alt kan ske i en kamp, og det er den udfordring, der er nu, hvor der ikke er hjemme og ude. Alt afgøres på dagen, så det er meget specielt, siger Ståle Solbakken og fastslår:

Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte

– Vi skal spille en god kamp og sørge for, at det er godt nok. Jeg kan ikke stå her og sige, at det er et hold, vi bare skal slå. 

FC København fik en elendig optakt til torsdagens Europa League-kamp, da det blev til et 2-3-nederlag mod OB i Superliga-premieren. Forhåndsfavoritterne blev skilt ad i de første 45 minutter, og i pausen fastslog Ståle Solbakken, at han havde lyst til at skifte alle 11 mand ud.

– Det var en meget trist første halvleg, og anden halvleg var heller ikke prangende, opsummerer nordmanden kampen på Fyn.

Nederlaget er blevet bearbejdet i ugens løb, og nu er FC København klar til at se fremad mod IFK Göteborg.

Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København

– Spillerne har sat ord på det, og jeg har sat ord på det. Alle hold kan tabe i Odense, og jeg skal ikke tage noget fra OB, der spillede en rigtig god første halvleg og havde tre-fire klasseangreb, men for mig handler det også om forberedelsen til den første ligakamp. Selv om man føler, at ferien har været kort, og at man ikke har haft lang tid sammen, skal man være klar. Vi vidste, de ville komme med 200 km/t, siger Solbakken, der er optimistisk forud for IFK:

– Vi skal være bedre i alle spillets faser, end vi var senest, og det har jeg en god følelse omkring. Det er ikke sådan, at jeg tvivler på, vi kan levere en god præstation. 

IFK Göteborg har haft en dårlig sæson i Allsvenskan, hvor holdet aktuelt blot er på 12. pladsen. Derfor har klubben for nyligt skiftet cheftræner, og i spidsen for holdet står nu den tidligere FC København-træner Roland Nilsson, der vandt 3-0 over bundholdet Falkenbergs FF i sin debut.

Der er kickoff mellem IFK Göteborg og FC København klokken 18.00. 

Læs også:Dårlig nattesøvn for FCK: Raketter affyret foran spillerhotellet i nat
Læs også:IFK-træner blev fyret i FCK efter et halvt år: Vil ikke hævne sig




Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kevin Diks skriver historie

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

LIVE: FC København og AGF må til lommerne

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han stiller ultimative krav

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Voldsom udmelding om Froholdt

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

United overvejer disse fem managers

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

AGF-fans raser over Superliga-klub

– En gigantisk nedtur!

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland