Ståle Solbakken om IFK Göteborg: Ikke et hold vi bare skal slå

Ståle Solbakken har respekt for IFK Göteborg, selv om FC København bør være favoritter i Europa League-kvalifikationskampen.



FC København har stolte europæiske traditioner, og vicemestrene sigter efter at fortsætte dem i denne sæson.

Det bliver dog vanskeligt allerede fra start, hvor FC København skal op imod de svenske pokalvindere fra IFK Göteborg på udebane. Opgøret afgøres som bekendt over én kamp, så FCK har ikke andet valg end at vinde onsdag aften.

Og det bliver ikke nemt.

– De har lige skiftet træner, så det er et anderledes hold nu. De ser ud til at være bedre organiseret, og de vandt deres første kamp efter at have spillet frygtelig mange kampe uafgjort. Det er ikke noget dårligt hold, og de slog Malmö i pokalfinalen. Alt kan ske i en kamp, og det er den udfordring, der er nu, hvor der ikke er hjemme og ude. Alt afgøres på dagen, så det er meget specielt, siger Ståle Solbakken og fastslår:

Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte

– Vi skal spille en god kamp og sørge for, at det er godt nok. Jeg kan ikke stå her og sige, at det er et hold, vi bare skal slå. 

FC København fik en elendig optakt til torsdagens Europa League-kamp, da det blev til et 2-3-nederlag mod OB i Superliga-premieren. Forhåndsfavoritterne blev skilt ad i de første 45 minutter, og i pausen fastslog Ståle Solbakken, at han havde lyst til at skifte alle 11 mand ud.

– Det var en meget trist første halvleg, og anden halvleg var heller ikke prangende, opsummerer nordmanden kampen på Fyn.

Nederlaget er blevet bearbejdet i ugens løb, og nu er FC København klar til at se fremad mod IFK Göteborg.

Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København

– Spillerne har sat ord på det, og jeg har sat ord på det. Alle hold kan tabe i Odense, og jeg skal ikke tage noget fra OB, der spillede en rigtig god første halvleg og havde tre-fire klasseangreb, men for mig handler det også om forberedelsen til den første ligakamp. Selv om man føler, at ferien har været kort, og at man ikke har haft lang tid sammen, skal man være klar. Vi vidste, de ville komme med 200 km/t, siger Solbakken, der er optimistisk forud for IFK:

– Vi skal være bedre i alle spillets faser, end vi var senest, og det har jeg en god følelse omkring. Det er ikke sådan, at jeg tvivler på, vi kan levere en god præstation. 

IFK Göteborg har haft en dårlig sæson i Allsvenskan, hvor holdet aktuelt blot er på 12. pladsen. Derfor har klubben for nyligt skiftet cheftræner, og i spidsen for holdet står nu den tidligere FC København-træner Roland Nilsson, der vandt 3-0 over bundholdet Falkenbergs FF i sin debut.

Der er kickoff mellem IFK Göteborg og FC København klokken 18.00. 

Læs også:Dårlig nattesøvn for FCK: Raketter affyret foran spillerhotellet i nat
Læs også:IFK-træner blev fyret i FCK efter et halvt år: Vil ikke hævne sig






LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Afviser mesterskabssnak



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Storroser dansk super-talent

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime