Lionel Messi har lige vundet Ballon d'Or. Erling Haaland kunne nok også have vundet den. Spoler vi tiden et år frem, kan det meget vel være Jude Bellingham, som vinder den.
Den 20-årige englænder har nemlig spillet på et tårnhøjt niveau for Real Madrid siden sit skifte i sommer, og det hele kulminerede i lørdags, da han scorede begge mål i 2-1-sejren over FC Barcelona. Her var særligt det ene mål et decideret kunststykke.
Alle har efterhånden set, hvad Jude Bellingham kan, men det er ikke alle, som så ham spille fodbold, da han kom op på Birminghams førstehold i en alder af bare 16 år. Det gjorde danske Kristian Pedersen dog, for han spillede i klubben dengang, og han kan melde, at en 16-årig verdensstjerne i svøb også dengang gjorde et stort indtryk.
– Jeg ved ikke, om vi andre jokede lidt med det, men jeg var sådan lidt skeptisk til at starte med, at en 16-årig fik lov til at spille for os. Han skal jo have lov til at bevise sig selv, hvis de mener, han er så god, men jeg selv var lidt skeptisk. Men så længe han gør det godt til træning, er der ikke noget der. Og så allerede til første træning… Altså nogle af ting, han rendt rundt og lavede der, det var helt vildt, husker Kristian Pedersen med et grin og fortsætter:
– Vi havde en øvelse, kan jeg huske, hvor vi kører en-mod-en. Og så skal jeg tilfældigvis mod Jude, og han sender mig fuldstændig ud efter hotdogs. Han er bare virkelig stærk en-mod-en. Og han er klog og meget moden af sig. Det overraskede mig meget, fortæller han til Tipsbladet.
Han kan melde om en knægt dengang, som var meget professionel, og som ikke ville skeje ud. Han kendte til hierarkiet.
Kristian Pedersen var da heller ikke i tvivl om dengang, at Bellingham nok ville drive det langt. Hvor hurtigt det til gengæld er gået er en anden sag. Det viser sig dog, at Birmingham så rigtigt ved at pensionere hans nummer, dengang han skiftede til Borussia Dortmund, selv om han var en purung spiller.
– Der var jo lidt delte meninger. Der var ingen tvivl om, at alle i truppen vidste, at Jude er en klassespiller. Men at frede hans nummer efter en sæson som 16/17-årig… Det var vildt nok, at Birmingham gjorde det. Man kan så bare sige, at det bare har vist sig at være rigtigt set.
Kristian Pedersen mødte faktisk Jude Bellingham i sidste sæson, dengang danskeren tørnede ud for FC Köln, og Jude Bellingham spillede for Borussia Dortmund. De hilste på hinanden, og Kristian Pedersen kunne hurtigt konstatere, at han ikke har ladt al succesen stige sig til hovedet.
Jude Bellingham er dog ikke den eneste Bellingham, som gør sig i professionel fodbold. Også hans bror Jobe lader til at have en lovende fremtid foran sig. Den 18-årige Bellingham-bror spiller i dag i Sunderland efter sit sommerskifte fra Birmingham, og det gør han udmærket på næsthøjeste liganiveau i England.
Kristian Pedersen nåede også at træne lidt sammen med ham, men han vil ikke sammenligne dem, for det er to forskellige personer, og de her hver deres spidskompetencer, forklarer han.
Til gengæld må han følge med fra afstand, om den yngste af de to Bellingham-brødre formår at følge sin brormand.
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED