‘AC’ og Roony Bardghji bidrager til Barcelona-sejr

FC Barcelona flirtede med pointtab mod Real Sociedad, indtil Lamine Yamal kom ind og straks assisterede.



Andreas Christensen og den tidligere FCK’er Roony Bardghji startede begge inde for FC Barcelona i søndagens La Liga-opgør hjemme mod Real Sociedad.

Det var dog vidunderet Lamine Yamal, som trak de største overskrifter. Han blev skiftet ind med en halv time igen og assisterede straks til 2-1, som blev kampens resultat.

Sejren sender Barcelona op på førstepladsen i La Liga, efter at Real Madrid lørdag tabte til Atlético Madrid.

Real Sociedad havde store problemer med at få sat ret mange afleveringer sammen. Barcelonas høje pres var effektivt og gav en klar overvægt i spil og chancer for catalonierne.

Både Robert Lewandowski og Marcus Rashford havde nærgående forsøg tidligt. Alex Remiro i gæsternes mål diskede dog op med et par store redninger.

Hjemmeholdets dominans kastede ikke en føring af sig, og i stedet slog Real Sociedad til, nærmest første gang Wojciech Szczesny fik noget at se til.

Tæt under mål blev Álvaro Odriozola spillet fri, og så var gæsterne noget ufortjent foran 1-0.

Den ensrettede spilretning ned mod Remiro fortsatte, og kort før pause gik den ikke længere for gæsterne. På et hjørnespark steg Jules Koundé til vejrs og headede udligningen ind.

Roony Bardghji forsøgte sig en del, men kom ikke igennem med alverden. Efter en lille time blev han taget ud for at give plads til Lamine Yamal, der gjorde comeback efter en lille måneds skadespause.

Effekten kom øjeblikkeligt. Mindre end et minut havde han været på banen, før han satte sin direkte modstander og sendte et perfekt indlæg ind til Lewandowski, som headede føringen i kassen.

Yamal fortsatte med at terrorisere gæsternes venstre forsvarsside, men hjemmeholdet misbrugte flere chancer for at lukke kampen.

I stedet var gæsterne tæt på at snuppe et point, da Takefusa Kubo i 84. minut hamrede bolden på overliggeren.

På det efterfølgende kontraangreb overgik samme skæbne Lewandowski, som fra få meters afstand måtte notere en gedigen afbrænder til sin indsats.

Den blev dog ikke kostbar. Ingen yderligere mål faldt i opgøret.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div