Ærgerlig over Mourinhos Roma-ansættelse: – Det sårede mig

José Mourinho blev på få år lidt af en legende i Inter, da portugiseren fra 2008 til 2010 sikrede Milano-klubben fem trofæer. Og derfor er Samuel Eto’o ærgerlig over, at Mourinho nu har valgt at tage til Roma.



Samuel Eto’o vandt i 2010 ‘The Treble’ med Inter, hvor den camerounske målræv havde José Mourinho som træner. 

Og i et interview med den spanske avis AS vil den tidligere Inter-profil heller ikke lægge skjul på, at han ikke er glad for Mourinhos ansættelse i Roma. 

– Det sårede mig. Jeg vil ikke lyve mig. At se ham, der gav mig chancen for at vinde trofæer i Italien, tage til en anden italiensk klub… men jeg ved, at han er glad, og vores venskab kommer altid først. Jeg ville gerne have set Mourinho tilbage i Inter. Men jeg vil helt sikkert ønske ham held og lykke i Roma, lyder det således fra Eto’o.

– Men han er nødt til at forstå, at uanset hvor meget jeg elsker ham, så vil Inter altid komme først.

Vil have Ramos til PSG
Sergio Ramos har i de seneste dage været rygtet til en lang række forskellige klubber, herunder Manchester City, Paris Saint-Germain og Roma. Og Eto’o, der er erklæret PSG-fan, håber at se Sergio Ramos i Paris.

– Forhåbentligt tager Sergio til PSG. Hvis jeg kunne hente ham til Barça, så ville jeg gøre det (Ramos har udelukket den mulighed, red.). Jeg vil blive glad, hvis han tager til PSG. Jeg ved, at han vil kunne hjælpe os med at vinde Champions League, hvilket vi har haft meget svært ved. 

Samuel Eto’o nåede kun at spille under José Mourinho i 2009/10-sæsonen, idet portugiseren tog til Real Madrid i 2010. Eto’o skiftede til Inter som en del af Zlatan Ibrahimovic’ skifte fra Inter til Barcelona. 





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Paulinho tager hjem til Brasilien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Nu taler Messi

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Bundesliga-klub enig med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Han er VM’s bedste spiller

Kryptisk besked til Mileta Rajovic