Wessam Abou Ali får endelig sit kæmpe skifte.
Tipsbladet kan afsløre, at MLS-klubben Columbus Crew køber den dansk-palæstinensiske angriber i en stor handel til en værdi af i alt 8,5 millioner dollar, 54 millioner kroner, så han har underskrevet en kontrakt på 3,5 år – til slutningen af 2028.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har bomberens klub Al Ahly efter et meget langt forhandlingsforløb accepteret det høje bud fra USA, der er landet på egypternes bord.
Grundet handlens store karakter bliver Wessam Abou Ali naturligvis også selv forgyldt i en grad, så det giver mening, at han både økonomisk og sportsligt ønsker dette store skifte.
Således kan Tipsbladet også løfte sløret for en voldsom stor kontrakt, der over dens varighed vil sikre ham en løn i omegnen af 75-85 millioner kroner.
Som designated player.

Men at Al Ahly først ville afhænde sin stjernespiller i et tilfælde som dette, hvor beløbet er blevet skyhøjt, kommer næppe bag på nogen med indsigt i de seneste skriverier om ham.
Tipsbladet har tidligere fortalt om, hvordan den egyptiske storklub har afvist store bud på omkring 25 millioner kroner på den palæstinensiske landsholdsspiller.
Efterfølgende har Al Ahly gjort det klart over flere gange, at Wessam Abou Ali er endog særdeles vigtig for dem, og trods større bud end berettet i medierne ønskede de ikke at sælge ham.
Fredag kom det så frem i The Columbus Dispatch, at handlen var ved at gå helt i orden, og det er den nu, kan Tipsbladets kilder fortælle.
Buddet fra Columbus Crew imidlertid ramt så højt et niveau, at Al Ahly er kommet på andre tanker og nu følger den aftalte plan, som har været, at Wessam Abou Ali kunne sælges til en større adresse efter sommerens klub-VM, hvor han igen bragede igennem med blandt andet et hattrick mod FC Porto.
Wessam Abou Ali skiftede for to år siden Vendsyssel i 1.division ud med Sirius, hvor han brændte banen af i så høj grad, at Al Ahly slog den svenske klubs rekord ved at købe ham ud for 15 millioner kroner.
Halvandet år senere mere end firdobler de prisen, da han også har bombet alt i stykker i Egypten med 38 mål og 10 assister i 60 kampe for Al Ahly.
I de kommende år venter et stort eventyr i MLS.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT