Bo Henriksen stopper i FC Zürich

Den danske træner har ifølge Tipsbladets oplysninger meddelt sin schweiziske arbejdsgiver, at han forlader klubben til sommer.



Det er med slut Bo Henriksen og FC Zürich om få måneder. Senest.

Den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-succestræner har ifølge Tipsbladets valgt at afbryde samarbejdet med FC Zürich senest til sommer, når kontrakten udløber.

Det har han meddelt klubbens ledelse.

Årsagen er ifølge Tipsbladets oplysninger, at han vil søge mod nye udfordringer, og det er blot et spørgsmål om kort tid, før den opsigtsvækkende beslutning bliver offentliggjort, kan Tipsbladet afsløre.

Succestrænerens tid i den schweiziske klub har været et stort spørgsmål siden 30. juli, hvor B.T. kunne fortælle, at den danske cheftræner havde givet den chokerende besked om sit stop til ledelsen i FC Zürich.

Forinden havde Bo Henriksen redet på en bølge af gode resultater, da han et halvt år tidligere havde overtaget et hold på katastrofal kurs med kun fire point i 10 kampe for det daværende mesterhold.

I sommerens transfervindue – inden Bo Henriksen skulle have meddelt klubben om sit stop – var der dog stor udskiftning i FC Zürichs trup, og 11 spillere fra truppen forsvandt, mens kun fem spillere kom ind udefra.

Klubben solgte ifølge Transfermarkt for 36 millioner kroner, mens der kun blev betalt for én spiller, det var Arad Bar, som kom til FC Zürich for lige under 2,8 millioner kroner. Han blev solgt igen denne vinter.

Men især sommerens afgange af profilerne Aiyegun Tosin (til Lorient), Becir Omeragic (Montpellier), Ole Selnæs (Rosenborg) og Blerim Dzemaili (karrierestop) forventedes at skulle gøre ondt på FC Zürich.

Ikke desto mindre fortsatte FC Zürich med at skabe overraskende resultater, og i løbet af efteråret var holdet på et tidspunkt nummer et i tabellen som en seriøs mesterskabsbejler.

Ifølge schweiziske medier var der i vinterpausen også forhandlinger om en forlængelse af Bo Henriksens kontrakt, men siden de samtaler er holdet gået fuldstændig i stå, og i de seneste syv kampe er det ikke blevet til sejr.

Parterne har derfor trukket en streg i sandet – senest efter sidste kamp i denne sæson skilles Bo Henriksen og FC Zürich.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters