Afsløring: Dansk klub køber Ajax-profils storebror

Storebror til Ajax-profilen Kristian Hlynsson vender retur til dansk fodbold.



For nyligt kunne Tipsbladet afsløre, at Akademisk Boldklub (AB) hentede målmand Jesper Sørensen, og nu kan vi så afsløre endnu en tilgang.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er man blevet enig med den islandske offensivspiller Ágúst Hlynsson om en lang kontrakt frem til sommeren 2027. AB køber ham fri i Breidablik, som han har spillet i siden februar sidste år.

Her har han været en stor profil på det Breidablik-mandskab, der sidste år blev nummer tre i den bedste islandske række. Han tog også del i en flot europæisk kampagne, hvor man nåede hele vejen til Conference League-gruppespillet, efter at være blevet slået ud af FC København i Champions League.

Hvis navnet Ágúst Hlynsson virker bekendt, er det fordi, han har spillet mange år i Danmark før skiftet til Breidablik. Som ungdomsspiller var han på kontrakt i Brøndby IF, og fra 2020 til 2023 var han i AC Horsens.

Han er desuden storebror til Kristian Hlynsson, der spiller på førsteholdet i Ajax, hvor han har scoret fem mål i denne sæson. Der er med andre ord krummer i familien Hlynsson, hvor Ágúst nu skal forsøge at få sit gennembrud udenfor Islands grænser i AB.

Han står noteret for syv Superliga-kampe i løbet af sin tid i AC Horsens. Nu kommer han ind i et setup i AB, hvor man har store ambitioner om at vende retur til Superligaen, efter klubben fik nye ejere i 2022.

AB indtager sjettepladsen i 2. division og har allerede oprustet massivt denne januar. Foruden Jesper Sørensen til målmandsposten har man hentet den japanske kantspiller Yushi Yamaya, Flamur Dzelili er kommet til fra Jönköping Södra og Ahmed Hassan, der senest var på kontrakt i Hillerød Fodbold, er også blandt de nye tilføjelser.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

FC Midtjylland henter ny back

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa